de mai bine de un an si 3 luni am mari dereglari de ciclu menstrual

26-01-2009
danutica
Nu este medic/terapeut
danutica
am mari probleme in sfera genitala mai exact am folosit nenorocirea de depo provera si desi nu o mai fac de mai bine de un an si 3 luni am mari dereglari de ciclu menstrual am fost din doctor in doctor mi s-a efectuat chiuretaj biopsic al carui rezultat este:fragment de mucoasa uterina continand rare glande rotund ovalare cu lumeni mici delimitate de un epiteliu cu slaba activitate mitotica.consum de c.o.?" iar papa nicolau este:"satisfacator pentru evaluare celule endocervicale prezente;negativ pentru leziuni epiteliale sau maligna;fara anomalii ale celulelor epiteliale;descriere citologica : celule intermediare, superficiale in prezenta de polimorfonucleare.inflamatie nespecifica" vreau sa spun ca in luna august 2007 am facut ultima injectie cu depo provera al carui efect dureza trei luni.in ianuarie 2008 mi-a venit menstruatia( spun asta deoarece in timpul injectiilor mensturatia era foarte redusa cantitativ)si apoi au inceput dereglarile :imi venea o saptamana, se oprea cinci zile sau zece zile sau doua saptamani si tot asa.nu era sange cum e normal la menstruatie ci mai mult o scurgere maronie alternand cu rosu inchis.am mers la maternitatea din oras unde doctorul mi-a zis ca am endometrul de patru cm adica sunt la menopauza si ca, citez"o sa ti se mai tot sparcaie" si m-a trimis la endocrine unde am pierdut timpul, adica doua luni, tsh pt. tiroida si prolactina pt hipofiza erau in limite normale, a mai durat 2 luni si am plecat de urgenta la targoviste unde un domn doctor foarte bun, dr. popescu gheorghe m-a chiuretat si a trimis proba la biopsie.mi-a facut tratament cu ampicilina si hemostatice si mi-a recomandat anticonceptionale.la urmatorul control :diagnostic:bip tratament enhancin si atrican, in noiembrie am facut iar control, diagnosticul a fost iar " bip" tratament cu zanocin od 400mg una pe zi si polygynax.insa nu am mai luat anticonceptionalele pt. ca imi era rau de la ele, imi batea inima f. tare ma trezeam cu dureri in piept si imi curgea mult sange ps nas iar in luna decembrie am avut menstruatie pe 5, a durat teri-patru zile iar apoi pe 15 dec. si a durat 5-6 zile.in ianuarie mi-a venit pe 8 a durat zece zile s-a oprit dar uneori iesea ceva ca un mucus lung cu firicel de sange rosu viu pe el si iar mi-a venit pe 22 ianuarie, de data asta cu dureri de burta si mijloc si nu se mai opreste.vreau sa va mai spun ca in ziua in care imi vine ma trezesc cu dureri in piept parca ma apasa ceva si ma doare umarul stang sau ma doare spatele si transpir noaptea de se uda pijamaua pe mine.acum sunt intr-o dilema f. grea pt. mine: ce sa fac, sa ma duc la acelasi doctor sau sa incerc la bucuresti unde se fac mai multe investigatii?chestia asta dureaza deja de un an de zile si tare mi-e frica sa nu fie cancer pt. ca am inteles ca semnul cancerului genital este sangerarea in afara ciclului si de multe ori ma inteapa si sanii.iar vaginul se intareste cateodata.am devenit obsedata de treaba asta.am facut si radiografie la plamani, e bine, peste tot e bine, si ficatul si rinichii sunt bine, am facut si bronhoscopie si e bine dar ma doare spatele de nu maistiu ce sa zic.o fi de la dereglarile astea de ciclu?oricum, vreau sa va intreb:cine stie un doctor bun in bucuresti?nu mai am incredere in provincie si ce acte imi trebuie ca sa merg undeva la un spital de ginecologie din bucuresti.va rog frumos dati-mi o relatie, un nume, un telefon,.tre sa -mi fac mai intai programare sau ma primeste pur si simplu la camera de garda?am nevoie de un control mai amanuntit si cel mai mult imi doresc sa inlatur suspiciunea de cancer????
4 comentarii
0
07-09-2009, ora 20:26
leeloo
Nu este medic/terapeut
leeloo
Buna ziua,
Un medic foarte bun este doamna doctor Predoi Deliana de la spitalul Medlife Grivita. Trebuie sa faceti programare cu ceva timp inainte pentru ca este foarte ocupata dar merita oricum majoritatea doctorilor de acolo sunt foarte buni mai este si sotul dansei Predoi Silviu caree este seful sectie. Eu am nascut cu dansa si sunt foarte multumita. Puteti incerca va doresc multa sanatate.
0
26-05-2011, ora 23:11
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Cum te mai simti danutica?
Ai gasit o solutie la problemele tale din 2009?

Multa sanatate!
0
03-07-2011, ora 19:52
pisic_90
Nu este medic/terapeut
pisic_90
Buna seara.Mi-am facut analizele si am prolactina 42.Am fost si la endocrinolog unde n-am nimic am facut si radiografie craniana, doctora ginecolog m-a trimis peste tot si mi-a dat brocriptin, da mi -e cam rau de la el.Altceva ce pot luat?Multumesc
0
17-11-2012, ora 19:52
ligia36
Nu este medic/terapeut
ligia36
Danutica,

Ti-ai rezolvat problemele? Tu ai o imbalanta hormonala care se rezolva usor fie cu estradiol/progesteron, fie numai cu progesteron. Nu mai lua anticonceptionale care au hormoni sintetici. Cand spun estradiol si progesteron, ma refer numai la estradiol si progesteron bio-identic in nici un caz la premarin (estrogen obtinut din urina de cal gravid) sau la progestin/provera (progesteron sintetic). Diferenta este ca cei sintetici nu au structura moleculara identica cu hormonii umani. Desi estradiolul si progesteronul sunt sintetizati din soia si un cartof dulce mexican, au structura moleculara identica identica cu cea a hormonilor umani. Daca medicul tau nu stie nimic de astia, gaseste un medic care stie. Din pacate, doctorii nostrii nu stiu decat ce ii invata reprezentantul companiei farmaceutice si pentru ca hormonii bio-identici nu sunt patentabili pentru ca sunt "naturali", adica identici cu ceea ce exista in natura, nimeni nu face bani multi pe ei si de aia se push cei sintetici. Trimite-mi email si iti mai povestesc mai multe. Pana una alta, exista o carte pe amazon care se cheama "The perimenopause and menopause workbook" care e usor de inteles. Citeste si daca e cazul, educa-ti si doctorul. Mult succes!
P.S. Estradiolul se comercializeaza in US sub forma de gel (Estrogel 0.06%) sau patch (Vivelle Dot sau Climara patch). Progesteronul se poate lua pe gura si se comercializeaza sub numele de prometrium. Vezi daca exista in Romania. Stiu sigur ca exista un gel cu progesteron, ca am intrebat eu la farmacie asta vara, se cheama progestagel, e bun si ala, se da dimineata si seara, jumate, jumate, vine cu o paleta mica si care e impartita in doua, se da pe sani, pe gat, fata, si pe maini pe interior unde nu ei par si e pielea mai subtire, se rotesc zonele zilnic. Dar povesteste-mi mai in amanunt pe email sa vedem daca nu cumva ai nevoie si de estradiol. Trebuie sa gasesti un medic care sa iti testeze hormonii si sa te monitorizeze, un endocrinolog bun daca exista asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Ciclul de două ori pe lună
  •