umflatura gingie desupra incisivului

09-08-2015
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Buna seara
de vreo cateva zile a inceput sa ma deranjeze incisivul de sus din dreapta (sper ca ma exprim corect). Problema este ca dintele este cariat, i-a sarit smaltul si este sensibil la atingere. In ultimele zile gingia de deasupra s-a umflat este ca o basica, dar nu pare a fi abces. Daca imi ating zona din partea de deasupra buzei superioare ma doare, in rest nu. Trebuie sa recunosc ca am o frica groaznica fata de stomatolog, parca as prefera interventiile chirurgicale in locul lucrarilor dentare, toata aceasta frica din copilarie de cand 2 stomatologi mi-au lasat gura plina de sange, unuia i-a sarit polizorul din mana, unu mi-a pilit gingia...sunt constienta ca va trebui sa ajung la un stomatolog deoarece dantura mea din partea de sus este aproape pierduta...insa, imi este enorm de teama de durerile eventuale, umflaturi, etc si parca imi e si rusine sa ajung la dentist in stadiul asta...
ce ar putea fi aceasta umflatura deasupra incisivului?
Ce medici stomatologi blanzi si cu rabdare cunoasteti ?
Multumesc!
2 comentarii
0
09-08-2015, ora 11:41
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna ziua. Pentru diagnostic corect e necesar sa consultati un stomatolog. In general - analizand ceea ce spuneti Dv - s-a format un abces pe radicina. Este racomandat un antibiotic prescrit de stomatolog :-). Nu trebuie sa va rusinati: nu sunteti singura care a pierdut increderea - si dinti - din vina unei traume. Echipa clinici va sta la dispozitie pentru orice intrebare.
0
09-08-2015, ora 14:30
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Problema dumneavoastra este data de moartea nervului dintelui ( gangrena nervului ). Un tratament local (tratament de canal bine facut ) poate rezolva usor problema, apoi trebuie urmarit clinic si radiologic dintele. Binenteles, trebuie facuta si o radiografie inainte pentru a vedea starea radacinii/osului. Trebuie sa va luati inima in dinti si sa va adresati unui dentist, lucrurile nu se imbunatatesc de la sine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul