un caz uluitor: sangereaza pe nas si gura din ianuarie

28-11-2008
lusha
Nu este medic/terapeut
lusha
buna ziua !!! as vrea sa va prezint o poveste de viata coplesitoare. poate este cineva pe aici, care a mai auzit de asa un caz, sau un medic care ar putea sa ma lamureasca. am fost operata acum o sapt. de o deviatie de sept.operatie reusita, la spitalul judetean galati. dar nu despre mine e vb. am intilnit in spital o copila de 21 ani, cu o boala misterioasa. sper sa ma pricep sa explic cit mai bine istoricul ei. singereaza pe nas si gura din ianuarie, anul acesta, constant cam la 2 zile, pierzind cite 500-800 g de singe. are 2 operatii la git, facute in bucuresti, la arterele principale, 2 operatii pe maxilar unde i s-au inchis anumite vase de singe, 2 operatii de deviatie de sept, si, urmeaza pe 2 dec. sa faca o alta operatie la cap unde are o malformatie la o alta artera principala. de fapt operatiile de la git tot din acest motiv au fost facute, ar fi fost tot malformatii, dupa care nu a mai singerat 2 saptamini, apoi a inceput iar calvarul. in acest moment, are venele fff subtiri, foarte greu gasesc asistentele medicale cite o posibilitate say mai bage singe.pe branule nici nu mai intra. e jalnic.medicii sunt de parere ca la un momend dat poate singera continuu, fara sa se mai opreasca si s-a sfirsit totul.operatia la cap ce urmeaza sa o faca in bucuresti cica ar rezolva problema.hemoglobina ei se incadreaza intre 3 si maxim 8, fff rar o are 11, acela e un caz fericit.sta de 6 luni numai in spitale, face naveta intre galati si bucuresti, cu salvarea, iar problema ei pare fara sfirsit. are povesti, sute, e plina de viata, cred ca asta o ajuta fff mult, dar totusi.m-a impresionat profund. daca imi poate da relatii cineva, va rog din suflet sa-mi scrieti aici -. va multumesc!!!!
4 comentarii
0
28-11-2008, ora 15:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Doamne, aceasta poveste nu este impresionanta, este fantastic de impresionanta.
Eu cunosc o dna doctor foarte foarte foarte buna (cel mai bun medic internist din Romania) care ar putea sa ai spuna ce are concret, pentru ca aceea fata (are aceeasi varsta cu mine - ai doresc sa traiasca 117 ani si sa fie sanatoasa pana in ultima secunda a vietii) are mai multe probleme.

Sangerarile exagerate pot fi din mai multe cauze, de la deficienta cantitativa sau calitativa a unor proteine plasmatice numite factori de coagulare, pana la o deficienta a peretilor vaselor sanguine etc etc etc... la cat sange pierde nu este de mirare ca este anemica. Stiu pe cineva cu Hemoglobina 6 care se simtea mai mult decat rau, nu imi imaginez ce simte ea.

Pe doamna doctor o cheama ŢIGĂNIŞTEANU CONSTANŢA si este fara exagerare un medic briliant. Pe mine cu mult timp in urma m-a pipait si mi-a spus cum sunt organele din cavitatea abdominala, ma refer la lungime etc. si mi-a spus ca am gastrita (numai din pipait). Dupa 6 zile, am facut un tranzit baritat si o ecografie. Exact ce mi-a spus dansa s-a adeverit. Nici un cm in minus sau in plus nu a gresit!!!

Iti dau numarul de telefon, te rog sa o suni si convinge-te singura. Vb dsp cazul fetei si in cazul in care spune ca nu are timp (exista aceasta posibilitate pt ca vb pe zi minim 3 ore, este sunata si din Sua, Franta etc.) sau din orice alt motiv spune-i ca te-a recomandat NICUSOR din BRANESTI (ma stie cu ochii inchisi).

Tiganisteanu Constanta din Bucuresti: 0751.030.553

Numai Bine si Dumnezeu sa va Binecuvanteze pe amandoua!
0
28-11-2008, ora 22:56
lusha
Nu este medic/terapeut
lusha
multumesc mult. o sa cer acordul. eu am scris aici din compasiune, decizia o i-a singura ea si mama ei. eu o say transmit si daca decide sa sune ar fi bine. ce e fff dificil, e ca ea acum e musai legata de spitale, nu prea poate sta "afara" ca sa zic asa, fiindca singereaza cind nu te astepti si tot timpul tre sa fie sub supraveghere medicala. ea se plimba intre galati si bucuresti numai cu salvarea si asistenta. dar e atit de curajoasa, ea singura isi opreste singerarile, stie toate manevrele, numai ca e tare slabita 5 minute, apoi circula pe holul spitalui !!! e o minune de fata...pacat ca are asa o boala. la hemoglobina 5, glumeste ea, si, zice ca e cea mai in forma. de abia la 3 se simte ametita.
0
29-11-2008, ora 17:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick iti multumesc ca ai raspuns tu acestui caz, despre el va povesteam ;( Eu am ramas blocata!!
Ii doresc multa sanatate fetei si Dumnezeu sa aibe grija de ea, sa reuseasca sa isi revina complet!
Numai bine
0
29-11-2008, ora 18:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Jackie, din greseala am vazut, asa a fost sa fie!!! I-am rsp cu cea mai mare placere. Cand vine vb de a ajuta nu ma deranjez deloc in nici o circumstanta, niciodata!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sangerarea - primul ajutor
  • Sânge în scaun
  •