ulcer cronic duodenal

14-01-2014
magda_ig2212
Nu este medic/terapeut
magda_ig2212
Buna ziua.
Am ulcer cronic duodenal si de curand mi-am facut si analiza cu helicobacter pilory si mi-a iesit pozitiv. Va rog sa-mi spuneti cat de grav este cu aceasta infectie?
Va multumesc!
8 comentarii
0
14-01-2014, ora 19:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Helicobacter Pylori. Aceasta infectie este extrem de raspandita. Problema se pune atunci cand devine simptomatica. Ea produce gastrita, ulcerul si daca persista suficient de mult si intalneste si alte conditii favorabile, poate sa duca la cancer. De aceea este extrem de important ca sa fie tratata.Daca apelati la medicul de familie, puteti obtine un tratament compensat. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
14-01-2014, ora 20:32
magda_ig2212
Nu este medic/terapeut
magda_ig2212
Multumesc pentru raspuns si saptamana viitoare am programare la doctor pentru tratament.Este adevarat am aceasta problema de ceva timp adica bacteria si ulcer cronic duodenal.Dar daca dupa tratament nu imi dispare bacteria ce trebuie sa fac ca sunt cazuri in care nu trece.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in cazul acesta.Va multumesc
0
14-01-2014, ora 22:22
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Helicobacter Pylori. Dupa ce faceti tratamentul, lasati doua saptamani pauza si apoi faceti o analiza de control. Se numeste Antigen Helicobacter Pylori din scaun.Daca iese pozitiva inseamna ca nu ati scapat de inamic. In acest caz trebuie facut un nou tratament, dar cu alte medicamente. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
14-01-2014, ora 23:19
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Foarte adevărat ce spune dr. Mureşan. Ca fitoterapeut, eu pot să vin doar cu o completare.O dată dispărută bacteria, mucoasa se poate reface de la sine şi chiar pot să dispară zonele ulceroase. Tratamentul pe care l-am aplicat pacienţilor de trei ani şi până acum a eradicat bacteria, durează o lună şi nu a mai recidivat la nimeni. Eu personal, sunt unul din beneficiarii acestui tratament.
0
15-01-2014, ora 10:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumim d-lor doctori
O zi buna
0
15-01-2014, ora 10:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Multumiri. Si eu multumesc Domnului Denis Chiurtu pentru confirmarea spuselor mele si dumneavoastra ca ne-ati receptionat mesajele. Sper sa le puneti in practica si sa va fie bine.Va rog sa ne informati in continuare despre evolutia dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
15-01-2014, ora 14:41
magda_ig2212
Nu este medic/terapeut
magda_ig2212
Multumesc mult si o sa va tin la curent.
0
04-05-2014, ora 14:43
Daniela0728
Nu este medic/terapeut
Daniela0728
Buna ziua! Tatal meu a fost operat de ulcer duodenal si de cateva zile sughita intruna, fara oprire si de asemenea are si reflux. Doctorul a spus ca este normal dar il slabeste foarte tare, ii afecteaza somnul, nu poate manca. Mentionez ca are probleme si cu ficatul si are diabet. Deocamdata ia Gaviscon, Metoclopramid si Stresclin. Ce e de facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici