umflatura rapida a pielii dupa zgariere sau frecare, scarpinare.

08-10-2007
Marius_89
Nu este medic/terapeut
Marius_89
Va rog frumos daca ma puteti ajuta in problema pe care o am: de circa 2 ani, in momentul in care ma scarpin sau ma zgarii, rapid, pe locul respectiv se produce o umflatura rosie, care atinsa dupa aceea sau intinsa epiderma, devine alba si conturata usor rosiatic. Astept raspuns si va multumesc mult!
5 comentarii
0
18-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Fenomenul se numeste "dermografism" si poate avea cauze dermatologice sau neurologice.
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Daca nu asociezi mancarime ai ceea ce se numeste dermografism si care poate fi costitutional.Daca aparitia acestor simptome si semne a fost brusca sunt necesare investigatii suplimentare si un consult alergologic
0
28-10-2007, ora 00:00
Marius_89
Nu este medic/terapeut
Marius_89
Da, intr-adevar nu asociez mancarime. Cunoasteti un tratament pe care l-as putea lua? Va multumesc frumos.
0
29-11-2007, ora 00:00
selena22_alexa
Nu este medic/terapeut
selena22_alexa
eu am aceeasi problema si la recomandarea dermatologului iau ALERID o capsula dim si SIMPHORAL o capsula seara si sunt multumita pana acum.am2 sapt de trat.trebuie urmat o luna...te va ajuta daca te hotarasti sa incerci...bafta
0
13-12-2009, ora 11:44
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
aceasti problema o am si eu :( numai ca dupa ce ma scarpin sau daca ma apas pe marginea mesei, ex. mi se roseste dar se si incalzeste locul.se poate sa fie si pe baza nervoasa?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •