umflaturi pe glezne

22-11-2012
lianachetan
Nu este medic/terapeut
lianachetan
Buna ziua, de aproape un an si jumatate ma dor calciiele ingrozitor.Am facut radiografii si mi s-a spus ca am pinteni calcaneeni.Cu 15 ani in urma am mai avut dar am facut fizioterapie si am scapat de ei.Acum am facut kinetoterapie, fizioterapie(electroterapie)infiltratii cu steroizi, infiltratii cu plasma, port talonete dar nimic nu m-a ajutat.Ba dimpotriva, picioarele ma dor tot mai rau.De vreo luna mi-au aparut niste noduri pe partea exterioara a gleznei la ambele picioare, dureroase de marimea unei cirese mari.Ma dor degetele de la picioare, pantofii nu ma mai incap, merg greu si trebuie sa -mi odihnesc picioarele foarte des.Cind ma ridic trebuie sa ma sprijin de ceva.Ortopedul mi-a spus ca nodulii sint ganglioni si ca n-au nici o insemnatate.Mi-a prescris din nou electroterapie, dar probabil va dura ceva timp pina voi incepe tratamentul.Nu stiuce sa mai fac !Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
5 comentarii
0
22-11-2012, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde fundamental de elementele pe care nu le-am inteles: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc.
In oricare dintre cazuri tratamentele enuntate de catre D-voastra sunt perfect inutile, iar infiltratiile calcaneene sunt teribil de periculoase, determinand complicatii incredibile.
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-11-2012, ora 16:53
lianachetan
Nu este medic/terapeut
lianachetan
Ma scuzati ca nu v-am dat detalii :am 49 de ani, sint educatoare dar de doi ani in urma unei miocardite nu mai lucrez, am 1, 58 si 80kg.Nu am antecedente traumatice sau vasculare sau neurochirurgicale la picioare.Am insa o problema la coloana (care probabil nu are legatura cu durerile de picioare pe care le am)De ani si ani ma doare spatele (mijlocul) si medicul de familie m-a trimis la raze.Rezultatul a fost ca am o spina bifida oculta.Am facut si un RMN sia iesit ca e (traduc din engleza pt ca locuiesc in Irlanda, unde am si facut RMNul)o vertebra S1 lumbarizata, degenerare de disc si... mai bine transcriu, , early vertebral end-plate degenerative change at the lower three lumbar levels with early disc bulging".Spatele si picioarele ma dor de f mult timp dar durerea pe care o am de un an jumatate e diferita si mult mai puternica.De asemenea ma dor degetele de la miini, incheieturile de la solduri si omoplatii, dar astea sint dureri suportabile ce ma chinuie sint picioarele.Se pare ca aveti dreptate tratamentele facute pina acum au fost inutile dar ce altceva pot eu sa fac ?Ce-mi prescrie ortopedul !
0
23-11-2012, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru mai multe detalii puteti consulta comentariile mele de pe topicul
http://forum.romedic.ro/prod/osteofit_calcanean_stang_024666.html
In cazul D-voastra talalgia (durerea calcaneeana) se datoreaza, evident, celor 30 kg in plus.
Indiferent ce tratament ati incerca, pana nu scapati de povara celor 30 kg nu veti reusi ameliorarea durerilor, ba chiar durerile se vor agrava dramatic in perioada urmatoare (ca si afectarea coloanei vertebrale si a genunchilor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-11-2012, ora 23:54
lianachetan
Nu este medic/terapeut
lianachetan
Intr-o existenta ideala am fi toti normoponderali si sanatosi, dar realitatea e alta !Este evident ca surplusul ponderal pe care-l am inrautateste lucrurile, dar am vrut doar sa stiu ce ecu umflaturile alea care mi-au aparut pe glezne si care nu cred ca sint cauzate de obezitate si nici nu cred ca sint ganglioni.Multumesc pentru raspuns oricum.
0
26-11-2012, ora 10:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi vorba fie despre pachete varicoase, fie despre o hipertrofie sinoviala datorata artrozei gleznei, pot fi acumulari grasoase lipoame), pot fi alte zeci, poate sute de posibilitati. Diferenta dintre ele poate fi facuta numai prin examinare clinica locala.
In absolut toate cauzele supraponderabilitatea impiedica vindecarea.
Cat priveste talalgiile (durerile calcaneene), ele sunt datorate celor 30 kg in plus si nu veti reusi ameliorarea suferintei daca neglijati importanta scaderii ponderale. Cu totii facem eforturi pentru a ne mentine greutatea ideala, aici va inteleg, numai ca in cazul D-voastra efortul nu este suficient de sustinut si de motivat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.