ulcer varicos

07-10-2015
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Soacra mea are de 2 luni jumatate un ulcer varicos de 8-10 cm diametru, rana este infectata pt ca are secretii, pielea este rosie de jur imprejur.
A fost acum 2 saptamani la chirurg, i-a curatat putin rana si i-a prescris Curiosin si sa spele rana cu apa si sapun. Dezinfectant nu pt ca omoara tesutul.
Am cautat eu pe net si i-am zis sa incerce si Flamozil.

Am niste intrebari pt cine se pricepe, va rog.
Poate folosi Betadine ca dezinfectant fara sa-i atace tesuturile?
Este in regula ca Flamozilul sa fie acoperit cu pansament steril ? Pana acum folosea tifon, si se lipea de rana cand trebuia sa il dea jos.
Daca cineva stie vreun sfat eficient as aprecia.
Multumesc.
10 comentarii
0
08-10-2015, ora 17:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare pe forum Romedic caseta Alba dreapta sus buton portocaliu Cauta, unguent úlcer varicos si veti gasi mai multe remedii care au vindecat multi pacienti.
0
08-10-2015, ora 18:49
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Dezinfectantele incetinesc putin vindecarea, nu omoara tesuturile. Nu este nevoie sa le folositi daca ulcerul nu este infectat. Pentru curatare piciorul se spala cu dusul (apa de la robinet). Daca este necesar se mai poate tampona cu o solutie diluata 1:10 de dezinfectant (betadina sau clorhexidina care nu pateaza) in ser fiziologic, sau cloramina 1%o.
Puteti pune orice pansament steril peste hidrogel, inclusiv tifon steril. Daca tot se lipeste ori il indepartati sub jet de apa/dus sau puneti si un strat de tulle gras (gen Grasolind) sub pansamentul final.
Dar cel mai important este sa se aplice si fasa de compresie, preferabil doua straturi pe toata gamba, peste pansament. Fasa si pansamentul se schimba in functie de cat este de edematiata gamba si cat de repede se desumfla la interval de 2-5 zile. Pentru a vedea modul corect de aplicare ar fi bine ca macar primele dati sa fie aplicate la medic.
0
08-10-2015, ora 20:56
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Multumesc mult pt raspunsuri Clara si doamna doctor Albu, am sa folosim sfaturile d-voastra.
0
26-10-2015, ora 17:57
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Postez o imagine cu rana
http://postimg.org/image/qw4o11vwz/
Socrul meu toaleteaza si se ocupa de rana, el din propria initiativa o spala de doua ori pe zi cu apa si sapun antibacterian, si aplica Curiosin apoi tifon, nu a mai vrut sa aplice Flamozil pt ca i-a cauzat dureri mai puternice soacrei mele. Din pacate rana este din ce in ce mai mare, si are un miros urat.
0
28-10-2015, ora 15:44
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca ulcerul este infectat (ceea ce nu se poate stabili doar dintr-o poza), adica in ultima vreme are secretii mai multe, mirosul a devenit urat, este rosu si cald in jur, este dureros - trebuie recoltat un examen bacteriologic cu antibiograma de sub acele depozite si niste analize de sange - minim hemoleucograma si PCR - si facut un tratament cu antibiotic pe gura conform antibiogramei (sau chiar injectabil in functie de simptome si analize).
0
29-10-2015, ora 00:37
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Multumesc pt raspuns doamna doctor. Eu am incercat sa-i ajut cat pot dar din pacate nu prea au vrut sa asculte sfaturile.
Da, rana este dureroasa, picioarele se umfla, si are un miros urat asemanator a carne stricata. Nu poate dormi bine si are mancarimi.
Acum doua zile soacra mea a fost la doctor si au decis sa-i puna o grefa de piele. I-au facut deja ceva analize si radiografii dar nu am auzit inca sa-i faca antibiograma.
Am sa revin cu informatii cum a decurs grefarea.
Va multumesc mult pt timpul acordat.
0
24-11-2015, ora 00:19
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Revin cu detalii care sper sa ajute si pe altii care au aceeasi problema, despre cum a decurs cu grefa de piele. Soacra mea a stat in spital 2 saptamani jumatate, dupa primele 6 zile i-au facut grafarea cu piele de pe acelasi picior dar partea de sus. S-a facut anestezie locala si nu generala, a primit o injectie in coloana. Dupa operatie timp de o saptamana nu a avut voie sa umble si a trebui sa stea doar in pat, primele doua zile a stat numai pe spate si din acest motiv i s-a pus sonda urinara imediat dupa operatie. Probabil din cauza ca stia ca nu poate merge la baie pt a avea scaun, s-a constipat destul de rau, timp de 6 -7 zile nu a reusit sa aibe scaun, in final a fost nevoie de clisma pt a evita alte probleme. Dupa o saptamana de la operatie au lasat-o sa mearga putin si au mai tinut-o cateva zile in spital.
Acum merge la bandajat la aproximativ 3 zile pt ca rana inca lasa lichid, asta mi-au spus. Nu am vazut inca grefa si nu stiu cum arata. Am sa mai revin sa va spun daca grefa sa prins sau nu in final dar nu stiu exact cat va mai dura pana atunci.
0
27-11-2015, ora 01:10
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Va rog doamna doctor sau oricine care stie daca puteti sa imi spuneti, rana zemuieste foarte mult, ca dintr-un izvor asa zice socrul meu in unele locuri, din ce cauza se intampla ? Soacra mea are aproximativ 3 saptamani de cand a facut operatia, acum i-au dat o solutie preparata in farmacie ca sa o aplice dar zemuieste mult.
0
02-12-2015, ora 15:29
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Poate fi o eczema de contact sau de staza sau ambele. Puteti incerca si comprese cu solutie de Nitrat de argint 1%o (unu la mie nu unu la suta si atentie! pateaza) de 3-4 ori pe zi - compresele umede se tin pe picior 30-40 de minute pana se usuca.
0
01-11-2016, ora 15:24
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Va multumesc inca o data pt ajutor doamna doctor. Ulcerul este acum pe inchidere, a ramas putin. Postez o imagine cum a fost de cand a aparut pana recent:
https://i.imgsafe.org/8947b3c7a5.jpg
Ulcerul s-a deschis in august 2015 si vedeti cat de mult s-a extins din septembrie pana in octombrie pt ca socrul meu care avea grija a spalat prea energic si cred ca a cauzat extinderea, dupa operatie o buna parte din grefa s-a prins dar nu total, ulcerul aproape a stagnat in vindecare pe parcusul iernii apoi din vara a inceput sa se restranga. Am inteles ca foloseste Dermazin si dezinfecteaza cu betadine, problema lor ca au fost incapatanati si au facut dupa cum au crezut si nu au ascultat sfaturile doctorilor, conteaza mult cum faci si cu ce faci deasemenea tratarea varicelor, problemelor de circulatie periferica care sunt adevarata cauza, dar din nou f mare indiferenta, nici macar nu vrea sa faca miscare si sa iasa din casa, din pacate toate au un cost...sanatatea...
Va multumesc tuturor care ati raspuns si va doresc sanatate, celor care citesc sper sa ajute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.