umflatura obrazului din cauza protezei? | Forumul Medical ROmedic

umflatura obrazului din cauza protezei?

26-01-2010
nanag
Nu este medic/terapeut
nanag
Mi am pus o proteza dentara completa.acum o saptamana. Cand mi-a pus doctorul intr-o parte a gingiei mi a fortat-o sa intre si m-a durut rau. La fiecare scos de proteza si punere ma doare rau. Acum si mi s- umflat obrazul. Doctorul a spus ca din cauza gingiei.Acum cand imi pun si scot pun xilina dar tot ma doare si obrazul e tare. umflat.Nu stiu ce sa mai fac? Din ce cauza ? Ce sa fac ca la dentist tot merg imi largeste proteza dar de durere si umflatura nu scap.Va rog dati-mi un raspuns.
Va multumesc
1 comentarii
0
31-01-2010, ora 13:05
raluca111
Nu este medic/terapeut
raluca111
buna ziua. numele meu este raluca. mama mea in varsta de 60 de ani, suferind de diabet, si-a pus o proteza dentara pe partea superioara acum o saptamana. initial, nu simtea durere si nici nu o incomoda insa odata cu trecerea timpului, fiecare masa este un chin, simte nevoia sa o scoata dupa ce mananca si mai nou i s-a umflat si obrazul. materialul din care este confectionata proteza i se pare foarte dur si de fiecare data cand musca, dintii de jos nu calca proteza ci se lovesc de cerul gurii.
imi puteti face o recomadare? cat ar trebui sa dureze perioada de acomodare?
va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •