umflaturi si mancarime pe piele

26-09-2009
Iuli_ka
Nu este medic/terapeut
Iuli_ka
De vreo 2 luni si jumatate mi-au iesit pe piele niste pete cu diametrul de minim 5 milimetrii pana la 3 centimetrii.depinde, uneori sint mai mici, uneori mai mari. Am fost la un medic dermatolog ce mi-a zis ca am eczema acuta diseminata si mi-a recomandat tratament cu Prednison, Zanocin si Diprogenta (unguent) pentru ca el crede ca am infectie in organism...bun...am facut tratamentul 12 zile...tot nu mi-a trecut...nu dupa mult timp am facut o alergie...nu stiu exact la ce pentru ca sunt alergica la praf (dar nu am stat in praf in ziua respectiva), la polen (nu se pune problema, ca nu am iesit din casa) si intepatura de albine (nu m-a muscat nicio albina) si am ajuns la urgente cu fata umflata...inca aveam pe mine petele acelea umflate, rosii si care ma mananca foarte tare. Am stat toata noaptea sub supraveghere si cand m-au lasat dimineata acasa mi-au prescris un tratament cu Prednison, Omeran si Diprogenta (unguent). Nu mai stiu ce sa ma fac, in timpul primului tratament am urmat si un regim alimentar (dimineata si seara paine prajita cu unt si ceai, iar la pranz carofi fierti si carne fiarta). Am urmat acelasi regim si dupa ce am fost la urgente fara insa ca doctorii sa imi recomande acest lucru. Sunt fosrte speriata, nu stiu ce sa mai fac, nu mai trec bubele astea...daca ati avut ceva asemanator cu boala mae sau sunteti medic si stiti ce as putea face sau la cine sa merg (sunt din Cluj) va rog sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat. Va multumesc!
2 comentarii
0
03-10-2009, ora 10:33
iri_cluj
Nu este medic/terapeut
iri_cluj
Buna,
imi pare rau de starea ta.Nu ma aventurez sa-ti recmand tratamente.Tot ce pot sa fac sa te ajut este sa-ti recomand un dr bun si in acelasi timp un om bun.Este dna dermatolog Hindli de la Policlinica Grigorescu.
Orarul ei este foarte incarcat dar poate reusesti sa te programezi cat mai repede.
Multa sanatate!
0
29-11-2010, ora 22:40
adelynne
Nu este medic/terapeut
adelynne
buna seara!va rog frumos daca ati putea sa ma ajutati si pe mine ma-m dat cu o crema de corp si nu m-am uitat pe termenul de valabilitte si eraa expirata si acum mi-au aparut pe mine urticarii si mi s-au umflat rau incheieturile mainilor picioarele si calcaiele ce as putea sa fac pana ajung la medic?"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.