umflatura picior

19-11-2015
Keops29
Nu este medic/terapeut
Keops29
Buna ziua!
Numele meu este Octav, iar de aprox 2 ani ma confrunt cu o boala de piele. Mai exact, am o umflatura rosie pe partea interioara a piciorului(pe gamba) care ma mananca de mor.. cum se manifesta aceasta dracie ? se umfla, se face rosie pe margini iar in interiorul ei pielea este vanata.Dupa un timp pielea se usuca, se retrage umflatura si isi revine la normal avand doar un semn..si tot asa..se umfla se face rosie ma mananca, dupa isi revine.
Tin sa mentionez ca am fost la 2 doctori, ambii recomandandu-mi Fucicort si Elocom fara a putea sa imi spuna exact ce este.. M-as duce din nou, ceea ce probabil am sa si fac saptamana viitoare, dar parca sunt putin resemnat cu ideea ca iar o sa primesc x unguente care nu sunt o solutie definitiva.. chiar nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.. ma mananca ingrozitor.. aveti idee ce ar putea fi ?
Poza dracovenie: http://postimg.org/image/e33vqqw9r/
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
22-11-2015, ora 00:06
Keops29
Nu este medic/terapeut
Keops29
se poate sa primesc si eu un raspuns ?
multumesc!
0
23-11-2015, ora 14:54
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna ziua! Avand in vedere evolutia indelungata, recurenta si lipsa raspunsului la terapia corticoida, urmatorul pas ar fi biopsia cutanata (singura in masura sa ofere un diagnostic de certitudine). Este imposibil de pus acest diagnostic de certitudine pe o poza, fara investigatii si discutie cu pacientul. Asa cum se vede in aceasta imagine ar putea fi o eczema recurenta (cu prezentare clinica mai atipica), dar si un debut de morfee in placi, precum si alte afectiuni mai rare. Pentru a fi concludenta biopsia trebuie recoltata atunci cand leziunea este activa (inflamata).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.