tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 21 22 Înainte ›
0
20-10-2010, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea oate fi
1. de la secretii din nas care se scurg spre faringe
2. de la iritaia mucoasei faringelui cu sucuri acidulate, acrituri..s.a
3 de la probleme traheobronsice
4 de la probleme pulmonare
Incercati sa faceti inhalati cu ceai de musetel + 3=4 pic de ulei de eucalipt de 3-4 ori pe zi si gargara cu acel ceai., Vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore. Voseptol tab de supt
0
21-10-2010, ora 18:12
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
voiam sa va intreb...nu as putea sa schimb siropul cu altul tot pentru tuse?...asta mi se pare ca ma arde acum pe gat si e foarte inecacios.Tratamentul ati spus ca trebuie continuat 10 zile...si eu am deabea 5.mia mai dat drumul la tusa, dar nu de tot, la inceput nici nu simteam gustul asta, dar acum a inceput sa ma deranjeze in gat..nu il mai suport.va rog spunetimi ce sa fac?
0
21-10-2010, ora 18:13
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
siropul se numeste EURESPAL
0
21-10-2010, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate sa folosesti Sinupret ! tab sau sirop.
0
24-10-2010, ora 00:19
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
nu mai tusesc asa tare ca la inceput...dar am inceput sa am dureri din nou in gat..dureri naspa..care nu ma lasa nici sa inghit...simt o durere la ambele amigdalite...oare ce sa fie ca numai nu imi trece??...am luat din nou antibiotic(cefalixin 500/la 6 ore)...tantum verde, veseptol, nici macar nu am intrerupt.e drept ca gargara si spalaturi nazale nu am mai facut de cateva zile.am facut in schimb inhalatii.desi tot timpul am o nara infundata.
oare sa fie din cauza faptului ca am iesit afara din nou...?...ce sa fac???as veni la un control dar saptamna viitoare nu am cum.
multumesc.
0
24-10-2010, ora 16:42
claudia pavel
Nu este medic/terapeut
claudia pavel
buna ziua. de trei saptamani copilul meu de 9 ani simte ca o margica in gat. am facut exudatul si i a iesit foarte bine, medicul de familie mi a dat aerius, salbutamol si humex, i le am dat dar fara nici un rezultat simte in gat aceeasi margica si tot tuseste scurt si sec deoarece il deranjeaza. mentionez ca nu are alte simptome, mananca bine este vioi, noaptea doarme bine. unde trebuie sa ma duc? de la ce poate fi? va multumesc anticipat.
0
24-10-2010, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
claudia pavel
cred ca copilul are o faringita hipertrofica.. posibil de la un reflux gastroesofagian sau alimentatie ce irita faringele
regim alimentar strict fara bauturi acidulate, fructe citrice si acru..
consult ORL si Gastrologie
0
24-10-2010, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ana maria
trebuie sa vad gatul.. sa inteleg daca este faringele de vina sau amigdalele !
tine regim strict fara Acru, acidulate si fructe citrice
faci gargara dupa fiecare masa.., in rest ai facut totul corect
0
26-10-2010, ora 09:44
claudia pavel
Nu este medic/terapeut
claudia pavel
buna ziua. imi cer scuze ca va deranjez din nou. am fost ieri cu baiatul la orl si mi s a spus ca totul este in regula, si ca tusea ar fi un tic. copilul simte ceva in gat si din aceasta cauza tuseste scurt si des, simte mucozitati in gat. credeti ca as putea sa ii dau fluimucil? nu stiu ce sa ii mai dau deoarece s a saturat si el sa tot tusasca. va multumesc anticipat.
0
26-10-2010, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si la gastrologie ?
0
26-10-2010, ora 15:54
claudia pavel
Nu este medic/terapeut
claudia pavel
la gastrologie nu am fost deoarece medicul de familie mi a spus sa ma duc sa i fac analizele tbc. nu stiu de ce tot imi spune de tbc, daca copilul simte doar ceva in gat fara nici un alt simptom. ce sa fac? ce ma sfatuiti? ma ingrozeste numai cuvantul tbc. va multumesc.
0
26-10-2010, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa excludeti o gastrita si un reflux gastroesofagian.. care pot irita faringele si dau senzatia de nod in gat
0
04-11-2010, ora 08:05
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
am luitat sa va mai intreb niste lucruri care ma intereseaza.la regimul scrict, pe care mi lati dat am voie DULCE gen, CIOCOLATA, PRAJITURI..etc ??.?...cineva mia zis ca nu am voie la regim LAPTE si CEREALE, IUARTURI DULCI ???...lactate acre stiu ca nu
nu as vrea sa renunt la lapte si cereale caci nu lipseste din alimentatia mea !


Si nu mai tin minte daca vam spus.am de la gat o FLEGMA CARE ESTE FT. GALBENA..asemenea puroiului.sigur nu este infectie?????????
.si in caz de febra pot lua nurofen de raceala si tantum verde??...totusi durerea din gat persista...SA IAU CEVA SI PT GAT ?

Multumesc.
0
04-11-2010, ora 08:24
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Flegma din gat este asemenea cu cea din nas, ft galbena.NU tot timpul este asemnea mucilor, insa cel mai des nasul imi curge parca ar fi apa exact culoarea apei, incolor...nu este cumva si o raceala????...si transpir tare
SA IAU CEVA SI PT RACEALA ??????????????????????
.Si voiam sa va spun eu mai foloseam BITTER SUEDEZ pt infectiile si durererile dentare...as putea si pt gat adica pt ceea ce am eu in gat...bubitele alea???

Ma scuzati, ca am uitat sa va intreb !

Multumesc din suflet.
0
04-11-2010, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Dulcele si laptele.. intretin dezvoltarea micozei !!!
ar trebui sa renunti pentru inceput ( pana incepe sa se curate limba de acele depuneri.
2. NU am vazut nimic deosebit in gat care ar necesita antibiotic.
daca durerea persista se poate sa ei Tantum verde.
Nurofen.. nu.. este antiinflamator.. dar irita mucoasa gastrica. daca e cazul de antiinflamatoare mai bine injectabil sau supozitoare ( diclofenac )
0
04-11-2010, ora 10:02
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
ma speriati, pai daca nu lactate, citrice, acru nu. ce pot manca doar legume, cartofi si paine ????
un regim asa drastic nu am avut in viata mea deci, nu prea stiu ce sa manac si ce nu, de aceea va mai intreb.

1. dar daca as lua pastile DICLOFENAC.nu e bun???.nu as recurge la supozitoare sau injectabil...: (
2. BITTER SUEDEZ e bn sa iau, sau nu ??cate o lingurita ?
3. dar daca as lua si un supliment de cacliu.(cum luam pana acum cu d3 si zinc ).???

caci asa fara lapte si lactate nu prea rezista mult timp organismul meu.el asimileaza atat cat ii dau.caci stiu...

Imi cer inca o data scuze...nu am patit asa ceva in viata mea si nu prea am de unde sa ma informez..decat de la dvs.
Sau daca stiti dvs. de site sau o carte de unde pot sa ma informez, despre ceea ce am eu si despre regim ar fi minunat !

Multumesc pt intelegere.
0
04-11-2010, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate foarte bine manca ca exemplu
dimineata pane cu unt si cascaval
la pranz supe de tot felul
pentru felul 2 si cina.
carne la cuptor si in sosuri, cartofi, orez, paste.. orice
inzadar panichezi.. se poate manca si trai fara lapte dulce foarte, , foarte bine...
1.Diclofenac.. NU.. afecteaza mucoasa stomacului ( deja mai bine nurofen)
2.Bitter suedez.. da 20 -30 pic in jum de pahar cu apa sau ceai cald
3 suplimente se poate
0
04-11-2010, ora 13:07
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
..nu inteleg...de ce oare sa accentuat tusa??? tusesc tare si des...ma tem de tusa cum am avuto la inceput. uscata si inecacioasa.ar mai trebui sa fac ceva??..sau doar sa astept sa se vindece bubitele alea?...efectiv sa treaca timpul.sa fie oare tusa de la iritatia asta care o am?
0
04-11-2010, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din ce am vazut, , acum pentru tuse ar trebui sa fie suficient inhalatiile gargara si acel sprei.
Vit A in nas se mai poate pune, multe ceaiuri calde de baut.
0
06-11-2010, ora 08:27
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
am observat ca dupa ce adorm la vreo 2 ore din senin ma apuca tusa...(am respectat ce miati zis cu regimul, ba chiar aseara ultima data am mancat cu 3 ore inainte de a ma culca.)
strict doar regim.culmea e ca pana nu ma ridic sa iau o bucatica de paine, si un ceai nu se calmeaza tusa.seara am incercat ultima data sa dau cu speriul ala si nu rezist pana dimineata caci nici nu pot sa adorm, si fac ultima data gargara cu propolis.care imi calmeaza tusa si reusesc sa dorm.oare sa nu fie bun propolisul in contact cu sucul gastric si asta sa imi provoace tusa dupa ce adorm ?
0
06-11-2010, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca problema gstrica este mai veche si acest reflux gastroesofagian.. se produce involuntar indiferent de masa luata.
trebuie sa insisti cu redigest inainte de masa.
seara inainte de culcare sa ei O lingurita de ALMAGEL.. este un tratament antiacit bun
0
08-11-2010, ora 14:50
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna ziua,
Mentionez ca sa mai dus albeata aia de pe limba.dar...
miau iesit niste bubite ft mici pe limba(asemenea celor de la urzica)...exact in spate pe unde dau cu acel spery LUGOIL...iar dupa ce dau ma furnica fiecare bubita...si ele ies la suprafata, se vad chiar daca dau cu sprey.e normal???,
AZI le-am observat din cauza culorii inchise a celui spray pe care lam cumparat de la dvs.nu vreau sa intru in panica si sa cred ca este iritatie de la acel sprey.
Este normal???

Multumesc.
0
08-11-2010, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este o iritatie.
limba este acoperita de (bubite).. sunt receptorii, papilele gustative
pana acum erau acoperite cu depuneri.. si nu se vedea.
acum se curata
cu spreiul dai 7-10 zile si intrerupi..
dar continui gargara dupa fiecare masa.. si Vit A uleioasa in nas.. atunci cand simti gatul uscat !
0
08-11-2010, ora 15:05
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
nu sunt pete mari..cum ar fi de la fript sau altceva...bubite ft mici.
0
08-11-2010, ora 15:21
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
ahaaaa.am inteles :)
..dupa fiecare masa fac gargara cu acool iodat sau propolis...de asemenea am folosit si vreo doua zile din 4 in 4 ore cate 4 picaturi, de vita A, pt gat ca era ft uscat.Ceaiurile le schimb o data la 2 zile, gen musetel, tei, fructe padure, galbenele.Fac in continuare gargara si inhalatii, cu propolis si alcool iodat sau ulei volatil.Inhalatia o fac 1-2 ori pe zi, depinde si stau vreo 10-15 min.
Acum intrebare este...cand ies la aer rece..tusa revine..oricat am incercat eu sa acoper gura si nasul cu o esarfa..degeaba..o simt ca se acceantueaza.cand dau contact cu aerul rece.la servici unde am biroul cand intra cineva imediat imi vine exact aerul rece..desi imi acoper gura si nasul cu esarfa de la gat...
va intreb..poate nu fac ceva ok...si de aceea nu trece tusa.?????
..la cald e mai bn..nu tusesc asa des...dar cum sa fac?
pana si programul de la servici mi lam scurtat...

Multumesc din nou.
0
08-11-2010, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci totul corect...
cand iesi la aer rece respira numai pe nas.. si sa ai Tik-tak permanent in gura
0
09-11-2010, ora 09:27
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
da spuneti-mi va rog, orice fel de tic tac..ca am vazut acum cu tot felul de arome de pepene, fructe si mai scrie pe cutie ca sunt cu vitamina C.

1. chiar orice fel de tic tac?..SI ALEA CU PRESUPUSELE AROME DE FRUCTE ?
2. si ce sa iau pt gat, ca este ft ft ft uscat.?...mentionez ca iau picaturi cu vitamina A...dar simt ca nu sunt suficiente pt gat, caci foarte putin se umezeste.(4PICATURI)
3. ..iar dupa ce beau ceaiuri se usuca mai rau.altceva ce as putea face ca gatul sa nu il mai am asa uscat.????????caci am vazut de multe ori cand gatul este uscat...TUSESC !...gatul uscat imi provoaca tusa DECI CRED CA TREBUIE SA IMI REZOLV REPEDE ACEST ASPECT.


..cred ca pana la urma va trebui sa mai vin la un control la dvs...

Multumesc din suflet.
Dumnezeu va va rasplati intr-o zi pt toate !
0
09-11-2010, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tic.tac.. cu menta, sau Voseptol din farmacie
pentru mucoasa putem lua Vit E in drajeuri de baut 2 pe zi.
sa ai o sticluta cu apa plata si folosesti 2-3 gaturi de fiecaredata cand simtio ca se usuca
0
09-11-2010, ora 17:21
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
ma scuzati am uitat sa va mai intreb ceva...si sper sa nu va mai deranjez.

.am vazut ca in spatele limbi..indinspre gat...tot timpul vad bubitele alea...ca atunci cand dau cu sprey si se vad pe toata limba...dvs ati spus ca sunt papilele gustative...dar alea din spate sunt un pic mai marisoare si sunt tot timpul acolo, indiferent de ce mananc.
Astea din fata nu se vad asa tare cum se vad cele daca scot limba mai tare.pana acum eu nu le-am vazut.
mentionez din nou ca alea sunt mai marisoare fata de cele din fata.(CELE DIN FATA SUNT CA DIMENSIUNE CA NISTE PUNCTE, IAR CELE DIN SPATE CA NISTE PUNCTE MAI MARI-puncte duble )...

este normal..nu este vreo alergie de la unul dintre produse?
nu ar trebuie toate papilele gustative de pe limba sa aiba toate aceiasi dimnesiune???..


am cautat pe net dar n-am gasit nimic care sa ma lamureasca.

Multumesc.
0
09-11-2010, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este Normal. sa fie de diferite dimensiuni papilele ( fiecare are rolul sau, pentru acru, iute, amar s,.a.)
cauta pe Google.. cum arata o limba Normala in atlasul de anatomie
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •