umflatura (nodul?) zona inghinala

11-01-2011
pandora25
Nu este medic/terapeut
pandora25
buna seara

aseara am observat prezenta unei umflaturi in zona inghinala dreapta (un deget grosime in jos pe picior) nedureroasa, de marimea unei alune. Par infectat sub piele sau cos nu e 100%. Aceasta se afla in profunzimea pielii si nu la suprafata si se simte foarte clar la palpare.

mentionez ca de aprox. 3 saptamaniau inceput niste junghiuri in zona inghinala (in articulatie par a fi) destul de enervante dar nu exagerat de dureroase care se manifesta cand merg sau fac miscari bruste ale piciorului.Atunci am fost la medic si am urmatut un tratament antiinflamator.In urma acestuia durerile m-au lasat de tot dar au revenit dupa o saptamana. Acum, colac peste pupaza, mi-am gasit unflatura aceasta de care pomeneam la inceput. Pot fi relationate cele 2 simptome? umflatura poate fi un ganglion inghinal marit? (intreb deoarece nu stiu care este pozitia lor exacata, sau daca trebuie sa fie mai mari.)

poate fi ceva grav? si ce medic ar trebui sa vad?
As aprecia enorm un sfat rapid ca sa stiu ce am de facut acum. va multumesc
2 comentarii
0
11-01-2011, ora 20:35
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Mergeti la medicul de familie si+i aratati. Eu cred ca e un ganglion inghinal cel de care spuneti, dar si ganglionii, in functie de motivul inflamatiei, au aspecte si caracteristici diferite. Poate fi o infectie genitala, urinara, sau o intepatura ori rana pe picior. Mergeti sa intrebati. Orice medic de familie ar trebui sa va orienteze in vreun fel, in functie de anamneza.
0
12-01-2011, ora 10:35
pandora25
Nu este medic/terapeut
pandora25
nu am nici o infectie.Inainte de sarbatori am fost la ginecolog si am facut pap-ul si secretia vaginala ambele iesind bine. infectie urinara nu am deoarece nu am niciun simtom(gen usturime la urinare)

rana ori intepatura nu am pe picior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.