umflatura dupa scoaterea maselei

19-03-2009
ella_mina
Nu este medic/terapeut
ella_mina
am si eu nevoie de un sfat va rog!
marti seara am fost la dentist si am scos o masea (46).am avut pana acum vreo 2 ani cam 3 plombe la ea si au picat pt ca era foarte stricata.nu se mai putea face nimic.am avut si putina infectie...mi-a aratat cand a scos-o.in timpul procedurii nu am avut dureri.dupa ce s-a dus anestezia a inceput sa ma doara si am luat un ketonal.dar ieri am inceput sa ma umflu.si ma doare toata partea dreapta jos...cu tot cu amigdala.cand apas acolo...acum nu stiu care este motivul si ce sa fac...oare am tras curent cand am plecat de la dentist si am vorbit la telefon (era aerul foarte rece).sau sa fie o infectie ceva?
ce ar trebui sa iau? antibiotic sau altceva?
si inca ceva.mi-a zis doamna dentist ca a mai ramas acolo un colt mic de tot pe care nu a putut sa-l scoata.varful radacinii.si ca ar trebui sa pice singur in cateva saptamani.si m-a chemat din nou peste 2 luni sa facem o radiografie sa vedem daca mai e acolo sau nu.si daca da sa-l scoatem.mie nu mi-a placut chestia asta.ce parere aveti?
13 comentarii
0
19-03-2009, ora 12:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
treb sa luati antibiotic si sa puneti comprese cu apa rece 15 min..cu alte 15 min pauza...alternativ...sfatul meu e sa o rugati sa va primeasca acum la un control posextractional.
0
19-03-2009, ora 12:56
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
daca v-ati umflat dupa extractie trebuie sa luati, pe langa ketonal, si antibiotic-amoxicilina sau augmentin; in legatura cu varful radacinii ramas dupa extractie, din moment ce doamna doctor nu a putut sa-l scoata, va sfatuiesc sa mergeti la alt medic sa-l extraga pentru ca ar putea fi infectie si in jurul lui si asta ar putea fi cauza faptuli ca v-ati umflat.
0
19-03-2009, ora 13:00
ella_mina
Nu este medic/terapeut
ella_mina
Va multumesc pentru raspunsuri!
O sa imi cumpar antibiotic dupa ce ies de la serviciu. Dar cate zile ar trebui sa iau si la cate ore?
Daca pana luni nu se retrage umflatura o sa ma duc din nou la consult sa vad ce se poate face...
0
19-03-2009, ora 13:03
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
minim 5 zile amoxicilina de 500 mg...3 pe zi. S-ar putea sa nu va dea decat cu reteta...asa ar trebui, dar daca sunteti umflata.se mai trece cu vederea.
0
19-03-2009, ora 13:09
ella_mina
Nu este medic/terapeut
ella_mina
Inca o data va multumesc Dl doctor maseluta!
O sa va urmez sfatul.
In legatura cu acel colt ramas ce parere aveti? Ar trebui sa-mi fac griji?
0
19-03-2009, ora 13:14
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
depinde cat de mare este...unde este situat...daca a avut si re infectie pe el...daca eate fff mic...sa zicem max 1mm-1, 5mm si nu a fost radacina cu infectie...nu ar treb sa va ingrijorati.sincer...nu am cum sa va raspund ptr ca nu stiu situatia exacta...cel mai bine faceti o radiografie si se vede pe ea.
0
03-06-2010, ora 03:49
bly001
Nu este medic/terapeut
bly001
buna..am si eu o rugaminte, ma poate ajuta cineva ?
sunt disperata nu stiu ce sa mai fac?am fost de mi-am scos o masea nu cea de minte, alta a doua de jos partea dreapta, ma rog..si mi-a scos-o pt ca nu mai avea ce sa-i faca, asta stiam ca mi-a si aratat pe radiografie ce fel de canal am, unul stramb, de care nu trecea ca sa-mi scoata nervul..bun..si mi-a scos-o la cateva zile, adica 2, dureri mari..m-am dus din nou..mi-a zis ca k totul e bine. Pe naiba facusem infectie si sub antibiotic, facusem infectie la os, si a tebuit sa ma deschida din nou sa-mi taie osul, care nici acum nu stiu ce os, asa, si dupa o sapt de luat antibiotic si antiinflamatoare a inceput sa doara, dar nu stiu ce, poate ma doare maseaua de langa care a fost tratata, si nu are nervul scos, nu stiu ce sa fac va rog sa ma ajutati..ca incep sa clachez psihic.Sa incerc sa merg si la alt medic?va rog, trebuie sa mentionez ca eu nu am avut dureri de masea in viata mea si astra m-a daramat nu mai stiu ce sa fac?
0
04-06-2010, ora 08:46
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
greui de stiut daca durerea este de la dintele scos sau de la dintele adiacent...fie mergeti la acelasi doctor fie mergeti la un alt doctor...cel mai bine el poate decide ce si cum...faptul ca sunteti nesigur de unde vine durerea este un motiv in plus.
0
17-09-2010, ora 05:18
Ajutor
Nu este medic/terapeut
Ajutor
buna am si eu nevoie de un sfat
marti dupa aniaza am fost la dentist si mi-am scos o masea care ma deranja de cativa ani buni...doamna stomatolog mi-a zis k dupa o ora si jumatate pot scoate pansamentul din gura, asa am si facut dar dupa o o ora si jumatate inca curgea sange..ceea ce ma speriat si am sunat la cabinet...doamna stomatolog mi-a zis sa fac ceai de galbenele sa inmoi tifonul si sa stau iar cu pansamenul in gura.sangerearea mi sa oprit deabea pe la ora 23.miercuri toate bume si frumoase, insa joi dimineata am observat ca incep sa ma unfu.am luat un diclofenac dupa instructiunile mamei.partea cea mai proasta e ca miercuri seara pe la ora 22 am inceput sa fac ferbra:(( :((.asta ma speriat cel mai tare, dar am remediat problema cu apa si otet la picioare.azi dimineata(joi)am sunat la cabinet iar doamna doctor ma cheamat acolo.sa uitat un pic la mine si mia dat amtibiotic(amoxicilina 500mg 1/6 ore si metronidazol 500 1/8ore)am inceput sa iau antibioticul ce ma sperie acum este ca simt o presiune asupra tampleisi o durerea la ureche(pe aceiasi parte cu maseaua extrasa)este cumva posibil sa mai fi ramas ceva pe acolo si sa se infecteze??????daca fac o radiografie pot verifica dak a mai ramas ceva acolo...imi este foarte frica sa nu ajunga infectia la creier :(( am avut un var care a murit astfel:ia ramas niste resturi acolo a facut infectie a urcat la creier si a muritva rog sa ma ajuta-ti.orice raspuns poate fi de folos.chiar am nevoie ca cineva sa imi linisteasca gandurle nergre.va rog din tot sufeltul sa ma ajuta-ti
0
17-09-2010, ora 05:41
Ajutor
Nu este medic/terapeut
Ajutor
si inca cev am un gust oribil in gura e normal????
0
22-02-2011, ora 09:27
JustMe89
Nu este medic/terapeut
JustMe89
Buna ziua.
Nu cred ca am postat unde trebuie...dar ieri am fost la un doctor stomatolog si mi-a curatat canalul la o masea dupa care a pus o plomba provizorie. Azi dimineata m-am trezit cu partea stanga umflata...mi s-a spus ca se poate intampla asta si mi-a prescris o reteta cu amoxacilina si metronadazol (sper ca am scris corect). Dupa luarea tratamentului, cat dureaza pana mi se retrage ? In caz ca nu mi se retrage umflatura in timpul respectiv, trebuie sa apelez la medic pentru recontrol ?
Multumesc.
0
22-02-2011, ora 12:00
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
ar trebui sa mergeti din nou la medic acum. doar cu antibiotice umflatura risca sa nu se retraga. trebuie redeschis dintele si recuratate canalele.
0
02-03-2012, ora 11:42
Christinee92
Nu este medic/terapeut
Christinee92
buna ziua..acum 3 zile am fost la dentis si mia scos maseaua era foarte cariata si avea puroi!in timpul proceduri am avut niste dureri groaznice, cand am ajuns acasa ma durut dar o nu asa de tare acuma doar deranjeaza umflatura am luat ketonal a 2 zi dupa interventie si augmentin da tot umflat ii si nu stiu ce sa fac am fost ieri la dentista care mi la scos si a spus ca se vindeca bine da eu tot umflata mis si ma doare umpic!ce pot sa fac??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •