umflaturi dureroase la nivelul organelor genitale

12-04-2007
bulinuta*
Nu este medic/terapeut
bulinuta*
Buna ziua!
Am 29 de ani, o viata sexuala regulata si protejata (prezervativ intotdeauna ) deoarece alaptez.De cateva luni, inainte cu 2-3 zile inainte de menstruatie, in momentul cand urinez am si o usoara sangerare putin mai inchisa la culoare decat la menstruatie.Apoi, totul a fost normal, fara dureri, usturimi sau scurgeri, pana luna aceasta cand mi-a aparut si o usoara umflatura dureroasa la nivelul organelor genitale, mancarimi in zona organelor si o scurgere usor branzoasa dupa mensruatie.Simptomele acestea au disparut in cateva zile, inclusiv umflatura (era de marimea unui bob de porumb) dar mi-e teama, pentru ca nu stiu ce se intampla.
5 comentarii
0
15-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca simptomele reapar ar fi necesar un examen ginecologic, deoarece poate fi o candidoza vaginala. "Umflatura durerosa" putea fi o bartholinita, adica o inflamatie a unei glande numita Barholin situata in zona aceea.
0
16-04-2007, ora 00:00
bulinuta*
Nu este medic/terapeut
bulinuta*
Multumesc pentru raspuns.Acum ma simt bine, desi din cand in cand am o usoara senzatie de arsura in spate cam in dreptul rinichilor.Umflaturile acelea mai apar si dispar din cand in cand, dar nu in acelasi loc.Cred ca o sa-mi fac "curaj"si o sa merg totusi la ginecolog, chiar daca e o consultatie mai putin placuta!
0
30-06-2007, ora 00:00
chinezoaica
Nu este medic/terapeut
chinezoaica
ai fost la doctor? care e cauza acestor umflaturi? ai scapat de ele? daca da, cum?
0
01-07-2007, ora 00:00
bulinuta*
Nu este medic/terapeut
bulinuta*
buna
nu, nu am fost la doctor pentru ca acele umflaturi au disparut pur si simplu. Nu stiu cauza pentru care au aparut, nici pentru care au disparut.Mai am o problemuta mica inca, inainte de menstruatie cu 2-3 zile am o usoara sangerare usor maronie , dar foarte usoara.In rest, totul e normal , nu am dureri si nici alte simptome.
0
11-03-2009, ora 17:47
achyro
Nu este medic/terapeut
achyro
am de 2 zile o umflatura la nivelul organelor genitale de culoare rosie si dureroasa si o bubita de vreo 3 luni care pare ca in co dar e albicioasa.nu am fost niciodata la un control ginecologic chair daca mi-am inceput viata sexuala, mentionez ca am 20 de ani.ce ar putea fi?
imi este si frica de un control ginecologic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •