tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 21 22 Înainte ›
0
28-02-2012, ora 00:32
Nicu1990
Nu este medic/terapeut
Nicu1990
Buna seara, numele meu este Nicu si am o problema destul de grava cu tusea, de vreo 2 saptamani tusesc foarte mult noaptea, nu am febra nu am dureri de cap, nu imi curge nasul, in timpul zile tusesc de 3-4 ori dar seara cand ma intind simt ca ma sufoc de la atata tuse si imi vine si sa vars am fost la doctorul de familie si mi-a dat un tratament o injectie facuta pe loc + o reteta cu mai multe medicamente ( daca este nevoie vi le pot scrie ca inca am retata) tratamentu' a durat cam 6 zile dar tusea persista (la inceput era o tuse seaca) acum a inceput sa rupa putin? Sunt fumator si am si un job intrun mediu destul de friguros imi este frica de diagnosticul unei raze sa nu fie ast sau mai rau.ma puteti ajuta cu ceva sfaturi un medicament orice Multumesc anticipat
0
28-02-2012, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. teama de boala..e ste o boala separat care tine de mintal
2 daca gandesti logic.. cu cat mai repede ajungi sa faci investigatii cu atat mai usor e sa tratezi ce ai
3 este nevoie de un consult la pneumoftizio
0
28-02-2012, ora 08:58
Nicu1990
Nu este medic/terapeut
Nicu1990
ok va multumesc frumos
0
04-03-2012, ora 09:27
NRAMONA
Nu este medic/terapeut
NRAMONA
Buna ziua!Sotul meu are de cativa ani buni o tuse seaca dimineata, pe care nu a tratat-o niciodata, el zicea ca-i ceva banal, si nu i-am dat nici eu atentie, insa anii au trecut si.nu mi se pare prea normal sa tuseasca asa.
Nu a fumat niciodata, poate pasiv, dar nu sa fie asta cauza, lucreaza de trei ani intr-un mediu poluant, dar tuseste dinainte de acest lucru.
A luat in greutate, mananca ciudat, din punctul meu de vedere, doar carne fripta, carne la gratar, carnati, etc, rar mananca ciorbe, si bea bauturi acidulate ce incep cu literaC (am zis sa nu fac reclama), deci bea in loc de apa acest suc, adica cel putin o sticla la zi, mie mi se pare ciudat si acest lucru, dar a fost alegerea lui.
Au vreo legatura?De mentionat ca sucul il bea de ani de zile, la fel si alimentatia asta o are dintotdeauna.II curge destul de des sange din nas si are stomacul umflat.
0
04-03-2012, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. are legatura
pe moment cred c aare numia o faringita cronica iritativa.. dar in foarte scurt timp o sa faca o gastrita cu hiperaciditate sau un ulcer gastric.
puneti o bucata de ficat de vita de cu seara inpahar cu acea bautura C.. so o sa vada ce se intampla cu ea pana dimineata.
deasemenea datii sa citeasca ca in america.. politia foloseste aceasta bautura sa spele petele de sange de pe asfalt
deasemenea se foloseste la indepartarea ruginii.s.m.a...
Este nevoie de un consult la Gastrologei si la ORL..
0
29-03-2012, ora 22:44
sraduionut
Nu este medic/terapeut
sraduionut
Buna seara,

De cateva saptamani am inceput sa tusesc destul de des, o tuse seaca.Daca inspir de 2-3 ori lung simt o jena in zona gatului si trebuie sa tusesc sa imi revin.Iar daca fac efort nu ma opresc din tusit cam 10-15 minute.Am un caine caruia ii cade foarte mult par, credeti ca ar putea fi de vina?Nu am dureri, nu am flegma, doar senzatia de jena care este foarte persistenta.
0
30-03-2012, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva 10 de boli.. care au ca simptom Tusea
un consult ORL..si unul la pneumo-ftizio.. o sa te ajute
0
31-03-2012, ora 19:24
todorache
Nu este medic/terapeut
todorache
buna ziua de vreo 4 ani in general primavara ragusesc si fac o flecma uscata in git nu ma doare dar sunt momente in care de abia vorbesc asta dureaza si cite o luna am mai luat ospen si pastile de supt cu propolis dar nus fac efectul ce ma sfatuiti sa fac imi puteti indica vreun tratament? va multumesc si astept raspuns
0
01-04-2012, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema gastrica care afecteaza indirect la ringele
mergeti initial la un consultla gastrologie, cu un tratament corect si un regim aliemntar corect.. se rezolva problema
un tratament personalizat pot sa.ti ofer contracost pe adresa personala de mail
0
05-04-2012, ora 20:32
VTX
Nu este medic/terapeut
VTX
Buna seara

As avea nevoie si eu de un sfat, deoarece de prin luna decembrie nu mai scap de problemele cu gatu. Totul a inceput cu o usoara usturime in gat in partea stanga sus, cam la nivelul amigdalei (banuiesc) + cateodata mi se infunda nara stanga si urechea stanga sau aveam o senzatie ciudata in ureche. Usturimea in gat se accentua de la fructe citrice, sucuri cu acid parca nici dulciurile nu-mi faceau prea bine ( de obicei nu prea consum acidulat si dulciuri foarte rar). Am fost la consultatie ORL la care in urma unei investigatii vizuale ca sa zic asa in gat, nas si urechi s-a ajuns la concluzia ca am micoza faringiana si mi-a fost prescris tratament cu Diflucan 2 pastile/ zi timp de 10 zile si cate un varf de cutit de bicarbonat dimineata si seara tinut in gura dupa care eliminat + radiografie SAF ( eram suspect de sinuzita). Dupa terminarea tratamentului mari schimbari nu au fost, tot nu am scapat complet de usturime, si am fost iar la control ca sa verifice si radiografia. Sinuzita nu am, dar s-a constatat ca am deviatie de sept, pe baza careia a fost pusa si usturimea din gat, cum ca nu respir bine si asta ar fi motivul. Raspunsul asta mi se pare un pic dubios adica pana acum de ce nu am avut probleme cu gatul daca ar fi de la deviatia de sept, doar nu o am numai din luna decembrie.

Ca si cand astea nu erau de ajuns, acum 3 zile am beut o ciocolata calda care mi-a iritat gatul destul de rau, tot in partea stanga sus, ma doare destul de rau cand inghit si mai ales noaptea. M-am uitat in gat si mi se vede clar zona iritata, destul de rosie + mici bubite parca de culoare portocaliu.

Un test de exudat faringian + candida am facut doar mai demult si anume prin luna noiembrie si nu mi-a fost gasit nimic.

Intrebarea ar fii ce as putea face sa scap de prblemele astea si de ce tot timpu este afectata doar partea stanga ??
0
05-04-2012, ora 22:02
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Simt ceva in gat, pe partea stanga a gatului. Si cred ca totul a plecat de la o raceala netratata, a inceput cu o usturime in gat si nu am dat importanta. Este ceva care deranjeaza, simt parca este ceva care se freaca de partea stanga a gatului. Mi s-a pus diagnosticul faringo-amigdalita acuta, rinita vasomotorie. Am urmat un tratament cu Zinnat, nurofen, tantum verde spray, vibrocil, Aerius, Omez, timp de 7 zile. Dupa acest tratamente care a durat timp de o saptamana, mi s -a parut ca si-a mai revenit, durerile de gat s-au ameliorat dar nu mi-a disparut inca ceva ce simt acolo in gat, uneori apare ca o durere usoar iar uneori simt ca ceva sin partea stanga a gatului se freaca de partea stanga a gatului. Intre timp am facut o fibroscopie si mi s-a spus ca arata bine si nu am probleme, dar pe partea stanga a nasului am multa secretie. Mi s-a prescris sa iau omez- 14 zile, Bioparox spray si nurofen simplu. Urmeaza sa-mi fac o ecografie cervicala a gatului, tesuturi moi, ca sa ma pot edifica. Mai stranut din cand in cand, imi curge nasul si mai tusesc uneori. Credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat. Va multumesc din suflet. Sanatate!
0
06-04-2012, ora 07:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Valabil pentru ambele Postari !!!!

TRebuie sa faceti investigatii + tratament La Gastrologie + regim strict alimentar multe luni de aici incolo
0
06-04-2012, ora 12:50
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va multumesc din suflet domnule doctor. Va rog sa imi permiteti sa va mai abordez si sa intreb la ce alte investigatii va referiti? De aseara inceput sa ma simt mai bine, in sensul ca inca simt ceva la gat jos, simt ca si cum ceva ar palpa usor. Am uitat sa trec niste amanunte si anume:ca nu ma deranjeaza deloc cand mananc si beau apa de obicei. Eu am avut si boala hemoroidala, pe care am tratat-o si problema cu gatul a inceput imediat la finalul tratatmentului, de la o simpla raceala. in urma caruia nu mai consum prajeli si grasimi aproape deloc. Mai mananc ceva prajit foarte rar sau deloc. Am fost suspect de TBC si am urmat tratamentul adecvat. In urma controlului cu toate analizele aferente care a fost pe 16 martie 2012 nu s-au probleme.Imediat dupa control a aparut problema cu gatul Era si perioada in care finalizam tratamentul pentru boala hemoroidala. O zi deosebita in continuare.
0
06-04-2012, ora 16:21
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va deranjez din nou si vreau sa postez rezultatul ecografiei:
La nivelul regiunii cervicale anterioare, parajugular stang, se evidentiaza 3 imagini nodulare hipoecogene, cu sens hiperecogen, cu vascularizatie centrala de urmatoarele dimnesiuni: 12, 9/3, 4 mm, 12, 1/4mm, imaginile sugereaza posibili ganglioni reactivi.
Ma puteti ajuta va rog cu alte sfaturi, daca aveti rabdarea si amabilitatea. Cu deosebit respect! O zi excelenta. Va multumesc!
0
06-04-2012, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma pronunt de unde sunt acei ganglioni cervicali.
INvestigatiile la gastrologie sunt Tranzitul baritat esofagian sau endoscopia gastrica
0
06-04-2012, ora 21:04
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va multumesc mult din suflet pentru ajutorul acordat. Va rog sa imi permiteti sa va mai deranjez cu alte intrebari, nelamuriri. Imi cer scuze pentru insistenta.Este foarte grav din punctul dumneavoastra de vedere? Se poate trata? Cu deosebit respect! Va doresc o seara si un weekend cat mai placut! Va multumesc!
0
08-04-2012, ora 14:44
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va mai deranjez, pentru ca sunt nelinistit. Sambata mi s-a parut ca incep sa transpir mai repede ca de obicei, in sensul ca nu am facut efort deosebit. Cred ca mi s-au inflamat mai tare ganglionii si a fost deranj destul de mare in sensul ca ganglionul de langa amigdalita cred loveste ceva colo si imi da o stare de disconfort si deranj. Am intrat pe net sa ma uit la niste remedii naturiste si ma gasit urmatorul remediu naturist: Lichen de piatra cu radacina de brusture si echinaceea pulbere( 4 lingurite pe zi), pentru ganglionii inflamati. Dar nu am gasit decat pulbere de brusture si celelalte 2 lichen de piatr si echinacea sub forma de pliculete. Si am combinat toate 3 si mi-am facut, dar efectele acestui ceai par sa existe. M-am mai linistit putin in sensul ca nu mai am deranjul de la ganglioni la gat, este destul de redus. Dar mi se pare ca transpir mai mult decat obicei, mai ales la un efort care altadata il faceam fara probleme. Eu de obicei transpir cam la orice efort mai mare. Dar mi s-a parut ca am transpirat mai repede decat era normal. Afara estye breme putin calda, dar bate vantul de stul de tare si putin rece, daca pun ceva in cap cum ar fi o gluga de la o haina nu foarte groasa am transpirat. Si de aceia mi-am permis sa va mai deranjez cu aceasta problema. Maine ma duc sa imi fac si analize la sange: VSH, Fibrogen, ASLO si Proteina c. reactiva, sa vad de ce natura este cauza infectiei, dar nu stiu daca sunt concludente numai aceste analize. O sa va tin la curent cu rezultatele analizei pentru ca sunt putin speriat si nu stiu ce sa cred. Va multumesc din suflet pentru rabdarea, amabilitatea si sprijinul acordat. O zi deosebita! Cu deosebit respect.
0
08-04-2012, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu sunt de acord numai cu analizele.
trebuie sa va vada la orl, pneumo-ftizio... stomato si sa se pronunte despre cauza aparitiei ganglionilor
0
10-04-2012, ora 00:18
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va multumesc din suflet pentru sfaturi. Am fost azi la pneumo-ftiziologie si am avut o discutie cu medicul meu care s-a ocupat de mine cand am fost suspect de TBC si m-a trimis la la chirurgie toracica la un coleg de-al dumnealui dupa o discutie pe care am avut-o cu dumnealui. Am fost la chirurgie toracica la medicul care am fost indrumat si i-am explicat despre ce este vorba, ce s-a intamplat de evolutiainflamarii ganglionilor, si m-a palpat la ganglionii de pe partea stanga a gatului si i-am explicat ca simt ca un ganglion ma deranjeaza in sensul ca impinge ceva de langa gat si imi creaza o stare de disconfort. I-am aratat ecografia de tesuturi moi, la gat si retetele prin care mi-au fost recomandate in aceasta perioada. M-a pipait sa vada daca sunt semne de reaparitie a TBC ului, si mi-a spus ca nu sunt probleme, este doar o viroza carea fost mai puternica si din cauza asta mi s-au imflamat ganglionii, si faptul ca am transpirat in exces, si sa merg sa ma vada din nou un ORL, pentru ca nu se simt ganlionii la mana si nu poate sa ma opereze. Mi-a recomandat sa continui aceiasi reteta timp de inca o saptamana, si in cazul in care nu se retrag ganglionii ma va interna pentru alte investigatii cuum ar fi RMN...Intre timp am facut analizele la sange ce mi-a fost recomandat si anume: VSH, Fibrinogen, ASLO, Proteina c. reactiva, Hemeleograma, Electroforeza proteinelor, glicemia, pentru faptul ca transpiram mi-a recomandat si Calciu ionic sau total. In plus mi s-a mai recomandat si exudatul nazal sau faringian. Maine ma duc sa imi iau rezultatele la analize. Rezultatul la exudatul faringian il voi primi joi. Mi se pare ca mi-am revenit cu transpiratia la normal, azi facand mai multe drumuri la spitatl si inapoi acasa nu am mai transpirat excesiv. Dumneavoastra ce parere aveti referitor la ce m-a spus d-nu doctor de la chirurgie? Sa continui tratammentul pe care mi l-a prescris cu Zinnat, vibrocen, tantum spray, aerius, omez si nurofen simplu? Nu stiu ce sa mai cred. Oricum medicul Orelist asteapta rezultatele de la sange si de la exudatul faringian probabil sa se edifice. V a multumesc mult de tot pentru rabdarea, amabilitatea si bunavointa dumneavoastra de a ajuta din inima pe toti cei care va abordeaza. Cu deosebit respect!
0
12-04-2012, ora 08:53
lenuti
Nu este medic/terapeut
lenuti
buna ziua am o intrebare pt domnul doctor am un diagnostic de faringita cronica si bronsita cronica acutizata am luat fromilid pt bronsita si faringita aerius si motilium si controloc pt ca mi sa zis ca faringita o de la un reflux gastrostomacal.Tin sa precizez ca racesc foarte des si fac faringita, probleme cu calciu si o imunitate scazuta. Am terminat tratamentul cu antibiotic dar tot ma doare gatul si am in continuare o tuse seaca si o usturime in zona marului.Daca m-ati putea ajuta cu un sfat.multumesc foarte mult.
0
12-04-2012, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi tot ce am postat despre regim alimentar in faringite si reflux
si despre inhalatii, gargara si aromoterapie.
daca nu ajutab trebuie sa faci investigatii la gastrologie
0
21-04-2012, ora 15:55
gabriela_Dan
Nu este medic/terapeut
gabriela_Dan
Buna ziua!
Sotul meu are o problema de ceva timp, aprox. 1 luna cu acel cartilaj tiroid(marul lui Adam) sper sa nu gresesc.
Are o durere foarte mare nu mai poate inghiti bine si cand vorbeste simte durere si il zgarie are si probleme de respiratie dar asta e si de la deviatia de sept care este foarte mare(nu a fost deocamdata la medic dar pe nas are un cartilagiu aproape rosu umflat si care deja i-a acoperit o nara)Ce ar putea fi?Unde sa se duca si ce medicamente sa ia?
Va multumesc!
0
21-04-2012, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este nevoie de o investigatie la ORL.. cu endoscopie nazala si laringiana
2 este nevoie si de investigatii la Gastrologie ( o problema gastrica poate afecta esofagul si faringele)
nu puteti lua tratament pana nu stiti un diagnostic
dar e strict necesar sa renunte la toate bauturile acidulate, fructe citrice, muraturi, otet, iute
0
22-04-2012, ora 00:00
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Ma scuzati ca va deranjez cu problema mea cu ganglionii(adenopatie laterocervicala). Mi s-a prescris sa iau isoprinosine si salvigol de supt. Am aproape 2 saptamani de cand iau tratamentul si nu sunt foarte mari schimbari. Aveti amabilitatea sa ma puteti ajuta sa iau altceva sau sa imi dati un alt sfat ? Mai am de luat isopronosine inca o saptamana dar nu vad emeliorari prea multe. Intr-adevar ma mai linisteste uneori dar de cele mai multe ori ma deranjeza. Asa cum v-am scris mai anterior mi s-a spus de catre chirurg ca nu a fost decat o viroza mai puternica. Ma gandesc ca dupa o perioda de tratament ar trebui sa se mai amelioreze mult mai mult. Probabil ca se retrag mai greu si conteaza mult tratamentul. Mi-ati recomanda sa fac un RMN? Va multumesc din suflet pentru intelegere.
Cu deosebit respect!
0
22-04-2012, ora 10:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, nu recomand rmn...
decat cu internare in clinica de maxilo-facial... inainte de eventuala operatie de scoatere a ganglionului pentru biopsie
zic sa ai rabdare, sa nu.l mai palpezi, sa nu.l atingi.
neglijeazal
numai daca se mareste in volum, doare, mergi si te internezi pentru investigatii
0
22-04-2012, ora 12:15
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Recunosc ca am avut probleme mari cu dantura, dar mi-am rezolvat toate probelmele cu dantura. Am palpat ganglionii de sub mandibula si cred ca durerea se extinde si in ganglionii meui mariti. Este posibil sa fie vreo infectie ascunsa? Cand am fost la Orl mi s-a spus ca ganglionii de sub mandibula sunt putini mai mari. Recunosc ca la palpare simt o mica durere, dar cred orice este posibil. Este posibil sa fie vreo infectie ascunsa si sa se vi exteriorizat prin inflamarea acelor ganlioni? Si acum mai simt ceva deranj cand palpez ganglionul de in partea stanga a fetei. Recunosc ca uneori mai am reflux gastrostomacal. Dar aveam asta si inainte de a se mari ganglionii. Nu stiu ce sa cred.
O zi deosebita.
Cu aleasa consideratie.
0
24-04-2012, ora 21:35
membru1
Nu este medic/terapeut
membru1
Buna seara d-l dr. Fluerararu, o intebare legata de tusea ce ma supara. Cam acum un an pe la inceputul anotimpului friguros, parca simteam un pachet de aer ce statea in gat si din cand in cand parca ma forta sa tusesc (sec). Acest sentiment da un disconfort care ma interupe din vorbit pentru a tusi. S-a facut apoi mai cald si a trecut. Anul acesta la inceputul perioadei reci a inceput din nou, si din perioada in perioada am aceleasi simptome. Nu fumez, nu am animale de apartament si nu lucrez intrun mediu generator de praf. Am fost la un medic ce mi-a prescris ceva antibiotice si unele pastile pentru alergie. A fost un tratament scurt, fara rezultat.
Ma puteti ajuta cu un sfat? V-as fi recunoscator.
0
25-04-2012, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa clarifici originea tusei.. pana nu afli daca tusea este din cauza secretiilor din nas, sau din cauza iritatiei mucosei faringelui.. sau din cauza problemelor traheo-bronsice
2 tratamentul la toate aceste probleme difera
3 comun sunt doar.. regimul care tre sa.l tii
tratamentul local cu inhalatii, gargara, aromoterapie
0
25-04-2012, ora 16:23
membru1
Nu este medic/terapeut
membru1
Va multumesc pentru sfat. Secretia mucoasei nazale o pot elimina de la inceput.
Care este cel mai grav scenariu, dupa simptomele mentionate.
Carui tip de medic ar trebui sa ma adresez?
O zi faina.
0
25-04-2012, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas si faringe.. la ORL
daca este suspiciunea de reflux.. la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •