umflatura cu puroi la noada fundului

09-02-2011
olariu roxana
Nu este medic/terapeut
olariu roxana
buna ziua am si eu o nelamurire, daca poate sa ma ajute cineva.de 5 zile mi-a aparut o umflatura la noada fundului de nu pot sta pe scaun si nici pe spate. nu este furunc, zona nu e rosie dar iese puroi prin piele.CE POATE FI SI CE POT FACE ? astept un raspuns urgent. va multumesc!
11 comentarii
0
09-02-2011, ora 18:06
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Pai trebuie sa te duci la un chirurg sa ti-l debrideze (curete, scoata)
Degeaba stai asa..risti sa te alegi cu o infectie.
Spor ;)
0
10-02-2011, ora 19:02
olariu roxana
Nu este medic/terapeut
olariu roxana
multumesc frumos, exact asta am facut astazi si ma simt mult mai bine.o seara placuta in continuare si multa sanatate
0
10-02-2011, ora 20:10
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Bravo :)
Ce a zis, de la ce ti se facuse puroi?
0
11-02-2011, ora 20:25
olariu roxana
Nu este medic/terapeut
olariu roxana
puroiul s-a facut de la fire d par...
0
11-02-2011, ora 20:26
olariu roxana
Nu este medic/terapeut
olariu roxana
mi-a scos si mesele.a fost ingrozitor d dureros:(
0
10-03-2011, ora 23:20
dariusz
Nu este medic/terapeut
dariusz
Am si eu o problema...acum 4 ani am tras o cazatura zdravana pe gheata direct cu noada...m-a durut 2 sapt si atat...acum 12 zile am fost la sala si am zis sa bag putin cardio..adica putina bicicleta si de urmatoarea zi m-a pocnit o durere la noada...s-a umflat ca o galma langa noada, e putin moale parca galma.am o gaurica mica, care a zis medicu de familie ca e de la un vechi puroi sub piele dar eu nu simtisem nimic...mi-a dat dyclotard sa iau de 100 mg si unguent dar nimic...parca tot ma doare!!
0
12-01-2012, ora 14:50
sweetboy
Nu este medic/terapeut
sweetboy
si ce ai facut dupa?
0
15-02-2012, ora 10:40
Aleexandru
Nu este medic/terapeut
Aleexandru
Salut am o super mare problema !! Mia iesit in zona spatelui la inceputul fundului un furunc numai pot de durere. Eu sunt in Cipru am fost la spital iar doctorii de aici sunt niste " IDIOTII " miau spus sa iau un panadol si voi fi bine.. indiferent de boala durere sau mai stiu eu ce acesti doctori de aici te trateaza cu un panadol !!! Va rog mult ajutatima durerea este prea mare de abea ma mai pot misca...ajutati-ma va rog !!!! Multumesc
0
26-02-2012, ora 06:32
miha1111
Nu este medic/terapeut
miha1111
buna. am si eu o problema si mi e rusine sa merg la doctor...am o umflatura chiar la noada fundului si dureri f mari cand stau pe scaun... as vrea sa stiu daca cineva a mai avut ce este? nu am avut cazaturi sau ceva de genu...iar cos, furung nu este:( astept un mesaj va multumesc
0
19-07-2013, ora 01:31
Nicolesophy
Nu este medic/terapeut
Nicolesophy
Hi guys! An acceasi problema ca Doamna de mai sus umflatura extrem de dureroasa la noada fundului nu pot sta p scan sau p spate, am fost la doctor dar mia dat niste antibiotice. Heelp pls
0
04-08-2013, ora 13:09
Naaty
Nu este medic/terapeut
Naaty
Buna ziua, am aceasta problema de...nici nu mai stiu cati ani... lunar dureri insuportabile, basici cu puroi, arsuri in zona 'noadei', iar majoritatea durerilor se raspandesc catre alte organe, inducand in eroare de cele mai multe ori atunci cand se analizeaza simptomele. Am fost in Elvetia cu doi ani in urma, unde am aflat pana la urma si despre ce e vorba, intrucat in Romania nimeni nu ma lamurise, motiv pentru care nu am luat nici un tratament, am folosit decat unguenti si comprese cu ser fiziologic si antibiotice. Ma confruntam cu aceasta problema ori de cate ori ma enervam, sau treceam printr-o perioada mai haotica in care stresul isi spunea cuvantul prin lipsa odihnei, lipsa unei alimentatii sanatoase, etc.. si mai rar in perioada menstruatiei.
Am sa va atasez aici cateva randuri din explicatia primita de la medic, poate va va ajuta...

Simptomele - HERPES GENITAL, care variaza si pot include:

- o arsura, basici, taieturi sau rani in zona genitala (vagin, vulva, anus-noada);
- furnicaturi, arsuri sau senzatia de scarpinare in zona genitala;
- dureri in zona genitala;
- scurgeri ;
- dureri sau arsuri in timpul urinarii;
- simptome de gripa (dureri de cap, febra) si glande umflate (noduli) in vintre;
- sau, este posibil ca aceste simptome sa lipseasca cu desavarsire.

UNDE APAR SIMPTOMELE?

Simptomele herpesului genital pot aparea in diferite locuri ale corpului. Odata ce o persoana este infectata, virusul inactiv se afla intre nervii sacrali de la baza coloanei vertebrale. Odata activ, virusul trece prin caile nervoase spre suprafata pielii, unde poate izbucni. Nervii din fese, zona genitala si coapse sunt conectati. Deci o izbucnire poate aparea in zona anusului, pe fese, coapse, penis, scrot, vagin si/sau vulva.

CARE ESTE FRECVENTA APARITIEI HERPESULUI GENITAL?

Herpesul genital este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala (BTS) in Statele Unite. Aproximativ 50 de milioane de americani au herpes genital; 1 milion sunt infectati anual. Asociatia Americana de Sanatate (ASHA) afirma ca unul din 5 adulti au herpes genital.

CINE ESTE MAI EXPUS INFECTIEI?

Oricine a avut sau are contact sexual. Herpesul genital este mai intalnit la femei (aproximativ o femeie din patru) decat la barbati (aproape unul din cinci).

POATE CINEVA SA AIBA HERPES GENITAL SI SA STIE ACEST LUCRU?

Da, atata vreme cat simptomele sunt vizibile si dureroase, desi ele pot fi subtile si uneori nerecunoscute. De fapt, aproximativ 75% dintre persoanele care sunt infectate nu stiu de existenta virusului in organismul lor.

CE DUCE LA IZBUCNIREA VIRUSULUI?

Factorii care transforma virusul pasiv in activ variaza de la persoana la persoana si de obicei ei nu pot fi evitati. Unii factori sunt presupusi a fi ranirile, lumina soarelui, stresul emotional si fizic, ciclul menstrual, alte boli (in special cele care se manifesta si prin febra), traume medicale, medicamentele steroide (de exemplu cele administrate in cazul astmului), relatiile sexuale si dieta alimentara neadecvata.
Herpesul poate fi tinut sub control, dar nu poate fi vindecat. Virusul ramane in organism pitit intr-o fibra nervoasa, gata sa revina in forta daca iti duci viata prea in forta. Unii pacienti gasesc ca medicamentele antivirale - ceva relativ nou -, care micsoreaza durata si agresiunea atacurilor, sunt folositoare. Altii pur si simplu trateaza zona cu bai cu apa sarata sau antiseptice si iau medicamente contra durerilor. Cu cat esti mai sanatos in general si mai putin stresat, cu atat esti mai putin expus unui atac de herpes

Multa bafta si sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: