tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 21 22 Înainte ›
0
01-10-2012, ora 17:21
anya08
Nu este medic/terapeut
anya08
Buna ziua! Miercurea trecuta era sa ma sufoc cu o bucata de para care mi-a ramas in gat..nu am reusit s-o scot si evident m-am panicat din moment ce nu mai reuseam sa respir. Asa ca am inceput sa incerc s-o vomit dar fara rezultat. Intr-un final am baut o gura de apa si s-a intamplat minunea : am reusit sa respir. Problema mea ar fi alta ca din ziua respectiva am impresia ca nu imi este de ajuns aerul pe care il respir si faptul ca am senzatia ca mi-a ramas ceva in gat si-n plus dureri in piept.Ar trebui sa fie un semnal de alarma sau e ceva normal dupa experienta prin care am trecut?! Am incercat sa caut cateva raspunsuri si tot ceea ce am gasit a fost doar primul ajutor in cazul sufocarii si tot asa am descoperit ca nu e indicat sa bei apa atunci cand ti se blocheaza ceva in gat..Sper sa primesc un raspun smultumesc
0
01-10-2012, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e ok.
e bine ca ai bsut apa si sa miscat bucata de para pe esofag,
acolo e problema, pe esofag..
faceti un tranzit baritat esofagian si o sa vedeti care e problema...
0
02-10-2012, ora 22:00
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
buna seara domnule doctor.in urma cu vreo doi trei ani aveam mari probleme cu gatul, in sensul ca tuseam foarte mult, parca aveam un ac in gat si nu reuseam sa-l elimin, tuseam de parca aveam tusa magareasca.Intr-un final am ajuns la orl.raspunsul a fost, iritatie a faringelui de la stomac SI SA NU CONSUM ACIDULATE SI MURATURI;ETC.Am tinut putin regin, umpik de tot, dar analize pt stomac nu am facut.In urma cu o luna am fost in romania(acum sunt in germania)si am facut din nou un control la orl din care reiese gatul rosu, nu mi-a dat nici un fel de medicament pt ca...zicea doctorul.e de la stomac.tot atunci am vrut sa-mi fac si o raza la plamani dar medicul de fam a zis ca nu-i necesar pt ca nu aude nimik suspect cu stetoscopul.Problema este ca in urma cu doua saptamani am simtit gust de sange in gura si am scuipat putin sange, adica am scuipat de vreo 3 ori prima data rosu si pe urma tot mai deschis pana la normal.azi dimineata cum mam trezit am fost la baie sa scuip, pt ca de atunci scuip sin secunda in secunda de frica...si am scuipat o culoare maronie, de vreo 3, 4 ori.am si limba foarte alba.mi-e foarte frica de vreun eventual cancer de plamani sau mai stiu eu unde,...am si probleme mari cu dantura, majoritatea dintilor cariati.nu stiu ce sa fac, pt ca sunt in germania doar de o luna si nu pot sa merg la vreun medic...sunt si foarte stresata din aceasta cauza, nu mananc nimik, de cateva zile pt ca mie frica...ce credeti dumneavoastra domnule doctor, sincer?sa fie cancer undeva?va multumesc(28 ani)
0
02-10-2012, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca sangele e de pe gingie.. si di cauza dintilor cariati.. piate si refluxul gastric.. irita faringele
.ma gandesc totusi cum la 28 dexani s fii asa de neglijent cu sine?
Cum poate sa sexapropie jn barbat de tine. Sa te sarute..?
0
03-10-2012, ora 20:24
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
Daaa...va multumesc pt raspuns si daca se poate sa imi spuneti pt faringele iritat ce este indicat...
In legatura cu dantura.nu am putut sa fac nimic din cauza banilor, doar cu partea de jos am probleme si de aceea sunt si acum in germania.
Va multumesc.
0
04-10-2012, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru faringe..se tine regim aplimentar fara acru, acidulate si citrice
se face gargara, inhalatii, aromoterpie..
gasesti pe forum descrieri mai detailate
0
09-11-2012, ora 12:55
radu83
Nu este medic/terapeut
radu83
Buna ziua Domnule Doctor,

Am o problema care ma sperie si am nevoie de sfatul dvs.

Sunt barbat, am 29 ani, fumator de 14 ani (aprox 1 pachet/zi) si consum bauturi alcoolice ocazional (ocaziile fiind destul de dese, sa zic de 3-4 ori pe saptamana in ultimii ani). In acelasi timp mentionez ca sunt o persoana activa, practic sport din copilarie (cel putin 2 zile/saptamana).

Acum 3 saptamani dupa ce m-am intors dintr-o mini-vacanta in Grecia in care iar am combinat sportul (2 zile de escaladat un varf de 3000m) cu stilul de viata dezorganizat (2 zile la malul marii, fumat, baut, nedormit si petreceri) ajuns in Bucuresti am simtit o durere la nivelul gatului, mai exact in partea dreapta a (laringelui) Marului lui Adam, pe care o simteam la inghitirea alimentelor sau in sec, la incordarea gatului si la cascatul de dimineata. Dupa o saptamana in care durerea a persiatat, din cauza temerilor am renuntat brusc la fumat si la consumul de bauturi alcoolice. Durerea persiata in continuare, nu s-a agravat dar este deranjanta iar de cateva zile am si o senzatie usoara de raguseala si gat iritat. Am fost la medicul de familie care mi-a spus ca este posibil sa fie o laringita si ca nu are rost sa ma sperii iar luni (12 nov) mi-am facut programare la medic ORL pentru consultatie generala si laringoscopie. Exista posibilitatea sa fie CANCER laringial?? Imi este foarte teama...
Alte amanunte:
Nu am mai pus gura pe tigara de peste o saptamana, nu vreau sa mai aud de ele si regret ca nu am facut pasul asta mai devreme!
Durerea persista in continuare la inghitit / cascat / incordat gat in partea dreapta a laringelui (marului lui Adam)
Alte simptome - o usoara raguseala de 2-3 zile si o usoara jena in gat.
Nu am avut febra.
Amigdalele sunt scoase de la varsta de 12 ani.
Sufar de deviatie de sept, am avut sinuzita frontala in trecut (la raceli mai puternice)

Va rog sa-mi spuneti cam ce ar putea fi si la ce ma pot astepta dupa laringoscopie.
Si la laringoscopie ar trebui sa iasa tot? (inclusiv boala de care imi este mie teama?)

Va multumesc pentru ajutor si multa sanatate va doresc.
0
09-11-2012, ora 21:08
Ionut2508
Nu este medic/terapeut
Ionut2508
Buna seara domnule doctor!
Am o problema in gat, cel putin asa cred!de 2 zile tot am o senzatie cum ca as avea un fir de par in gat!am citit ca e posibil sa fie vreun microb, vreo bacterie dar as vrea si parerea dvs!daca ar fii un fir de par ar fii posibil sa fie ceva serios?tin sa va anunt ca nu poate fii vorba de par de animal!
0
16-11-2012, ora 15:00
holly
Nu este medic/terapeut
holly
buna ziua. de vreo 6 luni simt o durere in piept cand respir care ba ma lasa ba ma ia din nou. am avut si palpitatii la inima. am facut un test la inima si n/am nimic. doctorul mi/a zis ca e bronsita fara sa ma consulte. acum simt ca am doare in spate, in piept si capul deasupra la nas.dimineata tusesc.e o tuse uscata.se elimina ff putin. din nou am palpitatii la inima. sunt insarcinata si n/am voie saiau medicamente. ce sa fac? am mai luat cate un paracetamol. mi/am facut ceai de ceapa cu nuci, crema de raceala. ce sa fac? va rog frumos sa/mi dati un sfat. pot sa iau echinaceea? multumesc
0
18-11-2012, ora 15:41
lazar eugenia
Nu este medic/terapeut
lazar eugenia
buna ziua, am o fetita de 3 ani si 5 luni, si de 2 saptamani are niste muci in gat, nasul nu ii curge, i-am pus sprei in nas si am curatat cu batistuta bebelusului dar nu prea iese nimic, in schim se aud muci din gat si se ineaca cu ei, acum 2 saptamani am fost la medic si i-a dat antibiotic, panadol si ketof, si ni i-a trecut, au urmat cateva zile de fluimucil si nimic, am fost iar la medic si i-a dat iar antibiotic zinat, mucosin si eurespal, acest tratament il ia de 4 zile dar muci sunt tot in gat, va multumsc.
0
29-11-2012, ora 21:03
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
pt.d-nul Flueraru
IN urma cu ceva timp v-am scris ca am scuipat sange.Am fost foarte stresata din aceasta cauza, pt ca mi-e frica de ceva grav, tinand cont ca sufar si de anxietate.NU imi vine sa cred ca sangele era de la dinti.In cele din urma am mers la un dr de familie aici in germania si i-am spus ce mi sa intamplat.Mi-a facut un set de analize de sange care au iesit bine, o sonografie abdominala buna, o trimitere la orl unde dr s-a uitat in gat si nas cu o chestie subtiere, si lunga.Pe fisa scrie diagnostic de:rinosinuzita, faringolaringita, rinita sicca.El zicea ca am nasul cam uscat si mia dat doar o reteta cu ceva picaturi pt nas, din cate am inteles, pt ca inca nu leam cumparat.Pe urma m-a trimis dr de familie si la o endoscopie, unde mi s-a spus de vreun reflux, dar inca fara tratament, astept sa ma sune pt ca mi-au luat si o proba pt ceva bacterie.
Spune-ti-mi va rog ce parere aveti.sunt foarte stresata, nu stiu de unde e sangele si daca mai merg la dr intru in faliment, pt ca nu am asigurare medicala..
Astept un raspuns.
Va multumesc
0
30-11-2012, ora 06:30
Maria2o
Nu este medic/terapeut
Maria2o
Buna ! Am o problema..am fost racita si m-a tinut 3 saptamani, am luat niste pastile, am baut multe ceaiuri.Mi-a trecut oarecum..nu ma mai dor urechiile, capul, nu mai am temperatura dar problema e ca tusa tot mai e si am momente cand nu tusesc, dar noaptea sau knd vin de afara incep sa tusesc si am un sentiment foarte urat..parca mi se rupe tusa dar in acelasi timp parca ar fi un acid in care imi vine sa'l inghit si pana sa ma duc la baie sa scuip imi vine sa vomit..puteti sa imi explicati de ce se intampla asa ?! niciodata nu am patit asta ! va rog frumos daca doriti sa imi raspundeti..as fi foarte linistita !:(!
0
02-12-2012, ora 18:29
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
Domnule doctor astept inca un raspuns de la dumneavoastra, va rog din suflet..
spune-ti-mi ce parere aveti siincotro sa mai merg, ca numai stiu sunt foarte stresata de ce pot sa am..
va multumesc
0
12-12-2012, ora 07:57
liviuadrianmorariu
Nu este medic/terapeut
liviuadrianmorariu
am si eu o problema ami vine in todeauna sa scuip dar este un scuipat mucos cum sa va spun eu este asa galbui verzui si cam fac asta de luni de zile si am fost si la doctor am crezut ca am ceva la plamani dar dupa ce mia facut razele am vazut in preuna cu domnul doctor ca nu aveam nimic in legatura cu pla mani cam ce as pute avea daca puteti sa ma jutati si pe mine ca mam saturat de acel scuipat si mai si tusesc asa sec ce as putea face am auzit ca si fluimucilul ca tratament ar fi bun ce ziceti cue ma indrumati dumneavostra sa fac va rog mult detot ca nu sti ce sa mai fac va multumesc.
0
22-02-2013, ora 12:00
niculae otilia
Nu este medic/terapeut
niculae otilia
Buna ziua domnule dr.am mai trimes cateva chestii despre mine dar abia ma m logat nu as vrea sa ma repet dar mai scriu odata sa fiu sigura ca l ati citit pt asta va multumesc dar acum sa intru in subiect;am refluxgastro [ulcer]am facut analizele saptamana asta am o anemie cu o valoare mica 8, 4din 12-15am primit un tratament pt asta aveam o stare de oboseala de proasta dispozitia de 3zile iau fierul si sunt alt om am prins viata, la stomac m am pricopsit cu helicobacter am o schema de tratament ca 16 pastile care mau amarat am gura amara, dar nici asta nu e problema am o durere in capul pieptului care raspunde in spate intre plamani am gatul iritat ceva care sta acolo si nu se rupe am facut si investigatii la plamani nu am nimic atunci ce am nu ma lasa durerea din piept si spate aici e ca un junghi recunosc ca la orl nu am fost, a si am odurere surda si de colon am tratament ce ma fac cu iritatia din gat am luat azi tusin dar nu stiu sa l iau vreau sa scap de tusea asta seaca care ma termina multumesc pt intelegere
0
12-03-2013, ora 01:21
patrice54
Nu este medic/terapeut
patrice54
bua ziua am 18 ani..am si eu o problema.. mi sa schimbbat glasul prima saptamia.. la sfirsitul saptamiii am iceput a tusi.. am crezut ca m-am imbolavit de la gripa..sau de chest" deau.. acestea.. am primit acasa 4 ijectii 2 zile de cefazolia.. si glasul mia aparu, , deacum u tuseam asa de rau..a mace tusa iapoi..i trecut o saptamia.. si accum se intoarce tusa iapoi.. u ma doare gitul..ma doare citeodata capul.. si tusesc foarte tare...parca ma inadus in piept... si tusesc fara sa vreau.. tusa apare brusc.. am sezatii de parca am ceva inauntru..am fost la medic.. dar nu mia spus nimik.. mira scris certificat ca nu am fost la lectii..dar deodata a strigat la mine ca de ce nam venit deodata la control.. si a scris ca sunt sanatoasa, , nam mai avut asa ceva..miine trebue sa plec in oras la scoala.. dar tusesc tare,.. nustiu ce sa fac.. am venit sa ma lecuiesc si mai tare tusesc.. ajutatima va rog cu ceva????!!!
0
13-03-2013, ora 20:50
sorelll
Nu este medic/terapeut
sorelll
Buna ziua, am si eu o problema...de vreo 2-3 saptamani am o tuse seaca care nu trece. Precizez ca nu am fost racit, deci nu vine dupa o raceala...pur si simplu am inceput sa tusesc intr-o seara, apoi am inceput tratament cu codeina si sirop antitusiv vreo 4 zile si tusea si-a pierdut din intensitate dar nu a disparut. NU am avut si nu am nici in acest moment temperatura sau oboseala sau scurgeri nazale, doar ma gadila in gat si tusesc dimineata si seara, in timpul zilei foarte, foarte rar iar seara cand dorm DELOC. Nu expectorez nimic. Va rog daca ma puteti ajuta cu un tratament pentru ca locuiesc in Irlanda iar din cauza serviciului nu am cand sa ajung la doctor. Va multumesc anticipat.
0
18-03-2013, ora 20:55
niculae otilia
Nu este medic/terapeut
niculae otilia
nu am primit nici un raspuns de la dv dar am fost la doctor din nou si am gasit o alta dc.decat cel care imi facuse celelalte investigatii am fost la urgenta dar sa va spun ce raspunsuri am primit cand a vazut analizele adica hemoglobina mica de 8.4 si a inceput sa mi dea o groaza de posibile diacnostice ca as avea un cancer ascuns ca pierd sange de undeva dar mie nici din nas nu mia curs niciodata apoi tot singura mi am dat seama ca am fost la menstruatie bun asta e o cauza dar cand iam spus ca ma doare in capul pieptului si in spate ca am rosu in gat apoi dupa investigatii facute de mine pe net cu simntome si tratamente si am descoperit ca am esofagita de reflux daia aveam limba si gatul rosu si tusea seaca care o aveam vesnic in gat si vocea ingrosata recunosc ca am fumat pasiv ma m lasat instant si de cafea la fel de frica ma m dat pe tratamente naturiste am baut suc de varza consum mult lapte carne cuptor sau fiert beau apa de argila mai fumez 1, 2, 3tigari pe zi dar mie frica de cafea dar am facut cum am mai spus si tratament pt helicobacter 2 sapt dar am o luna de naturiste si ma simnt bine ma duc saptamana cealalta sa mi fac analizele din nou poate raze cu bariu sau o endoscopie sa vad ce mi recomanda dc.la care am fost prim data ca dupa al doilea sunt ca moarta si vreau sa spun ca am si multa energie
0
22-04-2013, ora 20:55
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna seara d-nule dr.


Va scriu cu speranta ca veti vedea acest mesaj si imi veti raspunde.
De o saptamana ma prins o racela care la 2-3zile sa accentuat cu o tusa seaca.Mentionez ca am luat o saptamana sinupret, nurofen raceala, ceai de musetel, fructe de padure, galbenele.De asemenea am facut inhalatii cu ulei de eucalipt, propolis..am facut gargara cu diferite ceaiuri in care am pus cateva picaturi de propolis cu alcool.Am luat sirop de tuse din ridiche neagra si podbal.pastile gen voseptol, propolis si vitamina c plus faribgo spray ca mi se iritate gatul ft tare de la tusa.
Problema e ca de 2zile simt ca tusa sa accentuat..deoarece acum scit si un sunet cand tusesc..ca si cum as ramane fara aer.Eu am mai fost la dvs.si miati spus ca am avut o raceala cand am fost copil care nu a fost trataya complet si de aceea voi avea mereu probleme cand racesc.

Va rog din suflet sa imi spuneti ce poate fi...acest zgomot ca si cum as avea astm.Chiar nu stiu ce as putea sa mai fac.

As veni pt un consult la dvs.dar nu stiu daca reusesc pana in paste, deoarece lucrez.


Va rog din suflet sa imi dati un raspuns la ceea ce vam scris...si sa imi spuneti daca sunteti in tara pana la paste.

Multumesc mult.Dumnezeu sa va dea inzecit.
0
22-04-2013, ora 21:05
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
De 1zi am schimbat cu eurospal in loc de sinupret.Mentionez ca in tot acest timp nu am mancar citrice muraturi sau acrituri..ci mai degraba oua, lapte, branza vaci, salate, legume si fructe grn avocado mango capusuni
Am vazut ca nu ati mai raspuns o perioada.Sper sa vedeti mesajul si sa va aduceti aminte ca sunt de la Suceava.

Multumesc mult.astept raspuns.Multymesc.
0
29-05-2013, ora 01:47
gabrielo i
Nu este medic/terapeut
gabrielo i
va salut! am o problema referitor la tuse. cand ma asez in pat, in pozitia culcat incep sa tusesc in jur de 2 ore continuu. problema o am de aprox 1 luna. fumez 1 pachet de tigari la 3 zile dar slabe. mai adaug k nu prezint dureri, ci doar tuse. va multumesc
0
03-06-2013, ora 17:38
ciac
Nu este medic/terapeut
ciac
regenon am gasit pe aceasta adresa da mail. relaticlienti e foarte util eu am slabit 7 kg intr-o saptamana...
0
07-08-2013, ora 16:44
tzuck
Nu este medic/terapeut
tzuck
Buna ziua,
De 3 saptamani am gatul si nasul uscate, mucozitatile se duc in gat, fapt ce ma face sa inghit des. In prima saptamna jumatate am avut gat iritat cu ceva bubite albe si ceva usturimi in gat, care se duceau si spre urechi, alternativ. O data ma durea in partea dreapta, alta data in stanga... Medicul d efamilie a diagnosticat o faringita pentru care a recomandat ospen 10 zile (a suspectat stafilococ, desi exudatul a iesit negativ), in timp ce medicul de la ORL a spus ca este doar o iritatie a gatului si a recomandat doar Tantum Verde de 5-6 ori pe zi. In acest moment, la 4 zile de antibiotic (pentru ca nu am renuntat la el) am aceeasi senzatie de uscaciune, uneori jena la inghitire (am senzatia ca mancarea ramane in gat), uneori o usoara raguseala, nevoia aproape continua de a-mi "drege" vocea.
Multumesc.
0
08-08-2013, ora 10:05
vasile maria
Nu este medic/terapeut
vasile maria
buna ziua, in urma unor cursuri de inot fiul meu in varsta de 13 ani a inceput a tusi, avea niste crize unde nu putea sa respire, am fost la dr ia dat vigantulete, tusea persista acum putin dar numai noaptea, imi spune ca il gidila ceva pe gat, scuipa o mucoasa alba dupa ce tuseste de se inrosesc ochii, nu are febra, maninca normal, scaune normale, dar nu mai stiu ce sa fac sa nu mai tuseasca, astept raspuns, o zi buna
0
11-08-2013, ora 17:22
critasse
Nu este medic/terapeut
critasse
Buna ziua!Problema a aparut la tatal meu in urma cu aprox.o saptamana:Tuse seaca, insistenta, ce nu-l lasa sa doarma nici ntr-un fel(are 64 de ani si pana acum a fost sanatos tun).El considera ca tusea i-a aparut in urma unei spalari pe cap in caldura de afara cu apa din bidonul de ploaie(tot calda)dupa care a stat in curent, a mers cu masina cu aer-condition dat drumul, etc.Eu am avut ceva asemanator si mi-a trecut cu "Docktor-Mom sirop"luat ori-de-cate-ori simteam ca-mi vine tusea si dupa cca 4-5 zile mi-a trecut complet;la tata e cu totul altceva, pe langa aceasta tuse de vreo 3 zile a aparut si febra, frisoane ajungand sa poarte pe timpul asta(35 C)camasa de diftina.Ce e de facut?Ce anume a provocat aceasta eruptie?Exista remedii naturiste la indemana unui taran?(ma refer la plante, ceaiuri, etc).Multumesc anticipat, Tanase
0
19-08-2013, ora 16:34
ionut1977
Nu este medic/terapeut
ionut1977
buna ziua domnul doctor.ma numesc ionut si daca este posibil as dori sa ma ajutati.acum1 luna si jumatate am ajuns la urgenta din cauza unui junghi in omoplatul stang.radiografie, test de sange, ekg etc.rezultatul nevralgie intercostala.in urmatoarele doua saptamani junghiul sa mutat in dreapta tuse seaca si cu expectoratii cateodata urgenta, radiografie, test sange etc.rezultatul.nevralgie intercostala antiinflamatoare si rimitere la sf stefan pantru investigatii la plamani.sf.stefan radiografie, spirometrie, consult etc.rezultatul?nimic.de doua saptamani tuse seaca gat uscat tuse cu mici firisoare de sange.am facut tomografie computerizata torace si abdomen, endoscopie digestiva, fibroscopie orl.rezultatul.NIMIC.acum astept rezultatul la testul de sputa dupa care nu stiu ce sa mai fac.SIMPTOME:lipsa pofta de mancare, slabit 4 kg in ultima luna si jumatate, gat uscat, tuse uscata cu mici firisoare de sange cateodata si respiratie usor obstructionata.VA ROG AJUTATI MA DACA PUTETI CU UN SFAT.MULUMESC MULT.
0
27-05-2014, ora 22:13
istria
Nu este medic/terapeut
istria
Buna seara!Am o tuse seaca, foarte rar cu expectoratii, in special dimineaţa.Simt si o mancarime in cosul pieptului si in plamanul drept.am anumite zile cand acuz subfebrilitate, 37-37.7.de la ce ar putea fi?Va multumesc!
0
29-06-2014, ora 04:09
AndreiJ
Nu este medic/terapeut
AndreiJ
Sa traiti! Am si eu o problema cu respiratia..anul acesta prin februarie am avut o raceala cu o infectie in gat fara sa ajunga la plamani (am facut si rx-pulmonar si a iesit bine).am fost la medic am urmat tratamentul si mi.a trecut..dar am ramas cu o tuse care si elimin secretie..plus ca imi curge nasul foarte mult si ma infund des..mucozitatile sunt si incolore si verzi..cele mai mari probleme le am seara cand ma bag in pat pt ca atunci tusesc cel mai rau si elimin secretie dprin tuse dar oricat as tusii si fortat tot am senzatia ca ramane mereu secretie(secretia este putin galbuie dar nu mereu)...si respir foarte greu si am un pufait si cand inspir si cand expir si trebuie sa inspir mereu adanc ca altfel simt ca ma sufoc...mentionez ca nu am mai fost la doctor de la acea raceala pt ca nu se intampla zilnic sa nu pot sa dorm linistit doar ca foarte des ma trezesc noaptea din somn pt ca trebuie sa elimin flegma care s.a strans in gat si cateodata iar ma apuca tusea... sunt fumator de vreo cativa ani dar nu fumez mai mult de 4-5 tigari/zi dar pana sa am raceala din februarie nu ama mai avut probleme despre ce v.am spus..va multumesc..sanatate
0
01-07-2014, ora 07:28
utilizator_158612
Nu este medic/terapeut
utilizator_158612
Buna ziua domnule doctor. In urma unui consult ORL, si raza la sinusuri, am primit diagnosticul de sinuzita fronto maxilara hiperalgica, si tratament cu penicilina de 1 000 000 la 6h, si gentamicina de 80mg la 12h, 5 zile. Va rog sa ma lamuriti ce inseamna mai exact acest diagnostic, hiperalgica. Si daca tratamentul as putea sa il fac pana la 7 zile??? Mentionez ca am inceput injectiile de sambata seara sa le fac. Si inca o intrebare penicilina si gentamicina se pot amesteca in aceiasi seringa, ca sa fie facute impreuna ?
Va multumesc !!!
0
10-07-2014, ora 21:13
coriadcom
Nu este medic/terapeut
coriadcom
buna seara, ma confrunt cu o problema de vreo 3 saptamani.a inceput cu o durere
toracica, ca si cum as fi inghitit o bucata de paine si ar fi ramas pe esofag.am fost la medicul de familie care mi.a prescrs zinat 500, aflamil(Spunand ca ar fi vorba de o traheita netratata), dupa 7 zile nici o imbunatatire.acum senzatia era de raceala in piept, imi vine sa tusesc si nu pot.am mers din nou lamedic, amfacut radiografie pulmonara si a iesit ok, deci nu e de la plamani, a urmay 5 zile de penicilina 1mil/6 ore, dupa5 zile ainceput samadoara urechea stg si amigdala stg.acum iau Ospen de 1000 lordestin, mucoslovan, durerea persista.defapt acum imi ingreuneaza si respiratia siobosesc foarte usor.SUNT DISPERATA VA ROG SA MA AJUTATI!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •