tuse seaca si senzatie de apasare

15-06-2014
dianaadriana
Nu este medic/terapeut
dianaadriana
Buna ziua,
Problema e e urmatoarea:
Doua zile m-au durut picioarele ingrozitor de la genunchi in jos(nu stiu daca are legatura cu ceea ce a urmat.
Am inceput sa tusesc.o tuse seaca si senzatie de apasare sau mai bine zis ca si cum m-ar strange ceva de gat.Aseara dupa ce am luat aerius si flamexin senzatia de apasare a disparut dar cand inspiram aer, parca mi se ventila gatul, ma gadila ceva in gat si automat tuseam.
Si, acum de dimineata aceeasi senzatie de apasare in gat, si tuse seaca dar nu atat de des ca si azinoapte si raguseala azi mult mai accentuata.
Precizez ca am un aparat de aerosoli intrebarea este daca e ste indicat sa-l folosesc si cu ce substante.De ieri, iau augumentin 1 la 12 ore, un plic flamexin fractionat in 2 seara /dimineata, 1 tb aerius.
In speranta ca ma veti ajuta va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
17-06-2014, ora 17:26
dianaadriana
Nu este medic/terapeut
dianaadriana
am fost la medicul de familie si mi-a schimbat medicatia antibioticul cu azitrox, tusin forte si aerosoli cu ser fiziologic si adrenalina, dar deocamdata doar tusea ce s-a mai redus.In schimb tot am senzatia aceea de apasare la baza gatului, precizez sub barba mai exact.
Am scris in ideea ca poate ajuta altora mesajul acesta.
sanatate !
0
24-06-2014, ora 14:45
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand cateva remedii naturale.In aerosoli puteti folosi un amestec de uleiuri esentiale Inhalant Hapciu.Antibiotic natural, daca este necesar, eficient pe o gama larga de germeni este Biomicin forte.Siropul Plantusin si ceaiul Plantusin au proprietati emoliente, expectorante, fluidizante ale secreţiei bronşice, antitusive şi antispastice datorită mucilagiilor, saponinelor şi uleiurilor esenţiale din plantele prezente în compoziţia sa.Hidratarea este importanta si poate fi facuta cu sucuri naturale, ceaiuri si supe usoare calde.
0
30-06-2014, ora 17:39
dianaadriana
Nu este medic/terapeut
dianaadriana
Multumesc pt raspuns, mai ales ca mi-a revenit tusea.dar nu asa de pronuntata.O sa incerc aerosoli cu ceea ce mi-ati spus.
0
31-10-2014, ora 15:24
Horia
Nu este medic/terapeut
Horia
BUNA ZIUA
va rog sa-mi spuneti...ce-mi puteti da pentru o senzatie foarte neplacuta pe care o am in gat.ceva ca si atunci cand ai impresia ca exista : ceva secretii, mucozitati pe gat.simt permanent ca un nod...trag de gat...sa incerc sa expectorez...nu iese mai nimic..am poatit de vreo 2 ori asa...pana am facut si atac de panica...am fost la Panduri ORL...mi s-a recomandat Klacid, Sinupret drajeuri..si pentru nas ca am si o usoara deviatie de sept Biorinil. Mentionez ca in urma primului atac de panica...am avut senzatia ca mi s-a astupat gatul.am fortat de el...pana am ragusit...la spital imi spuneau ca de fiecare data cand simt ca am ceva acolo si imi vine sa trag din gat sa iau o gura de apa.Imi puteti recomanda ceva ca sa ma pot odihni si eu...adorm si dintr-o data sar din pat cu acesta senzatie de sufocare si de nod in gat.si eventual ceva pentru gat..ca atunci cand apare aceasta senzatie sa o pot inhiba.
0
31-10-2014, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un consult la gastrologie este obligatoriu
refluxul gastro esofagian in 99% de cazuri este cauza acestor faringite iritative..cu mucoasa uscata
2 pe forum ma mai scris ca trebuei excluse mancarurile acre, acide, fructe citrice, sucuri..s.a
se folosesc tab de supt cu uleiuri voltile si spreiuri naturale pentru faringe
faringo-sprey sau Difesa
0
01-11-2014, ora 15:30
Horia
Nu este medic/terapeut
Horia
Multumesc...vis-a vis de ce mi-ati recomandat dvs. gatul il simt foarte uscat, inghit destul de greu..parca este un nod...mult mai pronuntat pe partea dreapta..lichide incerc sa consum 2-3 litri pe zi( apa plata).
Deci daca am inteles bine de la dvs trebuie sa iau Faringo-sprey sau Difesa este nevoie sa iau altceva mai bun care sa-mi rezolve acesta situatie deosebit de neplacuta...de gat uscat, nod in gat la inghitire.

Va multumesc anticipat si apreciez raspunsurile dvs!!!
0
01-11-2014, ora 17:10
Horia
Nu este medic/terapeut
Horia
...si mentionez..ca la senzatia de uscaciune si nod in gat...de cate ori trag din gat sa incerc sa expectorez...ceea ce simt eu acolo..caci am impresia ca este ceva acolo...cateodata ies..niste mici mucisori alburii densi si putini gelatinosi. Nu inteleg ce sunt: mucozitati sau mucoasa de pe gat. Acum cred si banuiesc ca nu am facut bine ce am facut vis-a-vis de ceea ce recomandati dvs. pentru aceste situatii( fara vitamina C, fara lamaie, citrice...etc...care irita mucoasa). acum 2 saptamani am consumat 2-3 cutii de vitamina C de supt si simpla si cu echinaceea...luate asa preventiv fara ca sa am nevoie..pt. imunitate.hotarare luata de mine...poate ca nu am facut bine deloc.si ca are ceva legatura cu toata poveste de mai sus...cu gatul uscat si cu nodul in gat, senzatie la inghitire in gol( atunci cand inghit saliva din gura).

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: