tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 171819 ..... 21 22 Înainte ›
0
01-10-2014, ora 23:21
AndreeaLupu
Nu este medic/terapeut
AndreeaLupu
Buna seara!Tusesc de cateva zile si cautam remedii pe net, asa am dat de dvs.Nu va intreb nimic ca am regasit raspunsul in sutele de mesaje la care ati raspuns deja!Voiam doar sa va spun ca va admir munca si ca va sunteti de admirat!
0
04-02-2015, ora 23:31
Diana Bazic
Nu este medic/terapeut
Diana Bazic
Buna ziua! Mama mea tuseste de vreo 2-3 ani si nu stim cauza. A facut analiza generala si totul e in regula. Nici gastrita nu are. Care ar putea fi cauza tusei?
0
05-02-2015, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele NU arata cauza tusei
tusea poate fi
1. din cauza secretiilor vascoase care coboara din nas
2 din cauza unui faringe iritat, uscat
3 dincauza problemelor a traheie..bronhii, plamani
este obligatoriu consultla ORL..si pneumoftizio
0
05-02-2015, ora 23:32
Diana Bazic
Nu este medic/terapeut
Diana Bazic
Va multumesc pentru raspuns! De acum 3 saptamani a racit: simte dureri in gat si are o tusa seaca. Deci a primit un tratament cu antibiotice impotriva tusei si nu i-a ajutat nimic. Pana in prezent simte dureri in gat si nasul e infundat. Simte o anumita slabiciune in organism. Nici un medicament nu ajuta impotriva gripei. Poate un doctor ORL sa rezolve o astfel de problema?
0
06-02-2015, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
se administreaza spreiuri pendru desfundat nasul si sufat secretiile ca sa nu ajunga in gat
se renunta la toata mancarea acra, fructe citrice, otet, lamaie.. care irit afaringee si intretine inflamatia
se folosesc solutii uleioase pentru a hidrata mucoasa faringiana
0
04-05-2015, ora 17:21
TheoPitesti
Nu este medic/terapeut
TheoPitesti
Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat. Fiica mea, in varsta de 14 ani a ramas din luna Februarie cu o tuse seaca, iritativa. I-am facut radiografia, analizele la sange si consult ORL si totul a fost in regula. Insa tusea persista, ce imi puteti recomanda. Multumesc anticipat!
0
04-05-2015, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 aerosoli, inhalatii, gargara spreiuri pentru faringe uleioase
2 se exclud din alimentatie taote sucurile cu acid, toate fructele citrice, mancarea acra cu otet, lamaie..s.a
3 NU se folosesc tab de supt cu lamaie si vit C.. care usuca si mai mult mucoasele
0
05-05-2015, ora 16:27
TheoPitesti
Nu este medic/terapeut
TheoPitesti
Va multumesc mult pentru ajutor! Am fost astazi la medic si i se pus diagnosticul de astm. Ii s-a prescris Asmanex de 400 si Fleraday. Dumneavoastra ce parere aveti?
0
05-05-2015, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ce am scris mai sus.. tebuei respectat
2 despre astm, rinite alergice si alergii am scris parearea mea pe forum
sunt din cauza problemelor de digestie
din cauza unui intestin lenes, intoxicat care NU elimina toxinele
poate fi si din cauza intoleranteil la lacoza si gluten.. care trebuie excluse
3 cititi pe googl depsre produse alergene alimentare si le excludeti pe toate
faceti cure de durata de detoxifiere si curatare a intestinelor
au si parazitii intestinali.. rolul lor aici
0
27-07-2015, ora 16:17
mona zlatescu
Nu este medic/terapeut
mona zlatescu
Buna ziua! Am o fetita de 8 ani, care de aproape 5 luni tot face din gat "ici, ihi". E ca si cum ar avea ceva in gat care o deranjeaza. Face asa tot timpul zilei, mai putin noaptea. Aceasta stare a aparut in urma unei raceli, Am fost cu ea de nenumarate ori la medicul de familie, i-am dat foarte multe siropuri de tuse, chiar si antibiotic, prescrise de medicul de familie. I-am facut si un exudat, care a iesit negativ. V-as ruga sa-mi spuneti, ce sa-i mai fac, pentru ca nu stiu ce sa-i mai dau ca sa ii dispara aceasta "tuse" stresanta !
Daca bea ceva rece sau alearga, tuseste mai des.
0
27-07-2015, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scri mult pe forum
1 despre faptul ca problemele de gat, nas, urechi..se trateaza NUMAI la orl.. care fac 6 ani de specializare.
med. de familie face 3 luni specializare ORL
vedeti diferenta?
2 am mai scris ca asa probleme cu gatul au numia copiii cu probleme gastrice si reflux-gastro-esofagian plus alimentatie incorecta
0
27-07-2015, ora 22:39
mona zlatescu
Nu este medic/terapeut
mona zlatescu
Va multumesc pentru raspuns!
0
24-08-2015, ora 14:28
FeliciaC98
Nu este medic/terapeut
FeliciaC98
Buna ziua, ca si toti ceilalti de aici, va cer cu stima si respect, ajutorul dvs. De vreo 8 luni, pierd vocea la fiecare 3-5 zile, apoi trece, apoi iar... si incep o tusa seaca, dar defapt care nici nu pare a fi tusa, adica nu pot tusi, imi vine sa tusesc, simt ca trebuie sa elimin ceva din git, dar nu reusesc. ma sufoc uneori, parca mi se pune un 'capac'
in git si nu pot respira, simt ca nu e de la plamini, ci anume in git. Medicii ORL la care am fost, spun ca e o laringita si toti cei 4 la care am fost mi-au prescris infalatii cu eucalipt sau instilatii in git cu dexamethazon, dupa tratament ma simt bine vreo 7-10 zile, apoi iar pierd vocea si incep aceleasi simptome. Unul din medici a constatat ca am o pahidermie a coardelor vocale, insa cei din capitala, din Chisinau, au spus ca nici nu poate fi vorba de o pahidermie ci simpla laringita cauzata de raceala. Nu stiu ce sa mai fac si in care medici sa mai am incredere, nimic nu ajuta, nici remediile naturiste nici medicamentele din farmacie. va rog frumos, sa ma ajutati macar cu un sfat si pe mine :( multumesc anticipat.
0
25-08-2015, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ati citit ce am scris aici despre refluxul gastro-esofagian si cum afecteaza el faringele si laringele???
2 pot sa cred ca vocea se pierde de la un reflux in somn.. in anumite seri cand sa gresit cu alimentatia..sa mancat mai acru ( otet, lamaie.s.a), mai tarziu, mai mult, s-au consumat fructe inainte de culcare.. care fermenteaza si provoaca acel reflux
3 ca si tratament trebuie sa aveti acasa aparat de aerosoli
sa folositi spreiuri uleioase pentru faringe si laringe
tablete de supt care NU contin vit C si lamaie
4 investigatii la gastrologie
5 regim crect alimentar pentru tot restul vietii
0
26-08-2015, ora 20:59
georgiana3120
Nu este medic/terapeut
georgiana3120
Buna seara. De vro 2 luni am o tuse seaca si nas infundat dar fara musoasa, am si usturime in gat dimineata, mai tot timpul oftez ca si cum as ramane fara aer, intr-o dimineata am tusit si mia iesit din gat un fel de 'flegma' (scuzati expresia) transparenta cu un firicel de sange. Tind sa mentionez ca sufar de reflux gastroesofagian, tratementul il iau de 10zile. Credeti ca toate astea pot fi de la reflux? Multumesc
0
27-08-2015, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. sigur de la reflux
numia tratamentul NU este suficient se modifica si stilul de alimentatie pentru tot restul vietii
faci si consult ORL sa vezi ce trebuie de facut cu nasul
0
15-09-2015, ora 21:24
nicuta
Nu este medic/terapeut
nicuta
Buna seara.. Acum cateva zile am inceput sa simt o iritatie in gat, iritatie ce o simt doar cand ma pun sa dorm. Din cauza asta imi vine sa tuses, cand tusesc mi se rupe din gat o flegma ce are culoarea galben inchis.Tot de cateva zile ma doare si in capul pieptului simt ca un nod in gat ce se lasa de-a lungul sternului. multumesc sper sa ma ajutati... Am uitat sa va spun ca nu am nici un simptom de raceala.
0
16-09-2015, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit ce scrie mai sus??? pe acest forum?
0
07-10-2015, ora 01:13
Larisa A i
Nu este medic/terapeut
Larisa A i
Buna ziua d-nul doctor,

Am 48 de ani. Am o problema de cativa ani care ma deranjeaza. Am o tusa seaca si când incep sa tusesc simtca imi iasa plamanii din mine ca tusesc o tusa puternica si tuseam si cu multa mucoasa, adica un lichid transparent mai ales in perioada când eram racita. Acum nu mi tusesc ca sa scuip lichid, dar tusesc. Am facut analize de sange, de plamani. de gat, si toate au iesit bune. Doctorita a spus ca nu are tratament si ce sa-mi recomande ca nu se vede nimic la analize. Eu totusi cred ca este vorba de un microb pentru ca aceasta tusa mi-a aparut prima data când am fost foarte racita si nu am luat antibiotic. Am avut perioade si mai grele când tuseam încontinuu, dar acum tusesc mai putin mai ales de când am luat cateva lingurite din sucul format din cateva lingurite de ceapa taiata marunt amestecat cu miere, de fapt pot spune ca pe o perioada de cateva luni tusea s-a oprit complet. De fapt pot spune ca nu mai tusesc de loc, insa daca beau rece, acidulat, sau acru, reincep sa tusesc. E adevarat ca nu ca inainte, dar tusesc si acest lucru e foarte deranjant pt ca simt o mancarime in gat si in plus simt ca scap urina, uneori jeturi mai mari alteori mai mici. Tusa vine cateodata spontan si cateodata vine foarte puternica, dar nu cu mucoasa si nu stiu ce sa fac. Ma puteti ajuta sa nu mai tusesc? Multumesc frumos.
0
07-10-2015, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de potari unde povestesc ca UN reflux gastro-esofagian si problemele de digestie duc la faringite iritative cu mucasa uscata si asa fel de tuse
trebuie scimbat radical stilul alimentar
faceti investgatii la gastrologie
0
22-10-2015, ora 11:19
23misha
Nu este medic/terapeut
23misha
Buna ziua! de aproximativ 4 ani simt ca am dezvoltat o alergie la parul de animal si am senzatia de sufocare incontinuu, nu pot sa inspir suficient aer, parca blochez voluntar aerul de teama sa nu inspir par pt ca vad ca exista peste tot, in casa, pe haine cand sunt plecata etc dar imi revin oarecum repede atunci cand nu mai simt par pe nas. mentionez ca nu pot renunta la caine. problema este ca de vreo doua saptamani am o senzatie de sufocare chiar si in timp ce mananc dar nu este un lucru voluntar. pur si simplu mananc foarte greu pt ca nu pot respira in acelasi timp pe nas si trebuie sa respir mai mult pe gura, simt ca aerul se opreste in gat si nu merge mai departe, iar apoi cand inspir puternic simt ca ma inec si ma forteaza sa tusesc sec. nu mi-am facut niciun fel de analiza in acest sens pt ca nu stiu de unde provine problema. credeti ca tine de o alergie sau ar putea fi mai grav de atat? va rog din suflet sa imi raspundeti! multumesc!
0
26-10-2015, ora 21:25
diana68
Nu este medic/terapeut
diana68
Buna seara,

Din martie ma supara esofagul si am inceput cu probleme de inghitire..mi-au facut toate testele posibile endoscopie si mi-au facut si biopsie, bariu, testul de inghitire, , , totul normal, , , , deci cica nu am reflux la stomac...de 1 luna am o tuse seaca care ma supara rau, si simt asa cum ceva trage pe esofag...cind ma uit in git este cam alb...cred ca am mucus...ca flegma este alba pe care o scuip.vocea devine ragusita, tuesc rau, citeodata am nod in git, ...tiroida este buna...dar am probleme cu intestinul irritabil...
puteti sa ma ajutati? trebuie as ma duc la ORL ?
ce as fac?
Merci
0
27-10-2015, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult ORL.. obligatoriu
2 regimul corect alimentar fara lactate, dulciuri, fructe acre, citrice, otet lamai.. tot obligatoriu
0
27-10-2015, ora 17:53
diana68
Nu este medic/terapeut
diana68
Buna seara,

Din martie ma supara esofagul si am inceput cu probleme de inghitire..mi-au facut toate testele posibile endoscopie si mi-au facut si biopsie, bariu, testul de inghitire, , , totul normal, , , , deci cica nu am reflux la stomac...de 1 luna am o tuse seaca care ma supara rau, si simt asa cum ceva trage pe esofag...cind ma uit in git este cam alb...cred ca am mucus...ca flegma este alba pe care o scuip.vocea devine ragusita, tuesc rau, citeodata am nod in git, ...tiroida este buna...dar am probleme cu intestinul irritabil...
puteti sa ma ajutati? trebuie as ma duc la ORL ?
ce as fac?
Merci
**********************************************
1 consult ORL.. obligatoriu
2 regimul corect alimentar fara lactate, dulciuri, fructe acre, citrice, otet lamai.. tot obligatoriu
********************************************

Multumesc pentru raspunsul dvs...

Sunt extrem de disperata si nu am nici o amelioare.numai stiu cum sa ma alimentez...
ca tin un regim de 2 luni, , , mai multe proteine si mai putine glucide...
si nu trece, , ,..Nu stiu daca este corect ce fac ?
O sa ma duc la un ORl si la o dieteticiana, , , , este correct?
O zi buna!!
0
28-10-2015, ora 11:17
rida
Nu este medic/terapeut
rida
buna ziua, pentru polip coarda vocala cu monocordita exista tratament medicamentos in afara celui chirurgical care mi s a recomandat? am 26 ani.cat de grav este si cat de urgent necesita operat?
0
22-11-2015, ora 09:05
eugen_b2008
Nu este medic/terapeut
eugen_b2008
Buna ziua, am o problema cu o tuse. Acum un an de zile am fost racit pentru o perioada mai lunga de timp, cam 2 luni si ceva daca nu trei, si de atunci am ramas cu o tuse seaca. Parca am ceva in gat si imi provoaca acea tuse, tusesc si pe timpul noptii, simt nevoia sa inghit in sec si de cate ori inghit in sec tusesc, de ce putin 7, 8 ori la rand dupa care ma lasa.
0
22-11-2015, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasesti multe postari pe forum despre cauza acelor senzatii din gat
faringitele iritative sunt NUmai din cauza refluxului gastro-esofagian si alimentatiei incorecte cu mult acru, acid si citric
0
24-11-2015, ora 11:18
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Bună ziua.
Aş vrea să vă cer şi eu sfatul, dacă aveţi timp, vă rog.
Am 38 de ani, am astm bronşic alergic de 8 ani (la părul de pisică, acarieni, amoxicilină) şi gastrită de relux biliar de 2 ani. Astmul alergic a fost destul de bine controlat până în prezent.
Acum o lună am făcut vaccinul antigripal (la recomandarea medicului alergolog), însă după acesta respiraţia mi s-a dat peste cap, am făcut şi o uşoară răceală, pentru care am luat antibiotic Klacid, Medrol, Clarinase. După acest episod am rămas cu o tuse seacă, cu senzaţia că am ceva în gât, care nu se rupe şi mereu trebuie să-mi dreg glasul (ceea ce-mi dă şi o uşoară răguşeală, dar care nu ţine mult). Dr de la alergologie mi-a prescris Bioparox cu aplicare bucală, pe care însă l-am întrerupt după 2 zile, pentru că începuse să mă usture la baza limbii. După toate aceste pastile noi a început să mă doară stomacul şi burta. Am luat şi faringosept vreo 3 zile, însă tusea seacă a rămas. Am făcut un exudat faringian cu rezultatul: "absent streptococ beta hemolitic".
Sunt aproape disperată, nu mai ştiu ce să fac cu tusea aceasta :(
0
24-11-2015, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa cititi tot ce am scri pe forum despre ;
rinite alergice si alergii
despre faringite iritative provocate de reflux si de alimentele acre, acide, citrice... care NU trebuei sa le mai consumati niciodata
deasemenea interzis Toate lactatele, mezelurile si dulciurile cu coloranti artificiali
2 investigatii serioase la gastrologie.. endoscopie si colonoscopie
de acolo se trage si astmul
3 cure Lunar de 2-3 saptamani cu ceaiuri pentru detoxifiere
0
25-01-2016, ora 14:38
Mariaka
Nu este medic/terapeut
Mariaka
Buna ziua, Am un baietel de 2 anisori. In ultimele 3 luni a fost nevoie de 2 ori sa ii dau sirop de iedera Prospan, ridiche cu miere si sa ii fac comprese pe piept. Va rog sa imi spuneti daca nu sunt interzise salinele pentru copii asa mici.
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 171819 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •