umflatura?

13-03-2008
daniela28
Nu este medic/terapeut
daniela28
Buna seara.As avea din nou nevoie de ajutor...Putin mai devreme, am facut un dus si apoi m-am spalat in zona genitala si cu apa cu bicarbonat (am auzit ca e bine sa folosesti apa cu bicarbonat )Am introdus degetul pe peretii din interiorul vaginului si spre surprinderea mea in partea stanga am simtit o umflatura destul de mare, era oarecum rotunda, nu m-a durut la atingere, m-am gandit ca poate este de la ovarul stang (in urma cu 7 zile am avut menstruatie) insa sunt foarte speriata deoarece se simtea ca nu este intreaga parte a peretelui inflamata ci era doar o umflatura bine delimitata.Nu inteleg cum, ce este si de unde a aparut pentru ca inainte cu o zi nu am avut-o, nu am nici scurgeri vaginale.ASA DIN SENIN?Imi este groaza sa incerc sa vad daca mai este acolo.Ma ajuta cineva cu o informatie, parere?orice.Iau si anticonceptionale, poate fi de la ele?pana acum nu am simtit sa fi avut alta umflatura.partenerul este stabil (peste 2 ani).La ce sa ma gandesc?Va rog sa ma ajutati
5 comentarii
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Din ceea ce descrieti pare a fi colul uterin portiunea vaginala.Pentru certitudine, trebuie sa faceti un consult pentru ca fara a fi examinata nu se poate spune cu certitudine ce poate fi.Daca este o formatiune pribsa de peretele vaginal poate fi si un chist.
Multa sanatate.
0
04-10-2009, ora 16:53
un nume
Nu este medic/terapeut
un nume
buna ziua,
am si eu o mare problema. acum vreo luna am fost la ginecolog unde am aflat ca am o infectie, vaginita. am primit un tratatment si dupa doua saptamani m-am prezentat iar la consultatie. nu-mi trecuse infectia asa ca am facut testul papanicolaou. in tot acest timp pana la rezultatul testului am facut doar spalaturi, fara sa mai iau ovule. ideea e urmatoarea am ajuns iar la ginecolog pentru citirea rezultatului care suna asa:
-adecvarea frotiurilor- frotiu satisfacator pentru evaluarea citoliza, frecvente pmn
-caracterizare generala- negativ pentru leziune intraepiteliala sau malignitate
-diagnostic descriptiv- infectii:bacterii
- modificari reactive asociate cu inflamatia (include si reparatia tipica)

clasa 2

la acest rezultat am primit un tratament mai puternic, cu precizarea ca nu am nimic grav, dar mai bine prevenim din timp.
din cauza ca infectia era destul de mare doamna doctor nu a ajuns sa vada propriu zis nimic, nu a bagat nici un deget in mine sa ma pipaie(scuzati exprimarea). am ajuns acasa si cand am vrut sa-mi introduc ovulul am observat ca in partea stanga a vaginului, in interior, cam la distanta de un deget, am o galma mare, nu ma doare, nu pare a fi crescuta ci o denivelare cam cat o cireasa, ca si cum asa ar fi normal.

intrebarea mea e urmatoare: vaginul e perfect simetric? poate fi un chist?

o sa ma duc la doctor maine, dar cum azi e duminica nu pot decat sa astept. ideea e ca imi este foarte frica si de aseara plang mereu. astept un raspuns, poate dorm si eu in seara asta bine
mutumesc
0
10-02-2010, ora 20:20
liviana
Nu este medic/terapeut
liviana
si eu din pacate am aceeasi problema...akm cateva zile cand mi-am facut baie si spalandu-ma inaintru(scuzati-mi expresia), am simtit in partea stanga o umflatura de marimea unei cirese, lucru ce m-a ingrozit.dimineata am verificat si am simtit ca s-a mai desumflat insa imi este tare frica de ceea ce ar putea fi.mentionez ca nu am mai avut contact sexual de 2 luni.ce poate fi? imi este tare frica
0
10-09-2010, ora 10:15
andreea007
Nu este medic/terapeut
andreea007
si eu la fel..de ceva timp am observat in partea stanga in interiorul vaginului o galma...a mea este MARE SI TARE...uneori ma doare rau..ca atunci cand am menstruatie.mi-e frica sa merg la doctor din cauza a ceea ce as putea avea.cunoaste cineva ceva legat de aceste galme?sa ne spuna clar de la ce se formeaza si ce sunt exact?ma gandesc ca daca aflam ceva cat de cat concret..de spaima mergem si la doctor.
0
21-12-2021, ora 01:28
AM17
Nu este medic/terapeut
AM17
Buna. A trecut ceva timp de cand ați scris despre acest subiect dar sper sa îmi poartă răspunde cineva. Am aceeași problema cu umflatura in vagin pe partea stângă. Ați aflat care era problema, fetelor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.