ulceratie la baza limbii

28-05-2010
costel 1975
Nu este medic/terapeut
costel 1975
De ceva timp aveam ca un fel de amorteala sau jena la limba mai ales dimineata cand ma trezeam. M/am uitat mai atent in oglinda si am observat o ulceratie la baza limbii cu mici bubite rosii pe marginile din spate a limbii.pielea din jurul ulceratiei avand o culoare alba. Am mers la medicul de familie si mi-a prescris Amoxicilina timp de o saptamana in capsule de 1g administrate 2 pe zi, vitamine Supradiyn efervescente si si niste pliculete de reglare a florei bacteriene intestinale. Cat timp am luat tratamentul cu antibiotice ulceratia a stagnat insa dupa terminarea tratamentului limba a inceput sa capete o culoare alba pufoasa, papilele gustative sunt albe, crescute in relief, parca ar fi brumate.
Nu stiu ce sa fac.sunt speriat. Mi/e frica sa nu fie un cancer bucal.cand mananc desi exista ulceratie respectiva nu doare, incepe sa ma usture putin doar cand nu mestec nimic.Mai nou mici ulceratii incep sa se extinda de la baza limbii pe marginile limbii in fata. iar atunci cand dor ulceratiile respective parca isi maresc volumul.ce ar putea sa fie.nu stiu ce sa mai fac.imi clatesc des gura cu bicarbonat de sodiu diluat in apa dar tot nu/mi trece.Deja au trecut 4 saptamani si nu sant semne de ameliorare.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat ii multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-05-2010, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi urgent la Stomatolog. sau maxilo facial.
0
29-05-2010, ora 16:08
costel 1975
Nu este medic/terapeut
costel 1975
Eu locuiesc in Italia.Am fost astazi la un odontoiatru aici este un fel de medic dentist chirurg s-a uitat si mi-a spus ca este afta. I-am spus de tratamentul anterior. Mie mi sa parut vizita cam superficiala, pe fuga.Mi-a prescris Dobetin (cianocobalamina) solutie injectabila 1ml care trebuie sa le iau cate 2 injectii pe zi timp de 5 zile, Bentelan 1 mg (betametasone disodio fosfato) care se prezinta in pastile efervescente si colgutoriu Alovex. Sa fie oare corect diagnosticul?.Oricum mie nu-mi ramane decat sa astept rezultate. Cancerul bucal cum poate fi diagnosticat? Se poate face o analiza pentru a exclude aceaste posibilitate.Multumesc.
0
29-05-2010, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci tratamentul
sa tii regim alimentar strict.. fara acru, acidulate si fructe citrice
pentru a exclude un cancer.. unica soputie corecta este Biopsiea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •