umflatura la picior

07-05-2013
lina89
Nu este medic/terapeut
lina89
Buna ziua, ma numesc Alina, si am descoperit ca am o uflatura la picior, de marimea unui bob.asa nu ma supara, dar daca masez incep sa simt durere si atunci cind apas pe el la fel ma doare.
Ce poate fi si ce trebuie sa fac?

Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
07-05-2013, ora 19:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer sa fiu, nu am inteles localizarea anatomica a problemei D-voastra (anterior-posterior, medial-lateral, superior-inferior, care este formatiunea anatomica cea mai apropiata etc) si nici dimensiunea, consistenta, profunzimea, mobilitatea formatiunii descrise etc.
Trebuie sa evitam confuzia intre picior si membrul inferior, compus din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
De asemenea, nu am inteles tocmai elementele necesare: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-05-2013, ora 21:59
lina89
Nu este medic/terapeut
lina89
localizarea este la gamba-posterior, dimensiunea este unui bob de mazare, cind masez nu se misca.profunzime- sub piele, dar la exterior nu se vede.
virsta de 24 ani, 53 kg, 1.65m, in prezent lucrez doar la calculator, dar ceva timp in urma am lucrat ca chelner din care cauza am avut ligamentele intinse la picior.sport nu prea practic deoarece in scurt timp imi provoaca dureri la laba piciorului

Cu stima,
Alina
0
07-05-2013, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o insuficienta venoasa periferica (varice), dar poate fi si o ruptura musculara, un lipom sau orice altceva.
Numai o examinare clinica directa poate diferentia originea problemei.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.