tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 21 22 Înainte ›
0
11-01-2012, ora 21:37
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
buna seara.am si eu o problema.cateodata, poate timp de cate o saptamana pe an simt ca si un ac in gat.acel ac imi provoaca o tuse de cateva minute si se opreste cand acel ac dispare.apare mai mult cand dorm.am fost la orl de ceva vreme si mia zis ca sa tin acel regim fara acidulate, acre, etc.(nu lam prea tinut)si ca sa nu mai am probleme noaptea sa dorm cu capul mai sus.mentionez ca de cativa ani, sub mandibula stanga am si un ganglion mic mobil si parca si amigdala stanga inflamata.medicul mia spus ca toate acestea se datoreaza danturii mele distruse, in special maselelor.si daca imi rezolv problema cu dantura scap de tot ce vam scris mai sus.e posibil sa aiba toate astea legatura cu dantura?daca mio fac sa scap de aceste lucruri?va rog din suflet, un raspuns pt ca sunt foarte speriata.nici macar nu sunt in romania sa pot merge la un medic.mie frica sa nu am cancer la gat, din cauza umflaturii la o amigdala.credeti ca am?va multumesc si astept un raspuns
0
12-01-2012, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuie sa incepi cu medicul stomatolog.. sa rezolvi tot
dupa e bine sa consulti si un medic la gastrologie... fiindca si refluxul gastric irita mucoasa faringiana
0
12-01-2012, ora 17:17
m.floryn
Nu este medic/terapeut
m.floryn
Buna ziua. Cam de 4 saptamani am o tusa seaca, problema in schimb a aparut cam de 7 zile, in momentul in care tusesc raman fara aer, cand incerc sa inspire simt ca si cand m-ar strange cineva de gat, nu primesc aer deloc. Am fost la medic, mi-a dat pastile de raceala... rezultat zero, apoi am facut o spirometrie totul ok, am facut exudat - rezultatul a fost negative, doctorul zice ca ar fi asm bronsic - tratament: singuler, ventolit, eurospal - il iau deja de 5 zile, dar nu simt nici o ameliorare. Cand nu tusesc, ma simt ca si cum nu as avea nimic, nu am dureri in gat (chiar daca am gatul inflamat), nu fac febra, nu imi curge nasul. Nu stiu ce as putea face sa scap de starea de sufocare. Care ar putea fi cauza?
0
12-01-2012, ora 17:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poatte fi doar un simplu spazm laringian.. si in acest caz.. diagnosticul de astm este gresit si inclusiv si tratamentul
Diagnosticul de astm trebuie confirmat la un medic Alergolog si pneumo-ftizio
Valeriana tab. 1 la 8 ore poate sa relaxeze musculatura faruingo-laringiana
0
13-01-2012, ora 20:34
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va multumesc mult pentru raspuns.am sa rezolv problemele la stomatolog.chestia e ca nu am nici un simptom, numai o mica jena cand inghit si amigdala stanga umflata, aceasta o vad doar cand deschid gura in oglinda.asta ma speriat cel mai mult.dumneavoastra credeti ca ar trebui sa tin acel regim in continuare?o seara placuta
0
13-01-2012, ora 21:58
m.floryn
Nu este medic/terapeut
m.floryn
Va multumesc pentru raspuns.As vrea sa va mai intreb daca este necesar si un anumit regim alimentar pe langa tratamentul cu valeriana? curios este si faptul ca inainte cu o saptaman de a avea eu aceste pobleme cu gatul, aceleasi simptome le-a avut si fratele meu, acum i-a trecut starea de sufocare, dar tuseste in continuare. mi-e frica sa nu ia si fetita mea care are un an jumatate, de doua zile a inceput si ea sa tuseasca, am fost la medic si cu ea si se pare ca ar avea un inceput de rosu in gat. Cauzele care produc aceste spasme laringiene pot fi transmisibile? Puteti sa imi spuneti si care sunt cauzele ce duc la spasm laringian, pentru a stii in viitor cum pot evita acest lucru. va multumesc.
0
14-01-2012, ora 17:52
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
domnule doctor Flueraru, buna seara.iaras am revenit.vam mai scris pe data de 11.dumneavoastra miati dat un raspuns si va multumesc dar eu sunt cam ipohondra de felul meu si am mai venit cu o intrebare care imi da batai de cap de nu pot sa dorm noaptea.sper sa nu va stresez.cand ma uit in oglinda cu gura deschisa, langa omulet pe stanga (cred ca e amigdala)o vad mai umflata decat cealalta.nu stiu daca atunci cand am fost la ORL eram tot asa sau, daca e de acuma sau daca asa am fost tot timpul pt ca nu am nici un simptom din aceasta cauza inafara ca simt ceva in gat atunci cand inghit saliva, ca si o pielita sau asa ceva.poate sa fie din cauza problemelor dentare?sau din cauza ganglionului submandibular???ma speriu rau cand ma gandesc.gandul ca as avea cancer numi iese din cap.nu pot sami dau seama de ce e mai umflata ca in dreapta.sper ca nu vam deranjat si va rog un raspuns.o seara buna
0
14-01-2012, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai cancer. se vedea la consult orl
este normal uneori o amigdala sa fie mai mare. poate fi micsorata in volum cu radiofrecventa
0
14-01-2012, ora 20:20
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va multumesc pentru acest raspuns rapid si pentru rabdarea pe care o aveti fata de noi, cei cu probleme.o seara placuta si sa auzim numai de bine
0
21-01-2012, ora 17:46
gym171
Nu este medic/terapeut
gym171
Buna ziua ! As dori sa va intreb ce parere aveti despre urmatoarea situatie: am suferit multi ani de bulimie, provocandu-mi varsaturi.acum fff rar sau deloc, dar in ultimele luni am observat ca ceva ma deranjeaza in gat (banuiesc ca efectul acidului gastric eliminat in timpul varsaturilor): senzatie de uscaciune, raguseala uneori, tuse; la inghitire nu simt durere, dar simt o oarecare jena, simt ca ceva acolo e iritat (laringe, faringe sau esofag, nu-mi dau seama care). Cand tusesc simt ca o senzatie de bronsita, sau e doar senzatia mea, nu-mi dau seama nici de asta exact. Am mai citit pe net despre astea.m-am speriat citind ca asa ceva ar putea degenera in cancer. Ce ma sfatuiti sa fac sa imi tratez zona iritata? Va multumesc anticipat.
0
22-01-2012, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa vada un medic ORL.. faringele si laringele
in rest
regim strict fara acru, acidulate si citrice.. pana la vindecarea completa a mucoasei
aport masiv de vit A, E.. care repara mucoasa faringiana
local iunhalatii, aerosoli, gargara, aromoterpie
0
29-01-2012, ora 00:54
anamaria4
Nu este medic/terapeut
anamaria4
Buna seara!
Am o problema cu gatul de ceva vreme.. simt ca am ceva acolo in permanenta si imi vine sa tot inghit in sec mai tot timpul.. de cateva ori, mi s-a intamplat sa imi vina inapoi ceva mic, alb si tare, care miroase foarte urat. Detest faptul ca de atunci, respiratia mea nu mai este una placuta. In plus, recent am avut pe limba ceva alb si suparator, dar mi0a trecut dupa ce mi=am clatit gura de cateva ori cu bicarbonat de sodiu cu apa. Dar, in ciuda acestui fapt, respiratia urat mirositoare si chestia din gat nu au disparut. Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Multumesc!

Daca ajuta cu ceva, mentionez ca am avut probleme cu tiroida (hipotiroidie); nu stiu daca s-a vindecat de tot. Si la ultimele analize de sange(luna trecuta) am avut calciu putin peste limita inferioara.
0
29-01-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o problema care tine de orl. /amigdalita cr., faringita /
dar poate fibsi o problema gastrica.care afecteaza indirect si farngele
0
09-02-2012, ora 10:10
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Buna ziua, daca ma puteti ajuta si pe mine, este prea mult de povestit dar o sa ma rezum doar la problemele din gat, cavitatea bucala si nas. Acum o saptamana mi-am facut exudat in gat si nas, in gat nimic iar in nas stafilococ MRSA. Acest stafilococ pana in momentul de fata nu se manifesta ( sau cel putin nu simt nimic, stiu ca poate provoca infectii nasoale pt ca am avut jos unul hemolitic :), de asta spun ca povestea mea e lunga ), si ma spal in nas pt exterminarea lui :) cu ceai de mesteacan + sucul unei lamai stoase si o sa mi repet exudatul peste vreo saptamana dupa aceste spalaturi sa vedem ce iese.
In cavitatea bucala am o stomatita de toata frumusetea care este prezenta de prin decemrie si nu vrea sa treca deloc si am si niste usturimi pe gat si dureri de "ficat" ( daca se poate sune asa aceva ), iar in gat acum am amigdalitele foarte inflamate si ma deranjeaza destul de rau, dar nu fac febra, nu am ganglionii inflamati, si ma gandesc ca nu prea ar putea avea legatura cu vreun stafilococ.
Este posibil sa fi facut alergie la tinctura de propolis pt ca mi s-au inflamat atat de rau amigdalitele?
Acum iau pentru intarirea sistemului imunitar si specificatie pe stafilococ Goldenseal + jarro dophilius, iar pe langa acestea iau vitamine, spirulina si silimarina pt ca de 3 luni tot iau la pastile ( mai ales ca am avut si candidoza si am luat mult fluconazol ).

Cu respect.
0
09-02-2012, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai o problema gastrica.. care influenteaza negativ si mucoasa faringelui.. dar inidrect si sistemul imunitar
mergi la gastrologie pentru investigatii
renunti l atot ce este acru( muraturi, otet, bors) renunti la fructe citrice si bauturi acidulate
0
09-02-2012, ora 15:17
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Multumesc pt raspuns, ma gandeam eu dar vroiam si parerea unui medic. Azi pana acum tot ma ustura si stomacul si si esofagul si gatul si cavitatea bucala. :(. Cu respect.
0
09-02-2012, ora 15:41
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Domnu' doctor inca ceva, observand ca sunteti ORL-ist, imi puteti spune daca este necesar sa tratez stafilococul in nas daca nu se manifesta? Stiu din experienta ca stafilococul indiferent de natura sa nu traieste in mediul acid si de asta fac spalaturi in nas, nemanifestandu-se cu gandul in al extermina din locul respectiv ( stiind de asemenea ca traieste peste tot pe piele- luandu-l de pe alt loc infectat. )
Daca din nou la exudat ies aceste minunate bacterii si nu se manifesta, trebuiesc tratatate? Si imi puteti recomanda un medic bun in bucuresti pt asa ceva?
De asemenea din pacate stiu ca se scapa destul de greu de stafilococ.

Cu respect.
0
09-02-2012, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e nevoie de tratament acum pentru stafilococ
daca rezolvi problema gastrica. in cateva saptamani organismul incepe sa functioneze normal., creste imunitatea si organismul singur o sa sace de acel stafilococ
0
10-02-2012, ora 08:34
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Multumesc, pt raspuns. Ma gandeam eu ca asa este ca sa nu bag toate medicamentele in mine. Aseara am ajuns la doctor si mi a dat medicamente gastrice ( daca se pot numi asa ).
Momentan stomatita nu prea ma mai deranjeaza asa rau numai ca da ca imi analizez limba se observa mai cu "bubite". Stiti cumva cum as putea sa scap definitiv de aceasta stomatita?
Amigdalitele au fost mai putin inflamate fata de ieri dimineata.
0
10-02-2012, ora 08:35
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Si inca ceva ca am uitat sa intreb, aceste probleme gastrice pot sustine stomatita asta?
Oricum mi- a spus ca daca nu mi trece cu medicamentele astea facem analize, pt ca a zis ca nu este ceva grav.
0
22-02-2012, ora 09:18
alexdan
Nu este medic/terapeut
alexdan
Buna ziua, va rog sa imi dati un sfat.De 2 zile ma prins o raceala, grozava.Cel mai tare ma deranjeaza febra musculara si febra corpului, care pare ca numai nu cedeaza.Sa nu mai zic de dureri de cap.Am inceput sa iau paracetamol, si nurofen de durere(pt durerea de cap), si niste magneziu cu b6, dar parca nusi fac deloc efectul.Transpir, nas infundat si stranut, in rest nimic altceva.Dr. de familie, de cate ori merg la ea, inafara de antibiotic si nurofen de raceala, altceva nu da.Din nefericire asta e o parte din sistemul sanitar in Romania.Eu in general nu prea am probeleme cu sanatatea, de aceea nici nu prea stiu ce sa iau.
Am vazut ca ati ajutat multa lume pe acest forum, de aceea va rog sa imi spuneti ce sa fac.ce tratament sa urmez?..sunt normale aceste dureri de cap?
.
0
22-02-2012, ora 10:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o viroza respiratorie.. s ecaracterizeaza prin aceste simptome
tre sa stai la pat 3-5 zile
sa te hidratezi foarte bien cu ceai de tei si musetel
sa faci inhalatii, spalaturi nazale, gargara, aromoterapie
0
22-02-2012, ora 10:52
alexdan
Nu este medic/terapeut
alexdan
multumesc.
0
23-02-2012, ora 09:38
alexdan
Nu este medic/terapeut
alexdan
Azi dimineata mam trezit plin de bube.Saptamana trecuta am intrat in contact de cateva ori cu o pers. care avea varsat de vant.Am inteles ca e o boala a copilarie, pe care eu nu am avuto niciodata!
Nici nu stiu ce sa iau, va rog sa imi spuneti se ia vreun tratament la aceasta boala?.care intial parea o simpla raceala


multumesc.
0
23-02-2012, ora 12:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la Contagioase
0
25-02-2012, ora 15:37
manu luciana
Nu este medic/terapeut
manu luciana
buna ziua am si eu o problema ce dureaza ce ceva ani doar k acum s-a accentuat, am o tuse in gat pe care nu pot sa o elimin, sau daca reusesc apare la loc, am inceput sa am probleme si cu inghititul knd mananc din cauza acestei tuse si am tot timpul teama sa nu ma inec.tusea vine din nas si e ma drj ft tare cateodata ragusesc de cat ma chiunui sa o scot.cateodata knd tusesc imi iese ceva verde k un puroi din gat.mentionez k am sinuzita frontala si de maxilar stang si am des prb cu amigdalidele, nu stiu daca e un stafilococ, o infectie sau din cauza sinuzitei.ma puteti ajuta cu un sfat?
0
26-02-2012, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o radiografei SAF
2 exudat nazal si faringian
3 un tranzit baritat esofagian
dupa ce faci aceste investigatii
o sa vezi daca e o problema ORL. ( sinuzita, amigdalite.. care trebuei tratate prin punctie si chirurgical)
.sau tine de gastrologie ( reflux gastric)..
sau ambele
0
27-02-2012, ora 16:59
ripan andrei
Nu este medic/terapeut
ripan andrei
Buna ziua.Am si eu o problema care ma sacaie de la inceputul anului.De craciun am fost la o cabana si cred ca acolo mam racit destul de rau chiar si flegme cu sange.Bineinteles ca m-am speriat si am fost la doctor si mi-a spus ca am puroi la amigdala dreapta ca ar trebui sa renunt la sucuri acidulate, mancaruri picante, bauturi reci sau prea fierbinti si de acolo mi se trage si scuipatul cu sange ca se vede locul de unde sa rupt.Mi-a da sa i-au augmentin (aveam dureri de gat si ma intepe cand inghiteam mancare) si mi-a zis sa revin pt consult dupa 1 saptamana.Bineinteles ca mi-a trecut si nu am mai fost la consult (asta se intampla pe la inceputul luni ianuarie) dar ma tinut inca durerile de gat, senzatia de nod in gat si tuse seaca.Intr-un final am scapat de durerile de gat dar am de cel putin 2 saptamani tuse seaca si senzatia de nod in gat ca si cum as avea ceva in gat.Uneori am zile in care nu simt de loc nodul si nu imi vine sa tusesc, uneori tusea este insotita de flegma de culoare alb dar in cantitate mic.Trebuie sa recunosc ca nu am ascultat sfatul medicului am mancat picant, am baut sucuri, chiar si rece.Am sezizat ca daca manc bomboane mentolate dispare senzatia de nod in gat dar apoi revine.Stiu ca un diagnostic pe internet nu poate fii stabilit, dar totusi as vrea sa aflu parerea dumneavoastra, mie frica sa nu am ceva grav ca de ex cancer la plamani sau gat (am fumat o vreme dar nu exagereat, am facut film la plamani zice ca se vede ca am fost fumator dar nu se vad probleme la plamani) si totusi ma agaseaza senzatia asta de discomfort.Va multumesc.
0
27-02-2012, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum nu ai ceva grav
e doar o faringo amigdalita cronica.. intretinuta de un reglux gastric din cauza alimentelor la care nu ai vrut sa renunti
este nevoie de mult tratament local ( inhalatii, gargara, tab de supt, bauturi calde) si regimul corect alimentar
dar in timp dacac nu schimbi nimic acea iritatie permanenta duce la schimbari in celula si riscul de a aparea ceva grav.. creste !
0
27-02-2012, ora 18:35
ripan andrei
Nu este medic/terapeut
ripan andrei
Va multumesc frumos pt raspuns m-ati mai linistit.Aveti cumva o recomandare la ce sa ma ocolesc sa mananc.Trebuie sa tin un regim anume sau trebuie doar sa mai reduc anumite alimente???
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •