tuse seaca toata iarna de 4 ani

27-02-2011
sandumoldo2000
Nu este medic/terapeut
sandumoldo2000
Buna ziua, am o tuse seaca care dureaza toata iarna de 4 ani(doar iarna, vara uit de tuse).Bineinteles ca am fost la medici, am luat tratamente, dar nici o ameliorare.Pneumologul mi-a spus ca am astm bronsic, dar dupa controlul la alergolog m-i s-a pus diagnosticul de rinita alergica.Folosesc zilnic inhalatorul dry salt, si aparatul salin noaptea.Pot spune ca se amelioreaza nesemnificativ simptomele dupa care evident ca fac o viroza care ma aduce din nou la starea initiala.Precizez ca nu tusesc noaptea niciodata, atunci cand ma intind in pat simt o senzatie de usurare si nu mai tusesc deloc, dar dimineata cand ma ridic din pat incep sa tusesc.Dupa testele alergologice sant alergica doar la mucegai, dar nici acasa, nici la munca nu este mediu cu mucegai.Precizez ca nu mai fumez de 6 ani, dar am fumat relativ putin inainte.Cea mai mare problema a mea este ca meseria mea este de artist instrumentist, suflu la un instrument de suflat.Nu simt sa am probleme de respiratie, dar am fost la un moment dat la biorezonanta, unde mi-a spus ca nu am astm, dar sigur voi face emfizem pulmonar din cauza meseriei.De atunci a devenit o obsesie pt.mine si chiar am inceput sa nu mai studiez la instrument(oboi)decat f.putin, ceea ce ma afecteaza la partea de performanta.Va rog spuneti-mi incotro sa o apuc pt.ca nu stiu ce sa mai fac.Am incercat si homeopatia, dar tot nu a functionat.Parametrii ventilometrici i-mi ies in fiecare an la controlul medical in limite normale.Mi-e greu sa cred ca ar fi astm, deoarece eu folosesc zilnic la suflat respiratia abdominala si nu am probleme.Nasul i-mi este infundat aproape tot timpul, fac lavaj nazal zilnic.Multumesc anticipat
1 comentarii
0
30-03-2011, ora 11:32
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Orice tratament medicamentos - este o solutie temporara. Ar fi bina sa ajungeti la o salina mecanica, care s-ar putea sa va ajute nu doar temporar. Gasiti una, unde au si doctor, ca sa primiti toata informatia necesara. Se trateaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: