umflatura in zona inghinala(pe linia chilotului)

19-08-2013
cera1977
Nu este medic/terapeut
cera1977
Buna ziua.Acum o saptamana am observat un nodul in zona inghinala, in partea dreapta..Mentionez ca nu ma doare, nu si-a schimbat dimensiunile, nu e nici infectat, dar e acolo.Am fost la dr de familie si mi-a dat oxacilina de 500mg, timp de o saptamana.Am terminat si antibioticul dar acel nodul a crescut, a mai aparut inca unul mai micut si a inceput sa doara.Am sunat la dr de fam.si a zis ca pana maine sa dau cu crema ihtiol sa vedem ce se intampla.Acum nu stiu ce ar putea fi.Ma puteti ajuta cu un sfat?Durerea incepe sa se duca spre picior.
2 comentarii
0
19-08-2013, ora 12:00
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Poate fi vorba despre:
- un folicul pilos infectat, care apare des la persoanele care se epileaza inghinal...intr-o saptamana aplicand fucidin de 2-3 ori pe zi, trece, dar exista riscul sa reapara si atunci se impune o vizita la medicul chirurg
- un lipom
- un ganglion
- hernie inghinala
Se impune o vizita la dermatolog/ ginecolog care, tinand cont de zona in care este situat, marimea si consistenta lui, va pune un diagnostic cert..
0
19-08-2013, ora 17:28
cera1977
Nu este medic/terapeut
cera1977
Am cost la doctor si am facut in ecograf.Rezultatul este urmator:
3 imagini hipoecogene, omogene, bine delimitate cu diametrul maxim 23/18mm(adenopatie)
Testament mi-a dat
Ciprinol de 500mg, si ketonal tablets
Maine vreau as merg as ma vada si un ginecolog, as vad ce zice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.