tuse si secretii

13-10-2008
emilia38
Nu este medic/terapeut
emilia38
Am o tuse persistenta care se activeaza la diversi factori;acetona, sprey, vopsea, praf, fum, la aer rece-foarte rau., dar este prezenta si fara acesti factori.In timpul noptii simt o jena deranjanta in gat, ca si cum m-ar gadila ceva, cateodata ma si ustura gatul, dupa ce beau rece, de ex.Nasul il simt inrundat cateodata dimineata si il si suflu uneori iar secretiile le simt in gat tot timpul si simt nevoia sa inghit mereu si sa fac o vibratie usoara a fundului gatului ca si cum mi-as drege vocea dar nu e vorba de asta, le expectorez cateodata, cam de 2 -3ori pe zi.Am primit tot felul de diagnostice si tratamente;in mai ;rino-faringita subacuta si am facut trata cu;bioparox, grandaxin, paxeladine, ketotifen, inhalant, gargara cu bicarbonat 10 zile.Apoi cu augmentin si eurespal-10 zile, apoi cu avelox-7 zile, cu diagnosticul de sindrom tusigen persistent Am facut radiografie la sinusuri-fara modificari, analize ;spirometrie-normala, radioscopie plamani normala, aslo, proteina c, exudat, examen sputa-ok, doar vsh cu 2 unitati peste asta inainte de antibiotice.Problema o am de 3ani, mai tusam si inainte de a expectora de vreo 7 ani, dar foate putin.Ultimele diagnostice au fost amigdalita cronica si mi s-a indcat amidalectomie, asta ar fi cauza tusei iar alt medic zice ca am rinita alergica si sa ma tratez cu nasonex, eurespal(am mai luat si nu prea mi-a ajutat) si aerius.Dupa avelox parca simt putin mai liber gatul, insa jena, expectotatia mai putina, , tusea persista.Ce imi recomandati sa fac si ce diagnostic as avea?Va multumesc foarte mult, sunt dezorientata!
8 comentarii
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Ca si diagnostic.. este posibil intradevar sa aveti. O amigdalita cronica si O Rinofaringita cronica.
Nu se exclud reciproc.
Problema este ca nu Va explicat nimeni ca aceste boli sunt cronice, NU se vindeca niciodata in totalitate si ca un Tratament sa dea rezultate pozitive.. trebue gasita cauza carea dus la aceste boli.
1. posibil purtatoare de un microb patogen( stafilococ, streptococ).
2. Posibil o problema gastrica cu reflux gastroesofagian.. care prin iritatie permanenta a faringelui cu acidul gastric, provoaca o iritatie o inflamatie si o secretie mai vascoasa. lipicioasa si mult mai greu de expectorat.
REGIMUL. alimentar este foarte important in tratamentul faringitei, ;la fel ca si tratamentul local.
Va recomand sa mergeti la Gastrolog.. si Alergolog, pentru investigatii si deasemenea sa faceti un exudat faringian + antibiograma.
cand o sa aveti reziltatele o sa putem stabili o schema corecta de tratament.
Pana atunci.. NU fumat, rece, acidulat, condimente si acru!
succes.
0
25-05-2009, ora 21:28
salomeea
Nu este medic/terapeut
salomeea
Buna seara. Am un baietel de 7 ani, raceste foarte des, o data pe luna, incepe cu o tusa usoara seaca urmata de expectoratie, mi s-a spus ca a facut, ba traheita ori laringo-faringita si de multe ori bronsita, fiind tratat cu eurespal, zinat sau ceclodyne, si sirop ptr. tusa :tusin ptr, seaca sau expectorant. I-am cumparat si aparat pentru purificarea salina a aerului "SALIN S 2". nu mai stiu ce sa mai fac cu el, ce investigatii sa i se mai faca. In prezent tuseste de 2 saptamani, a urmat un tratament: eurespal, zinat, elixir bronhicum., dar tot mai tuseste, mai ales dimineata si spune ca simte ca are ceva in gat, iar dupa ce poate sa rupa flegma se mai linisteste. Mentionez ca tuseste doar dimineata si seara.Ce imi recomandati sa fac si ce diagnostic ar avea.Va multumesc pentru tot.
0
25-05-2009, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti seara inhalatii si spalaturi nazale.. pentru a elimina secretiil edin nas care pot sa dreneze noapte spre faringe iritand mucoasa.
desemenea trebue sa inteleaga ca NU are voie nimic acidulat si rece !
Un sprei Bioparox.. administrat si in nas s i in gat.. ar ameliora mult simptomele!
0
03-09-2009, ora 11:03
emilia38
Nu este medic/terapeut
emilia38
Domnule Doctor, pana la urma mi s-a pus diagnosticul, corect, cred, de rinofaringita cronica, pe fond alergic.cu hipersecretie.
.la teste alergice nu a iesit nimic, la gastrolog, totul este in regula, exudat faringian -niciun agent patogen.
...simptomele sunt tuse, se declanseaza si la praf, fum, spray, acetona, parfum., aer rece sau bauturi reci, condimente, acru, dulce intens...secretii pe care le simt in gat, rar expectorez si mai suflu si nasul.nasul mi se mai infunda la aer conditionat, la prea multa caldura.ce tratament imi recomandati?multumiri!
0
03-09-2009, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alerid.sau Xyzal 1 seara.. cel putin 10 zile.
si regim alimentar fara lactate
0
03-09-2009, ora 14:05
emilia38
Nu este medic/terapeut
emilia38
multumesc mult si vroiam sa va intreb daca in cazul meu poate sa fie vorba si de vreo interventie chirurgicala.citisem ca rinita cronica se mai trateaza asa, uneori
...cei din craiova imi dadusera aerius si am citit ca e destul de toxic pt.ficat si nasonex.
0
04-09-2009, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe un fond alergic.. interventiile chirurgicale dau rezultat mai putin bun decat in rinitele simple.. este riscul de recidiva mai mare.
0
06-11-2012, ora 15:23
pesky
Nu este medic/terapeut
pesky
buna ziua
- am 31 de ani, ma numesc Andreea si am o tuse seaca impreuna cu o mucozitate groasa galbena de vreo 3 -4 ani, care uneori se rupe cand tusesc alteori nu, fac din gat un sunet foarte enervant ( ca atunci cand stai si te scremi ma scuzati de expresie) ca sa se rupa aceasta mucozitate.De obicei dimineata si seara ma apuca aceasta tuse.Am facut exudat faringian si nu a iesit nimik, am luat tot felul de siropuri si tot degeaba.
- ce pot face ? va rog frumos. si pe parintii mei i-am disperat cu tusea asta enervanta care nu se mai termina.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  •