un cerc rosu pe incheietura mainii URGENT

30-12-2008
piropopilcanita
Nu este medic/terapeut
piropopilcanita
prima data mi-a aparut un punct rosu ca o intepatura de insecta, apoi punctul s-a transformat in cerc.Pe margine rosu iar in mijloc este pielea curata, mi-a aparut acum 2 saptamani si se mareste pe fiecare zi. Acum are diametrul de 6 cm. Ma ustura si ma mananca. Locuiesc in provincie si dr. de la dispensar mi-a dat crema de galbenele dar creste mereu. Va rog dati-mi un tratament. MULTUMESC!
5 comentarii
0
31-12-2008, ora 11:09
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
cine sa-ti dea un tratament?noi? mai bine mergi la un doctor undeva intr-un oras mai mare, care e aproape de tine...
0
02-01-2009, ora 14:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
dava, "circinat" inseamna ca "deseneaza fragmente de cerc". Dupa cum descrie piropopilcanita (sau poropopercanita ??) este vorba despre un singur cerc, ceea ce inseamna ca eritemul se numeste "inelar", iar faptul ca a inceput ca un punct care s-a tot marit, inseamna ca a avut o deplasare "centrifuga". In concluzie, cred ca este vorba despre un "eritem inelar centrifug", care poate avea drept cauza o intepatura de insecta.
0
02-01-2009, ora 14:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
piropopilcanita, incearca sa faci un tratament cu Doxicilina, 1 caps la 12 ore, timp de 7 zile, iar local aplica de 2 ori per zi, dimineata si seara, Fucicort crema sau Diprogenta crema. Daca lucrurile nu se rezolva, mergi la cel mai apropiat medic dermatolog sau clinica dermatologica.
0
05-01-2009, ora 09:18
piropopilcanita
Nu este medic/terapeut
piropopilcanita
Multumesc mult d-nul Dr. Mihalache ! Voi urma tratamentul prescris de d-stra.
0
05-03-2010, ora 16:19
Ady R.
Nu este medic/terapeut
Ady R.
Buna ziua! Acum ceva timp mi-a aparut un cerc pe piept de marimea ungiei de la degetul mic, ce are conturul de o culoare rosie iar in interior este piele normala, la scurt timp mi-a disparut insa apare periodic de aceeasi marime dar in alt loc pe piept. Am vorbit cu un coleg de munca si mi-a spus ca aceeasi chestia ii aparuse cu ceva timp in urma dar pe antebrat si mi-a recomandat tinctura de iod...Ce sfat imi dati dumneavoastra? Va multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •