sex neprotejat dupa 5 zile de la terminarea ciclului

21-01-2009
cretzulina22
Nu este medic/terapeut
cretzulina22
mi-a venit ciclul pe 2 ianuarie si m-a tinut 7 zile ca de obicei.apoi am inceput sa iau anticonceptionalele din nou (pt k facusem o pauza de o luna).
Dupa 5 zile de luat pastila am avut contact sexual neprotejat (adik pe 14), abia apoi am inteles k defapt protectia se instaleaza peste 7 zile nu 5.. facusem o confuzie. Nu am luat postinor ci doar am continuat sa iau anticonceptionalele. Pe 17 au inceput sa imi apara mici scurgeri dar care cu fiecare zi sunt din ce in ce mai pronuntate iar azi se manifesta de parca as fi pe stop, cu toate k iau pastilele in continuare, nu inteleg de ce, e posibil sa fie o dereglare dar intrebarea mea e kt de mare e riscul sa raman insarcinata avand in vedere k am facut sex neprotejat dupa 5 zile de la terminarea ciclului.
va multumesc!
3 comentarii
0
21-01-2009, ora 15:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita ca nu esti insarcinata.Ia in mod regulat contraceptive daca ai o viata sexuala activa, nu mai fa pauze mari intre folii, caci vei avea dereglari de ciclu.Numai bine!
0
21-01-2009, ora 15:13
cretzulina22
Nu este medic/terapeut
cretzulina22
da dar eu am inteles k abea dupa 7 zile se instaleaza protectia si de asta sunt ingrijorata pt k pe mai multe site-uri mi s-a zis k e posibil sa fiu insarcinata.oricum am sa fac si test de sarcina k sa ma asigur
0
21-01-2009, ora 19:47
cretzulina22
Nu este medic/terapeut
cretzulina22
poate poti sa imi spui makar motivele pentru care crezi k ar trebui sa stau linistita...cv concret mi-ar fi de mare folos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •