emotiile si umflaturile pe piele

14-02-2008
iuvet
Nu este medic/terapeut
iuvet
buna ziua,
am 27 ani.
La o emotie puternica, pe fata, corp imi apar ca niste muscaturi de paianjen (umflat si rosu).
trec dupa ce ma linistesc.
ce poate fi?
multumesc anticupat
3 comentarii
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
O urticarie colinergica.
0
05-06-2009, ora 11:55
3xtasy
Nu este medic/terapeut
3xtasy
si eu am aceleasi simptome adica imi apar umflaturi rosi de 1 cm aproape, ma mananca, imi apar razlet adica odata pe maini odata pe picior pe gat
Cand ma scarpin se fac de o culoare albicioasa si ma mananca, dar cu timpul dispar adika in 10 min.
Sa fie oare de la stres si un regim neechilibrat de viatza, am citit undeva ka acestea pot disparea ku antihistaminicele H1 si antihistaminicele H2 adika medikamente ca telfast sau zytec si kiar ranitidina si un mod de viatza echilibrat adiak mese la ore precise si exerciti fizice de 2 ori pe sapt.
Imi puteti spune un remediu ?
Va multumesc
0
05-06-2009, ora 19:18
devil
Nu este medic/terapeut
devil
Am si eu aceasi problema am fost la dermatolog azi urmez un tratament cu xyzal, prednison si ununguent, mi-a spus sa nu mananc decat cartofi, supa de legume si paine prajita vreo 2-3 zile.Ati putea sa-mi oferiti mai multe informatii desprea posibilele cauze declansatoare?Pana ieri urmam un regim alimentar de genul: dim ora 10 shake alcatuit din pudra de proteina, o banana, un ou crud mixate cu lapte;cam dupa o ora masa alcatuita din legume(castraveti, ardei, rostii), branza proaspata si piept de pui la gratar;ora 12 unca un shake de data aceasta doar proteina+lapte, ora 13 masa alcatuita din piept de pui+legume+cartofi sau orez dupa care luam un supliment compus din minerale si vitamine.Intre ora 15-16.30 program la sala imediat dupa un shake identic cu cel de dimineata 17.30masa identica cu cea de la ora 13 si 4 tablete de aminoacizi.vreau sa mentionez k nu foloseam alte substante decat cela indicate la sportivi(vitamine, minerale, aminoacizi)Va rog sa imi spuneti ce mai pot sa consum inafara de cartofi, paine prajita si supa de legume si ce trebuie sa schimb p viitor la regimul alimentar daca nu mai pot continua ca si pana acum!multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Cum ne influențează emoțiile memoria?
  •