tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 21 22 Înainte ›
0
16-06-2010, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e posibil ca refluxul esofagian sa.i provocat o faringita atrofica
1. TRebuie sa aveti acasa un aparat de aerosoli.
2. safaca gargara dupa fiecre masa.
3. Redigest 3 pe zi inainte de masa.
4 Vit a uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore in nas.
5. Regim alimentar strict.. fara acru, acidulat si fructe citrice
0
24-07-2010, ora 17:46
crinamaria
Nu este medic/terapeut
crinamaria
buna ziua am si eu o problema cu tuse asta seac cre ma chinuieee de vreo doi ni poate si mi mult am luat o gramada de pastile de tuse de la acc pana la codeina si alteeele dar nici un rezultat mi-am facut si radiografii la plamani da nu am nimic mi-ati putea sugera si mie ce as putea sa fac o am aproape tot timpul dar ma abtin de multe ori sa nu tusesc pt ca de multe ori ii deranjez pe cei din jurul meu pt ca ii o tuse fortata.va rog mult s m ajutti sau sa-mi dti un sfat
0
26-07-2010, ora 06:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci un consult la Gastrologie.. sa vezi daca nu e vorba de o esofagita.,
sa te vada la ORL.. sa.ti spuna despre cum se prezinta mucoasa nazala si faringiana...
ca si tratament ar fi foarte eficient sa ai un aparat de aerosoli acasa
0
15-08-2010, ora 15:47
Floreen21
Nu este medic/terapeut
Floreen21
salut...am si eu o problema :)
de ceva timp (sunt fumator de vreo 2-3 ani.) simt ceva in gat.ca o iritatie ceva de genu.la inceput dimineata, in conditii de frig, de la efort.apare o senzatie de voma...greata.cel putin dimineata e grav in ultima vreme (din iarna), nu pot sa mananc nimic cel putin o ora dupa trezirept ca imi revine greata si senzatia de voma..si in final daca ma fortez sa mananc sau sa beau ceva in acel moment...se produce inevitabilul:practic imi vine sa vomit...tusesc pana se strange de pe gat cva gen saliva, apoi imi mai trece dupa ce se elibereaza gatul...m-am gandit ca este de la tigari...le-am rarit (cel mult 4/zi).dar dupa o vreme in care nu fumez deloc(cam 20 de ore) simt iarasi "chestia " din gat...dupa ce fumez 2 tigari imi trece...:)


ma ajuta la ceva tantum verde.si mai e ceva (un ulei nu mai stiu cum se numeste ) care se pune in apa fiebinte si se inhaleaza.si daca se poate sti ce am.:)

Numai bine
0
16-08-2010, ora 06:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o iritatie a mucoasei faringelui.
o mucoasa iritata.. produce un mucus mai vascos si lipicios decat deobicei.
1. eviti bauturile acidulate, acru, fructe citrice
2.ACC 20 3 tab pe zi
3.redigest 3 tab pe zi.. Inainte de masa
4.Ulei Volatil dse eucalipt.. 3-4 picin ceai fierbeinte.. facui inhalatii si dupa aceia tot cu el.. gargara.
5. de supt Voseptol
tantum verde este bumn la dureruile de gat
0
28-08-2010, ora 08:28
michelllebelle
Nu este medic/terapeut
michelllebelle
Buna ziua,
de 3 sapatamani am o raguseala, cu tuse seaca si gat rosu, ba chiar mai mult eu observ in gat ceva...nu stiu daca e o iritatie sau e chiar ceva crescut ceva ca niste bubite. am fost la vreo 2 medici si indicatiile au fost urmatoare:
- unul mi a vorbit o mica deviatie de sept, mentionez ca am amigdalitele scoase, in fiecare dimineata ma trezesc cu ochii lipiti. am facut un tratament cu bioparox spray, si nimic imbunatatiri
- celalalt mia spus ceva de o amigdalita linguala, care cica nu ar avea tratament.

La mine aceste simptome tot persista, nu stiu la cine sa ma duc si ce sa fac, a luatr si sotu si copilul...
ma puteti ajuta?
1
28-08-2010, ora 22:48
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Buna seara
Tusesc de cca 10 luni, fara expectoratie.Am gatul, mucoasa bucala, parca si limba uscate.Deasemenea eructez des, iar uneori ma chinui sa elimin gazele din stomac.Acestea sunt insotite de senzatia de arsura pe gat in jos, iar intr-o noapte recent m-am trezit brusc simtind ca nu mai pot respira; m-am speriat foarte tare incat am facut si palpitatii si nu am mai putut dormi. Poate fi reflux gastro-esofagian? Uneori ma chinui sa respir si sub stern simt o durere care nu mai cedeaza.
Multumesc!
0
29-08-2010, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: michelllebelle
: nikko6500
in ambele cazuri problemele sunt de la afectiunile gastrice si regimul alimentar Incorect!!!!
0
29-08-2010, ora 21:06
michelllebelle
Nu este medic/terapeut
michelllebelle
Stimate Domnule Doctor,
In primul rand va multumesc pentru raspuns...
In al doilea rand, este posibil ca de la acest regim alimentar incorect sa am asa probleme si aceste probleme sa fie luate de ceilalti mebri in familie?
Daca se poate sa imi dati mai multe lamuriri cu privire la regimul alimentar corect pe care ar trebui sa il am si cam ce afectiuni gastrice banuiti ca ar fi in cazul meu?

Multumesc din suflet.
0
29-08-2010, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa faringelui este in contact 1. cu Aerul care trece spre plamani ( daca aerul trece prin nas, el trece umed, cald si curatat de impuritati ) ( daca trece pe gura.. ajunge in faringe direct uscat si plin de toxine si particule de praf ), 2. cu mancarea care trece spre stomac. ( mancarea acra, muraturi, otet, fructe citrice, bauturi acidulate). irita foarte mult faringele, ajung in stomac si provoca aciditate gastrica.. care la randul ei.. provoca Reflux gastroesofagian.. cu arsuri in gat si iritatie a mucoasei faringiene )
deci.. NU folositi alimente care irita faringele.. faceti tratamente locale ( aerosoli sau inhalatii cu spalaturi nazale si gargara )
folositi uleiuri volatile.. pentru inhalatii si pentru aromoterapie in camera
Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore in pozitie culcat sa ajunga in faringe din nas. !!!
Voseptol tab de supt 4-5 pe zi
0
09-09-2010, ora 13:44
COCEAN ADRIANA
Nu este medic/terapeut
COCEAN ADRIANA
In urma cu o luna si trei saptamani a debutat o tuse mai intai eruptiva" mucozitati verzi foarte vascoaseaproape ca o bila", apoi de atunci o tuse seaca cu axfisiere care ma sperie foarte tare.am fost la medic acum o luna mi sa spus ca am sinuzita, dar eu nu aveam nasul infundat si nul am nici acum, respir bine pe nas, problema este gatul, aseara a fost mai rau ca niciodata, dupa o tuse convulsiva nu mai puteam sa respir si scoteam sunete groaznice, a durat mai mult ca de obicei, am incercat sa ma calmez singura, si sa incerc sa respir incet atat cat imi permitea nodul din gat, am reusit aseara dar imi este frica de o urmatoare...nu stiu cum sa o numesc sau nu as vrea sa cred cai asa ceva"soc anafilactic".
Ce pot sa fac pana ma intorc acasa?Am uitat sa va spun ca lucrez in franta am un contract de 6luni, mai am 3saptamani si termin.Nu am incredere in medici francezi.
MULTUMESC ADRIANA
0
09-09-2010, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta uleiurti volatile de eucvalipt si busuioc..
faci in halatii cu ele in ceaiutri de musetel.. si gargara dupa ce se mai racesc
tii regim strivt fara acru, acidulate si fruct3e citrice
ceva pastilute de supt.. 3-4 pe zi
0
15-09-2010, ora 01:08
R_ionutz
Nu este medic/terapeut
R_ionutz
Buna ziua. As vrea sa va cer si eu parere in legatura cu o problema pe care o am de aproximativ un an de zile. Simt mereu (mai accentuat seara si dimineata) ca am multa flegma in gat, incerc sa o expectorez dar nu pot, tusesc de la senzatia de inec data de ea, imi simt tot gatul umflat si rigid, respir greu pe nas. Am fost anul trecut la pneumologie, de acolo ma trimis la ORL, nu am rezolvat nimic. Saptamana tercuta am fost iara la un medic ORL care mi-a zis ca nu am nici sinuzita, nici laringita. Acum am programare la un cabinet de alergeologie, cu presupunere ca as avea o rinita alergica, deoarece uneori mai si stranutam. Dumneavoastra ce parere aveti?
0
15-09-2010, ora 06:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flegma din gat.. este un simptom a problemelor gastrice.
refluxul gastroesoifagian provoaca iritatie locala in faringe cu modificare a secretiilor apoase cum sunt in mod normal.. in secretii vascoase.. care deranjeaza.
faci si investigatii la gastrologie
0
15-09-2010, ora 16:27
COCEAN ADRIANA
Nu este medic/terapeut
COCEAN ADRIANA
BUNA ZIUA, VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA, IL URMEZ, CEI DREPT NU AM GASIT INTRU TOTU CEEA CE MIATI SPUS DAR AM GASIT CEVA ASEMANATOR CARE SE CHEAMA CALYPTOL INHALANT SI ARE CA COMPONENTE UTMATOARELE¨
EUCALIPT, ALPHA-TERPINEOL, ULEI DE PIN ARGINTIU, ULEI DE TIM, ULEI DE ROSMARIN, TOT MAI SIMT CEVA IN GAT DAR CAND TUSESC NU MA MAI ASTUPA, TUSESC NORMAL, PANA ACUM IMI ERA FR(ICA SA MAI TUSESC.
VA ROG SAMI SCUZATI SCRISUL NEORTOGRAFIC DAR TASTATURA LOR ESTE DIFERITA DE A NOASTRA SI NU AM TIMP SA CAUT TOATE SEMNELE DE ORTOGRAFIE, SI ASA CAUT LITERELE.
MULTUMESC INCA O DATA SI SPER SA AJUNG SA VA DESCHID USA CABINETULUI.
ADRIANA
0
15-09-2010, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bine.
continuati asa si tineti regim alimentar
0
06-10-2010, ora 20:47
ancabogasiu
Nu este medic/terapeut
ancabogasiu
buna seara.amsi eu o intrebare.am o fetita de 6 ani si si are ceva la gat dar nu stiu ce.daca ati putea sa imi spuneti ce sa fac vas fi tare recunoscatoare.pe parcursul zile tot timpul simte nevoia de asi drege glasul, ca si cum ar avea ceva in gat.ce sa-i dau.va multumesc
0
07-10-2010, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai des.. asa senzatie se intampla la copii care au si reflux gastroesofagian.
1. regim alimentar strict.. fara bauturi acidualte, fructe citrice si mancare acra( bors, otet, muraturi)
2. Inhalati si gargara dupa fiecare masa
3. Vit A uleioasa in nas.. cate 4 pic din 4 in 4 ore
4. Consult la ORL si Gastrologie
0
16-10-2010, ora 05:53
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna...am nevoie neaparat de un sfat de la dvs. caci nu stiu ce sa mai iau.De aproape o saptamana sa instalat o durere ft puternica in gat, am ajuns nici sa nu mai pot inghiti saliva, atat de rau ma durea, insa care sa accentuat cu o tusa banala..la inceput.Am fost la dr. de familie si mi-a prescris rovamicina de 3mil, trachisan, tantum verde, nurofen de raceala si gripa, magneziu B6, calciu vitamina C.multe ceauri si fructe.Avand in vedere ca eu sunt o persoana mai slaba, care mai mereu necisit calciu...caci el asimileaza atat cat ii dau.Dupa primele 2 nopti am inceput sa tusesc mult mai tare si in special noaptea.Durere din gat sa mai dus..o parte din ea.Pe langa ca am stat numai in casa numai la cald, m-am gandit sa apelez si la niste leacuri naturiste pt tusa..cum ar fi sirop de brad, platusin, ba chiar am ajuns sami faca acasa si sirop din ridiche neagra.Primele zile transpiram incontinu...dar asta a inceput sa se rareasca.Trebuie sa merg din nou la servici si nu stiu ce sa fac..caci tusa ma ia cel mai rau noaptea si ma tine vreo 2 min..da e o tusa din aia ca la un momendat imi vine sa vomit si a inceput sa ma doara in piept, ba rinichi atunci cand tusesc.Dr mia zis ca nu e de la plamani tusa ci din gat..si asta simt ca e din gat atunci cand tusesc.Gatul e iritat de la atat ceai si lamai, vitamina c etc.nu stiu ce sa mai fac.va rog ajutati-ma!!!...ce ar trebui sa fac?..sa mai continui antibioticul ca deja am 8 zile de cand il iau..nu reusesc sa dorm noaptea decat 3-4 ore maxim...VA ROG AJUTATI-MA SA POT DORMI !!!MULTUMESC
0
16-10-2010, ora 06:00
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
scuzati nu mergea internetul!...eu sunt din suceava, ce dr. bun mi-ti putea recomanda?..da leacuri naturiste ce as putea lua?...(ganditi-va ca acasa am facut si tot posibilul sa scap de microbi.gen schimbat des asternuturi, aerisit casa, spala ft des pe maini...etc.
e o tusa seaca zi eu..care imi lasa gatul iritat si uscat!.dureaza cam mult pana imi revin de la tusa...:((
va rog dati-mi un sfat.:((.multumesc
0
16-10-2010, ora 13:38
Floreen21
Nu este medic/terapeut
Floreen21
este o iritatie a mucoasei faringelui.
o mucoasa iritata.. produce un mucus mai vascos si lipicios decat deobicei.
1. eviti bauturile acidulate, acru, fructe citrice
2.ACC 20 3 tab pe zi
3.redigest 3 tab pe zi.. Inainte de masa
4.Ulei Volatil dse eucalipt.. 3-4 picin ceai fierbeinte.. facui inhalatii si dupa aceia tot cu el.. gargara.
5. de supt Voseptol
tantum verde este bumn la dureruile de gat




multumesc pentru raspuns...am luat o parte din cele recomandate (in afara de uleiul de eucalipt pe care nu l-am gasit pe nicaieri ) timp de o saptamana.si deja se sime diferenta...cat timp ar trebui sa iau aceste medicamente? pe redigest scrie ca se ia 3 saptamani...Acc doar 5 zile din cate am citit pe prospect...
numai bine !
0
16-10-2010, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uleiul de eucalipt se gaseste la plafar..sau in componenta INHALANT ului dun farmacie
ACC se poate 10 zile
0
16-10-2010, ora 18:42
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna seara,
am trimis si eu un mesaj sperand sa aflu un raspuns de la dumneavoastra, va rog cititil si dati-mi un sfat.
Am vazut ca la "Floreen 21" a-ti raspuns.MULTUMESC.


Buna...am nevoie neaparat de un sfat de la dvs. caci nu stiu ce sa mai iau.De aproape o saptamana sa instalat o durere ft puternica in gat, am ajuns nici sa nu mai pot inghiti saliva, atat de rau ma durea, insa care sa accentuat cu o tusa banala..la inceput.Am fost la dr. de familie si mi-a prescris rovamicina de 3mil, trachisan, tantum verde, nurofen de raceala si gripa, magneziu B6, calciu vitamina C.multe ceauri si fructe.Avand in vedere ca eu sunt o persoana mai slaba, care mai mereu necisit calciu...caci el asimileaza atat cat ii dau.Dupa primele 2 nopti am inceput sa tusesc mult mai tare si in special noaptea.Durere din gat sa mai dus..o parte din ea.Pe langa ca am stat numai in casa numai la cald, m-am gandit sa apelez si la niste leacuri naturiste pt tusa..cum ar fi sirop de brad, platusin, ba chiar am ajuns sami faca acasa si sirop din ridiche neagra.Primele zile transpiram incontinu...dar asta a inceput sa se rareasca.Trebuie sa merg din nou la servici si nu stiu ce sa fac..caci tusa ma ia cel mai rau noaptea si ma tine vreo 2 min..da e o tusa din aia ca la un momendat imi vine sa vomit si a inceput sa ma doara in piept, ba rinichi atunci cand tusesc.Dr mia zis ca nu e de la plamani tusa ci din gat..si asta simt ca e din gat atunci cand tusesc.Gatul e iritat de la atat ceai si lamai, vitamina c etc.nu stiu ce sa mai fac.va rog ajutati-ma!!!...ce ar trebui sa fac?..sa mai continui antibioticul ca deja am 8 zile de cand il iau..nu scuzati nu mergea internetul!...eu sunt din suceava, ce dr. bun mi-ti putea recomanda?..da leacuri naturiste ce as putea lua?...(ganditi-va ca acasa am facut si tot posibilul sa scap de microbi.gen schimbat des asternuturi, aerisit casa, spala ft des pe maini...etc.
e o tusa seaca zi eu..care imi lasa gatul iritat si uscat!.dureaza cam mult pana imi revin de la tusa...:((
va rog dati-mi un sfat.:((.multumescreusesc sa dorm noaptea decat 3-4 ore maxim...VA ROG AJUTATI-MA SA POT DORMI !!!MULTUMESC
0
17-10-2010, ora 08:13
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
multumesc din suflet pentru raspuns .am urmat instructiunile si deja am reusit sa dorm mai bine.Dumnezeu sa va binecuvanteze! Ana Maria -SV
0
17-10-2010, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
TRebuie sa continui 10 zile tratamentul si regimul.
daca nu o sa fii multumumita de rezultat.. o sa faci un efort sa ajungi la pascani sa vedem cu ce pot sa te ajut..
0
17-10-2010, ora 22:11
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
o sa continui tratamentul 10 zile.da spuneti-mi ca sincer nu mai stiu ce sa cred...daca beau ceai de musetel in cantitati mai mare..are ce sa afecteze?...si am vazut mai sus la cazuri asemanatoare ca dati :
2.ACC 20 3 tab pe zi
3.redigest 3 tab pe zi.. Inainte de masa
5.de supt Voseptol

...sa iau si eu aceste 2 sau nu sunt necesare??
..si mai exact ce mancaruri nu trebuie sa mananc..?..patiserii, gen:covrigi, placinte forneti??????...nu trebuie.mancare picanta si acra, sucurile..si sa evit fructele citrice.

sper din tot sufletul sa ma fac bine tinand acest regim si sa ma fac bine..si sa nu ajung pe la cabinete...ca din pacate am o frica de ele :(
0
17-10-2010, ora 23:59
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
ps. :...gatul se usuca incotinu, chiar daca beau multe ceauri.exista si ceva care sa unga gatul, ca sa nu mai am senzatia aceea de gat uscat ?


Va rog, daca vreti sa-mi raspundeti si la cele 2intrebari de mai sus.

Multumesc anticipat !
0
18-10-2010, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Redigest pot sa ei daca testii cu problemela stomac ( cu aciditate, reflux.s.a)
ACC nu e cazul
Voseptolul poate sa te ajute
Vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore.. o sa scoata senzatia de uscat
regim.. fara acru, acidulat si fructe citrice
0
18-10-2010, ora 11:42
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
multumesc frumos.
0
20-10-2010, ora 14:39
lantisor
Nu este medic/terapeut
lantisor
buna ziua! am un baiat de 9 ani si de doua saptamani are o tuse seaca, si o senzatie de corp strain in gat. nu are alte simptome. am fost la medicul de familie si i am facut un exudat, peste o saptamana primesc rezultatul. problema este ca medicul m a cam speriat spunandu mi ca daca analiza ii iese bine ma trimite la o policlinica de tbc. de la ce poate sa fie tusea? poate sa fie atat de grav? va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •