tuse suparatoare

20-07-2011
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
De circa o luna jumatate am ramas cu o tuse suparatoare. Totul a debutat cu o laringita, (diagnosticata de doctor), la care am urmat tratament cu Augmentin,. Antibioticul nu mi-a facut nici un bine, tusea a ramas. Accese de tuse pana la voma. Am mers din nou la medic, de data asta la ORL. M-a diagnosticat cu o candida in gat, care - a spus dansa- imi provoaca aceste accese de tuse. Mi-a recomandat ceai de musetel cu bicarbonat - gargara si badijonari cu glicerina cu nistatin, fara lactate. M-a "incurajat" ca mai dureaza toata povestea asta. Eu deja m-am saturat de tusea asta, chiar credeam ca am tuse magaresca, desi am depasit de mult varsta. Intrebarea este : poate candida sa provoace chintele astea de tuse? Mentionez ca dupa accesele de tuse, imediat mi se infunda nasul, iar cand tusesc, elinim ca o saliva mai groasa, si mi se umple gura de saliva. Multumesc pentru orice sfat sau parere!
2 comentarii
0
20-07-2011, ora 21:53
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
incearca sa gasesti sirop de melci(e facut pe baza balei )sper sa intelegi ce vreau sa zic
Noi in italia din asta luam si ne lasa tusea. Dupa denumire crezi ca e scarbos dar e bun la gust
0
29-08-2011, ora 01:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Doinitza, daca nu ti-ai rezolvat problema pana acum, fa-ti analizele astea:
- exudat nazal si faringian cu antibiograma si antifungigrama
ca sa stii la ce este sensibila bacteria. Nu mai face tratament fara antibiograma si antifungigrama ca faci degeaba. Cu rezultatul analizelor mergi apoi la doctor sa iti dea tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.