umflarea labei piciorului

28-06-2015
jivan
Nu este medic/terapeut
jivan
Buna seara,
Pe la mijlocul lunii aprilie mi s-a cauterizat o veruca plantara situata in zona de sprijin a piciorului- cand mergi pe varfuri.Am fortat calcaiul aproape 6 saptamani daca nu mai bine intrucat nu puteam calca pe toata talpa piciorului, acum ma durea calcaiul mai tare decat zona cauterizata...dimineata de abia faceam cativa pasi..ma durea calcaiul ingrozitor.apoi cumva desi era persistenta durerea parca se mai diminua in timpul zilei.acum am doar senzatia de sensibilitate a calcaiului, dar ce ma ingrijoreaza e faptul ca mi se umfla laba piciorului...de multe ori dupa masa sau seara parca am carnaciori in loc de degete la acest picior, maleola e si ea o zona umflata, toata zona labei piciorului se umfla...pe noapte si daca stau cu piciorul ridicat se dezumfla...dar de 3 luni de cand am scos veruca mi se tot umfla laba piciorului...eu presupun ca de la mersul pe calcai...157 cm, 63 kg, 49 ani, ...dar ce e de facut? Cicatricea s-a inchis de tot...pielea e acolo mai subtiata si e sensibila la apasare.
Va multumesc!
4 comentarii
0
28-06-2015, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un raspuns precis necesita, evident, examinarea directa a pacientului.
Probabil (99%) ca nu a fost vorba despre o veruca, ci despre batatura de protectie ce apare in cazul metatarsalgiei.
Daca este asa, indepartarea bataturii reprezinta o greseala majora, repercursiunile fiind exact cele descrise in postarea D-voastra.
Desigur ca poate fi vorba si despre un context vascular (insuficienta venoasa periferica), metabolic (picior diabetic), reumatologic-inflamator etc etc.
Poate ca pur si simplu stati prea mult in picioare sau mergeti prea mult pe jos...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-06-2015, ora 06:22
jivan
Nu este medic/terapeut
jivan
Va multumesc pt raspuns! nu am diabet sau alte probleme vasculare pana in momentul indepartarii bataturii, dar imi spuneti va rog ce e de facut? mai pot imnunatatii ceva?
0
29-06-2015, ora 10:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Un raspuns precis necesita, evident, examinarea directa a piciorului.
Ceea ce este 100% sigur este necesitatea reducerii drastice a efortului, a expunerii la caldura etc. De asemenea, este sigur ca indepartarea bataturii a reprezentat o eroare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-07-2015, ora 19:38
jivan
Nu este medic/terapeut
jivan
Va multumesc! Sanatate si numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •