tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 23 ..... 21 22 Înainte ›
0
30-03-2009, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o tuse iritativa !
ziua la servici.. sa aveti la buzunar Voseptol tab. de supt si un sprei Tantum verde!
sa consumati numai lichide calde.. si nimic acidulat!
seara sa faceti inhalatii cu ceai de musetel + 4-5 pic de INHALANT !
si pe noapte sa puneti in nas 4-5 pic de ulei de catina!.. o sa ajunga in faringe si o sa va simtiti mult mai bine!
0
12-04-2009, ora 23:08
oana sm
Nu este medic/terapeut
oana sm
Buna seara, am si eu o intrebare legata de o problema orl, in sensul ca in decembrie 2008 am ramas brusc intr-o dimineata fara voce(nu ma durea gatul) am mers la medicul de familie mi-a dat un tratament ptr laringo bronsita (doxiciclina, acc, )mi-a revenit vocea insa mai aveam o tuse iar dimineata daca ma fortam expectoram o flecma verde-galbuie(bucati in saliva), am mai facut aerosol si tot nu mi-am revenit, am mers la Cj. la un ORL-ist am facut niste analize si am facut tratament cu xyzal, hexoral spray, flucoric, nasonex, si 6 moldamin(am avut Vsh si Aslo crescut), tratamentul acesta(fara moldamin) l-am facut in 3 randuri cu pauza cam de o saptamana(de cand mi se terminau medicamentele si pana mergeam la control) si totusi am ramas cu o flecma in zona laringelui(sub "marul lui adam")iar cand vorbesc mai mult ragusesc si tot trebuie sa imi dreg vocea, iar dimineata daca ma straduiesc expectorez tot asa fecma galbuie(bucati in saliva)care parca se desprinde foarte greu.Ce tratament as mai putea face, care e cauza?(nu am nici un fel de alergie, nu am reflux gastoesofagian.) Va multumesc!
0
13-04-2009, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Chear daca nu ai reflux gastroesofagian..
regim alimentar trebue sa tii...
tot ce trece prin faringe.. poate sa irite (acru..acidulatele(sau sa provoace producerea de mucus ( citestye pe google.. produse alimentare producatoare de mucus).
Ca si tratament cel mai eficient este Eurespalul si ACC pastile minim 10 zile.
si aparat de aerosoli. cu care faci de 2-3 ori pe zi tratament.( poti sa.l comanzi pe internet la gabriela.sanduc@medcor.ro)
Seara la culcare faci gargara si bei un ceai fierbinte cu miere de albini!
0
13-04-2009, ora 09:58
oana sm
Nu este medic/terapeut
oana sm
Multumesc ptr promtitudine si ptr sfat, am sa il urmez.O zi buna!
0
14-04-2009, ora 02:14
bobyunu
Nu este medic/terapeut
bobyunu
buna seara
am si eu o rugaminte, de ceva vreme incoace simt ca am ceva in gat, nu stiu cum sa explic dar tot timpul cand inghit e ca si cum as avea un nod in gat, si nu numai cand inghit, este ceva acolo

am mai avut asa ceva si dupa un timp imi iese din gat si e cumva ca o biluta mika, probabil de la mucus, nu stiu exact...si se poate cade la acest ceva sa am si o respiratie urat mirositoare
dak ma puteti ajuta cu un sfat...o sugestie...ce ar trebui sa fac sa imi iese acel ceva din gat

nu stiu cum altfel sa explic dar as fi recunoscator dak m-ar putea ajuta cineva
0
14-04-2009, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. INhalatii cu ceaiuri de musetel sau galbenele... seara la culcare!
2. gargara cu ceaiuri sau apa cu bicarbonat.. dupa fiecare masa.
3.voseptol, tab de supt
4.ACC 200 . tab 1 la 12 ore 10 zile
5. Regim alimentar.. fara acru, rece, acidulat si condimentat!
0
14-04-2009, ora 23:48
bobyunu
Nu este medic/terapeut
bobyunu
Multumesc frumos pt raspuns
1
16-04-2009, ora 07:43
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
Buna ziua,
mama mea (70 de anI) tuseste de o vreme - inital sporadic, dar acum chiar constant. Spune ca simte ca si cum i-ar intra un fir de praf in gat. Ajunge seara acasa, si la o vreme dupa ce ajunge incepe sa tuseasca. O tuse usoara, dar uneori se ineaca aproape. Uneori nu tuseste noaptea, dar in general tuseste inainte de culcare si putin dimineata. A avut vreo doua bronsite anul trecut la distante relativ mici, asa incat doctorul de familie i-a facut o injectie pentru a preveni o alta bronsita. Acum doua luni a facut si o infectie streptococica - si doctorul de la spital i-a prescris penicilina. Febra si durerea din gat au disparut dupa o vreme, iar la sfarsitul tratamentului a remarcat ca a ramas fara gust si miros. Spune ca simte anumite mirosuri, desi nu multe. A inceput sa faca tratament cu apa cu sare si spune ca elimina ceva in genul unor coji uscate.
M-am gandit ca ar putea fi si o reactie alergica la ceva existent in apartament, sau in peretii blocului. Nu stiu unde sa mai mergem si nici ce sa mai facem. Ne puteti, va rugam, ajuta cu niste sfaturi? Multumim frumos!
0
16-04-2009, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fii ideal sa fie vazuta la ORL.
pana ajungeti la medic.. va recomand...
1. Inhalatii cu ceai de musetel in care se adauga cateva picaturi de INHALANT.
2.Eurespal 3 pe zi 10 zile.
3.Bioparox sprei 2 puf in nas si 2 in gat din 4 in 4 ore.
4.Multe lichide de baut
5. Vit A uleioasa.. cate 4-5 pic in nas.. de 4-5 ori pe zi !
0
17-04-2009, ora 05:17
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
Multumim foarte mult pentru recomandari!! Multa sanatate si un Paste fericit!
0
05-05-2009, ora 19:08
badrian
Nu este medic/terapeut
badrian
buna seara.
am si eu o problema.
acum cateva luni am racit.am facut laringita.
de atunci am ramas cu o tuse seaca.nu tusesc mereu, doar din cand in cand.dar odata ce incepe tusea ma tine cateva minute.am si o senzatie de iritatie in gat si simt ca as vrea sa tusesc mereu.multumesc!
0
05-05-2009, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli sau inhalatii cu uleiuri volatile...
un sprei cu Tantum verde sau Bioparox...2 puf al 4 ore.
de evitat tot ce tine de acru, rece, acidulat!
0
12-05-2009, ora 00:20
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
buna seara.de cca 1 luna ma lupt cu o tuse seaca.la inceput nu tuseam.am facut un dush intr o dimineatza, apoi toata ziua m-a durut fruntea, nu rau.am luat nurofen raceala si gripa.dupa 2-3 zile m-a durut amigdala din partea stanga foarte rau.am luat nurofen forte si m-a lasat durerea.dupa cateva zile am inceput sa tusesc.tuse seaca si rebela ca ma durea pieptul de atata tusit.am luat prospan sirop fara rezultat, apoi am luat eurespal (care m-a infunda in nas)si coughend sirop.apoi am fost la orl, mi-a zis ca am faringita traheica mi-a dat spray bioparox si vitamina a uleioasa.nu m-a mai durut pieptul dar tot asa am tusit.tusea se accentueaza seara.in timpul zilei chiar dak stau in casa, tusesc moderat iar seara mai des.deci nu poate fi vorba de alergie.in fine.dupa bioaparox si vitamina a mi-a dat paxeladine pastile(dar am luat sirop)si nu a dat rezultate.iar acum de cca 5 zile iau eurespal, aerius, baraka si sirop din muguri de pin/brad si voseptol(care ma linisteste doar putin).si totusi nu se vede un rezultat :(.ma trezesc usor ragusit, am gatul putin incarcat tot timpul si ce ma face sa tusesc este parca as avea ceva in gat...imi vine sa si vars cateodata cand tusesc...mi s-a intamplat in metrou, park mi se pusese o scama in gat si am tusit continuuu de mi-au dat lacrimile...am mai avut tusea asta acum cca 2-3 ani...nu mai stiu cum mi-a trecut.dumneavoastra ce sfat imi dati?
0
12-05-2009, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UN aparat de aerosoli.. cu care sa faceti tratament de 2-3 ori pe zi.. ar fi de mare folos...
www.medcor.ro
medicamentele ajung direct pe mucoasa faringiana si traheo-bronsica.. avand unresultat imediat si pozitiv!
0
13-05-2009, ora 15:25
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
ce medicamente sa iau pt aparat?
0
13-05-2009, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ACC fiole
2. Dexametazona
3.ser. fiziologic
1 fiola de acc+ jum de fioal de dexametazona+ diferenta de ser fiziologic pana la indicatorul din recipientul aparatului. de 2-3 pe zi.. cate 10 min. 10 zile maxim!
0
13-05-2009, ora 20:11
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
multumesc frumos pt sfatul dumneavoastra.o sa ma mai gandesc, avand in vedere ca e o investitie maricica(aparatul), probabil o sa l folosesc foarte rar si nu am garantia ca dupa tratament o sa scap cu sigurantza de tuse si raguseala/secretiile din gat.Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate si buna-dispozitie.
0
28-05-2009, ora 22:50
vanadragos
Nu este medic/terapeut
vanadragos
Buna ziua, acum 2 saptamani, dupa o noapte in care am consumat bauturi alcoolice, fumat si am stat in frig, dimineata, am incercat sa vomit fara succes de cateva ori - vreo 5 ori - (am eleminat doar acid din stomac) iar ulterior am tusit o mica sputa cu un firicel de sange. A doua zi iar am tusit inca una.
-Restul saptamanii totul a fost ok, mai tusesc cate o "flegma" deoarece sunt fumator (am 22 de ani, fumez cam un pachet pe zi de vreo 7-8 ani)
Acum o saptamana, iar dupa o noapte de pomina, dimineata inca o flegma cu un firicel de sange.

M-am dus la medic, mi-a facut programare la:
-ORL - o doamna doctor s-a uitat in gatul meu cu oglinda si a zis ca ca e inflamat si a scris pe foaie disgnostic: laringo-faringita acuta si mi-a prescris: eurespal 3/zi, modafen 2 pe zi (desi am inteles gresit si am luat 3 pe zi primele 3 zile), bioparox 4 puf/3 ori/zi si vitamnica C 1mg upsavit
-Pneumoftiziologie - mi s-a facut o radiografie si mi-a zis ca nu se vede nimic, doar ceva calcifiere care am inteles ca o are toata lumea si ca in rest e bine, sa urmez tratamentul de la ORL.

Am urmat tratamentul, am redus si din fumat (5-6 tigari pe zi) acum s-a terminat ziua a 3-a, dar astazi iar am scuipat o mica sputa cu un firicel de sange (e drept foarte foarte mic).

Sunt foarte nelinistit, ce ar trebui sa fac, sa mai urmez tratamentul, sa duc sputa la analizat (printre altele mi se sugereaza ca as fi dor ipohondu de unii si de altii :) )?
-Se paote ca sangele sa fie din cauza refluxului gastric atunci cand am vomat doar acid gastric?
-De ce nu a trecut de atunci - sunt 2 saptamani totusi?
-Cum pot afla daca am ceva in gat? Medicul de ORL poate sa vada cu oglinda aceea tot tractul? Ar mai fi indicat sa efectuez si alte investigatii? Mie parca mi se pare ca am un mic nod in gat, dar poate cum sunt agitat doar imi creez simptome.
-Nu ma doare gatul dar mai sunt ragusit, mai trebuie sa imi dreg vocea cateodata.
-As face o tomografie ca sa fiu sigur ce e acolo, dar am mai avut acum o luna deoarece am avut litiaza renala si am inteles ca nu e indicat, nivelul de radiatii fiind foarte mare si se face max 1 pe an, asa este?.
-Tot ca urmare a litiaze am baut tot felu de ciaiuri (diuretic, de frunze mesteacan, cireste) - se paote sa imi fii iritat acelea mucoasa? am baut 2-3 litrii pe zi chiar in perioada in care a inceput problema aceasta.
-Am luat cate o lingura de miere de 3 ori pe zi, si nu am baut nimic jumatate de ora dupa, am inteles ca ajuta, e posibil?
-Am mancat cate 3 mere pe zi, acu am realizat ca sunt acide, sa mai manac sau sa ma opresc?

Va multumesc anticipat
0
29-05-2009, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte dragut mesaj.. si destul de explicit..
o sa, ti raspund cu cuvintele tale !!!
1.Tot ca urmare a litiaze am baut tot felu de ciaiuri (diuretic, de frunze mesteacan, cireste) - se paote sa imi fii iritat acelea mucoasa? am baut 2-3 litrii pe zi chiar in perioada in care a inceput problema aceasta.
2. acum 2 saptamani, dupa o noapte in care am consumat bauturi alcoolice, fumat si am stat in frig, dimineata, am incercat sa vomit fara succes de cateva ori - vreo 5 ori - (am eleminat doar acid din stomac) iar ulterior am tusit o mica sputa cu un firicel de sange.(Acum o saptamana, iar dupa o noapte de pomina, dimineata inca o flegma cu un firicel de sange. )...

E cam haioasa concluzia ta ca poti sa ai iritatie in gat de la Ceaiuri!!! BUna intrebarea!
Analizeaza.ti bine modul de viata si ce iti doresti de la organizmul tau..
daca o sa.l expui la incercari nocturne.. el o sa te puna la incercari.. prin Vizite la medic !
Nu ai decat sa urmezi tratamentul.. sa tii regim alimentar.. si sa fii cuminte !
0
20-06-2009, ora 12:40
vlad1
Nu este medic/terapeut
vlad1
Buna ziua!Am si eu o problema, simt un nod in gat de ceva vreme.Nu sunt racit, dar dimineata imi curge nasul destul de des.Mentionez ca fumez dar destul de rar, exista zile cand nu fumez deloc, iar cand fumez, maxim 5-6 tigari.Am senzatia ca am flegma in gat pe care nu o pot elimina.Asta se intampla de ceva vreme, nu de mult timp.Ar trebui sa fac ceva analize?Va rog sa-mi spuneti, ca ma nelinisteste acest lucru.Apropo beau si multe lichide acidulate.
0
20-06-2009, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebue sa te vada un ORL ist.. sa stim ce ai.. !
0
20-06-2009, ora 13:48
vlad1
Nu este medic/terapeut
vlad1
Dar poate fi ceva grav?Mi-e teama sa ma duc la medic, de frica sa nu am ceva grav
0
20-06-2009, ora 14:53
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
Buna ziua,
Joi mi-a fost inlaturat un polip de pe o coarda vocala, si pentru asta mi-au facut anestezie generala. Totul a fost ok, dar a doua zi dupa operatie m-am trezit cu o febra musculara teribila. Azi, parca si mai rau decat ieri. E normala febra musculara? Cand stau pe loc n-am nimic, dar daca incerc sa ma misc.. e foarte greu. Dupa ce reusesc sa ma misc, durerea se mai atenueaza vag..
Multumesc frumos.
0
21-06-2009, ora 22:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. anestezi agenerala.. poate sa dea unele dereglari temporale !
0
29-06-2009, ora 08:40
ionutza14
Nu este medic/terapeut
ionutza14
buna ziua.am si eu o problema...de 2 zile simt ceva in gat ca un nod ... in acea zi am mancat cam multe seminte...oare e posibil sa fie de la asta p.s. cand manac nu simt nimic...doar cand inghit in sec...si in fiecare dimineatza o simt din ce in ce mai mica...oare este vreo bubitza care se vindeca trebuie sa merg la ORL astept rsp..si va multumesc din suflet
0
30-06-2009, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. semintele. pot sa irite mucoasa. ESte bine sa te vada la ORL. daca nu e alceva mai grav.. este suficient sa faci garagar.. sa nu mai consumi nimic rece, acidulat si uscat Vit A uleioasa in nas cate 5 pic la 4 ore. Voseptol tab de supt.
0
01-07-2009, ora 16:36
ionutza14
Nu este medic/terapeut
ionutza14
multumesc mult.am fost la ORL si mi au spus ca am niste secretii nazale...daca nu imi trece trebuie sa merg din nou.multumesc inca o data va salut.
0
01-07-2009, ora 16:37
ionutza14
Nu este medic/terapeut
ionutza14
inca o intrebare am si eu... cu ce trebuie sa fac gargara doar cu apa va multumesc frumos
0
01-07-2009, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara..se face. 1. cu apa colduta _+ 5 pic de alcool iodat 2. cu apa calduta + 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu. 3/ ceai de musetel sau galbenele
0
02-07-2009, ora 00:57
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
Buna seara, Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine. Am de 3 luni o tuse seaca care mi a ramas dupa o raceala. Am luat tot felul de siropuri, antibiotic, am facut radiografie si nu mia iesti nimic. Nu ma doare absolut nimic. Nu am simptome de raceala. Se manifesta in special ziua mai ales cand incerc sa vorbes nu pot lega o propozitie fara sa incep sa tusesc- buna recomardare ar fi, , sa tac, , . Simt ca as avea ceva la baza gatului si putin mai jos. Este foarte stresant atat pentru mine cat si pentru cei din jur. Va rog dati-mi un sfat ce analize ar trebui sa-mi fac sau ce tratament sa urmez chiar si naturist. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 23 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •