umflaturi sub ochi

15-01-2008
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
sotul meu are sub ochi niste umflaturi care nu-i dispar decat rar si atunci, nu in totalitate.Parca si culoarea pielii este mai inchisa, asemanator cearcanelor. Anul trecut a facut operatie de colecistectomie, nu mananca sarat.Analizele efectuate in luna august au iesit putin marite:colesterolul 238, iar valoarea trigliceridelelor nu o cunosc, dar ni s-a spus ca nu este ingrijoratoare. Va rugam sa ne spuneti din ce motiv ar putea aparea acele umflaturi sub ochi si daca exista vreun tratament naturist.multumim.
15 comentarii
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ati facutr investigatii pentru rinichi?
Ecografie, sumar urina sau alceva?
Poate simptom al unor probleme renale!
0
15-01-2008, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
Acum un an a facut eco general(in 2 locuri diferite) si i s-a spus ca rinichii sunt in regula(avea si atunci acele umflaturi sub ochi).La analizele anuale a facut si examen la urina si nu i-a spus ca ar fi vreo problema. Ar putea fi simptomul unei proaste circulatii ?La schimbari ale temperaturii se vaita de dureri de picioare si nici nu face prea multa miscare.Multumesc pentru raspuns.
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Banuesc ca odata ce faceti tratament pentru colesterolemie.faceti si pentru circulatie, nu?
0
15-01-2008, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
Medicul de familie nu i-a recomandat un tratament, ci doar regim alimentar, iar de un tratament pentru circulatie nici nu s-a pus problema.Se poate scadea colesterolul de la aceasta valoare doar cu regim alimentar?
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am sa va rog s.mi scrie.ti mai amanuntit despre sotul dumneavoastra. (varsta, kg., ce boli a mai avut) ca sa pot sa.mi fac o parere...cat se poate in asa conditii!
1
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Exista mai multe afectiuni care se insotesc de edeme palpebrale: afectiuni renale, cardiace, endocrine, alergii; de asemenea consumul e alcool, oboseala. Modificari locale apar si cu varsta ( cu varsta se modifica elasticitatea tesuturilor);este cumva si supraponderal? Ar fi bine sa faceti si investigatii pentru inima; mergeti la un medic de familie sau un medic internist. Numai bine
0
18-01-2008, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
In primul rand va multumesc pentru raspunsurile prompte.Sotul meu are 88kg(1, 72 m), nu consuma deloc alcool, nu mai fumeaza de 3 luni(inainte fuma cel mult 10 tigari /zi), nu mananca sarat si nu sufera de alte boli.Acum un an in urma a facut cel putin 3 EKG-uri, care au iesit f.bune, iar la ECO i s-a spus ca are ficatul cam gras.Acele umflaturi nu sunt situate chiar imediat sub ochi, acolo unde se fac cearcanele, ci putin mai jos, cam la 1 cm sub ochi -spre coada ochiului si au forma aproape circulara (diametru de aprox 1 cm ).Acum in cateva zile de cand va scriu s-au retras.Are si un program f. incarcat si obositor.
0
18-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Intradevar nu vad la sotul dumneavoastra o cauza a acelor umflaturi.
Va intreb daca sotul nu foloseste la servici.ochelari sau masca care ar putea lasa acele urme si provoca un edem temporar?
0
19-01-2008, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
Nu poarta ochelari nici de vedere nici de protectie, dar sta cam mult in fata calculatorului (care este protejat din fabricatie-nu stiu in ce masura).Am mai observat ca dupa ce face baie, dar cu apa potrivit de calda, i se inrosesc ochii, lucru care dispare intr-o jumatate de ora(aceasta se intampla de mult-si acum 14 ani in urma patea asa ceva, fara ca ceva sa-l deranjeze, fapt pentru care nici nu am dat prea mare importanta ).
0
28-02-2009, ora 17:01
lidyy13
Nu este medic/terapeut
lidyy13
referitor la umflaturile aflate sub ochi va pot da un sfat, si anume: consumul zilnic de apa sa fie de cel putin 2 litri.incercati timp de cateva zile si veti fi multumiti de rezultat.
0
28-02-2009, ora 17:06
lidyy13
Nu este medic/terapeut
lidyy13
am aceeasi problema si in zilele in care omit sa consum apa in cantitate de cel putin 2 litri, patesc acelasi lucru.probabil e ceva legat de retentia de lichide, rinichii isi cer drepturile !!
si am mai intampinat o problema, dar de data aceasta din cauza faptului ca nu foloseam crema pentru ochi, si intrebuintam cema pentru fatza. atunci ochii mei erau cu adevarat inestetici.
0
19-04-2012, ora 18:32
Claudiacla
Nu este medic/terapeut
Claudiacla
Buza Ziua la fel am si eu tot asa niste umflaturi sub ochii si nu scap de el..le am de 2-3 ani da acum sau maiaccentuat si nu stiu dc...si ce ar trebui sa fac...si de la ce ar putea fi...
0
19-04-2012, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai nasul infundat si secretiii purulente din nas.. poate fi de la o sinuzita
daca nasul e OK.. trebuie sa faci investigatii serioase pentru Rinichi !!!
0
19-04-2012, ora 19:29
Claudiacla
Nu este medic/terapeut
Claudiacla
Dimineata ma trezesc cu nasul infundat.si cateodata imi curge si nasul.am o senzatie de parca as fi racita tot timpu...si mai ales daca stranut putin mi se infunda
0
19-04-2012, ora 19:31
Claudiacla
Nu este medic/terapeut
Claudiacla
Vreau sa va spun ca dimineata cand urinez e de culoare rosiatica si are un miros puternic...iar pe parcusul zilei isi revine la culoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •