ulcer varicos

15-02-2009
dannyelle
Nu este medic/terapeut
dannyelle
va rog ajutati-ma cu un sfat in privinta vindecarii ulcerului varicos. mama mea are de cateva luni o rana destul de mare pe gamba dreapta care nu se vindeca nicicum. s-a ajuns aici datorita unei circulatii periferice deficitare, diagnosticul fiind de arteriopatie obliteranta. face tratament cu vessel, detralex si altele, iar local cu curiosin gel, fucidin, actovegin, e drept ca pana acum 2-3 saptamani avea dureri insuportabile, aproape ca i se vedea osul, asa de adanca era rana, acum durerile apar la intervale mai mari de timp, dar nu sunt semne ca s-ar inchide.
in speranta ca cineva a trecut prin asa ceva si are o sugestie sa ne dea, va multumesc
1 comentarii
0
26-08-2009, ora 19:26
ysssa
Nu este medic/terapeut
ysssa
sunt claudia, si mama mea are de cateva luni ulcer varicos si are niste dureri...dar acum de cateva zile a inceput sa urmeze un tratament naturist cu marului lupului(in denumirea populara coiele popii imi cer scuze dar asta e numele nu glumesc).tratament consta in:ceai de marul lupului, tinctura de marul lupului si crema de galbenele cu marul lupului toate se gasesc la plafar.ceaiul se prepara astfel: la 1l de apa o lingura de frinze uscate se fierbe o jumatate de ora pe aragaz la foc mic intr-un vas acoperit, se lasa sa se raceasca se strecoara se tine in frigider intr-o sticla astupata cand se foloseste se incalzeste inr-o cana pusa intr-un vas cu apa calda(nu se incalzeste direct pe flacara)se foloseste caldut.se curata rana foarte bine cu ceai, apoi cu tinctura si la final crema se acopera cu o cola alba si se leaga cu bandaj nu foarte strans.multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.