tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 21 22 Înainte ›
0
01-04-2011, ora 06:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faci si gargara
voseptolul daca e folosit mai mult de 2 saptamani.. pot sa.l schimbi cu alceva mentolat
0
01-04-2011, ora 13:01
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
eu faceam referire la inhalatii.ca nu stiu cumde mai si tusesc pe deasupra.
daca trebuie sa continui inhalatiile ?si cu ce anume?...tot cu propolis si eucalipt????
Multumesc.
0
04-04-2011, ora 00:49
alin9021
Nu este medic/terapeut
alin9021
salut..am si eu o problema..am dureri in gat si simt ceva suparator acolo..adica simt ceva in gat..ce ar putea fii?va rog ajutatima..mutumesc mult
0
04-04-2011, ora 23:09
daniel mihai
Nu este medic/terapeut
daniel mihai
Buna ziua. Am si eu o problema la nivelul gatului si anume, am o tuse seaca dar mai ales o senzatie de indispozitie in a respira si incerc sa imi dreg gatul (intervalele fiind scurte de 2-3 min) in special la frig si fum de tigara. Vara in schimb starea se imbunatateste vizibil, senzatiile de disconfort dispar. Acest lucru s-a cam repetat vreo doi, trei ani.
Insa de ceva timp am observat ca partea dreapta a gatului pare sa fie obturata, respiratia si tusea se fac sigur pe partea stanga. A aparut si o mica durere. Nasul este uscat iar nara dreapta e mai mereu infundata.
Mentionez ca nu fumez dar am stat mult timp intr-un spatiu cu mult fum de tigara din motive profesionale.
Ce sfat imi puteti da, fiindca sunt ingrijorat de obturarea gatului.
Multumesc.
0
05-04-2011, ora 07:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL. si un consult la gastrologie trebue sa faci neaparat pentru a stabili cauza
0
14-04-2011, ora 11:20
aniko1
Nu este medic/terapeut
aniko1
buna ziua.am fost racita destul de rau, durere mare in gat 2 zile tratata cu gargara cu apa sarata, miere cu lamaie, nas ca la izvor, si stranutat cam de 500 de ori intr-o saptamana.sant alergica la medicamente deci ma tratez doar naturist, ceaiuri gargara, am luat si vreo 4 tubulete de oscilococcin; de 2 zile mai precis nopti, tusesc rau sec noaptea, odata sau de doua ori iar dimineata cand ma scol transpir brusc, mai ales fata se umezeste toata.ar putea fi urmari inca de la raceala de saptamana trecuta ?multumesc
0
16-04-2011, ora 01:13
andreeab29
Nu este medic/terapeut
andreeab29
Am si eu o intrebare.Simt ceva in gat ca si cum ar fi un fir de par si seara am si usturimi.Si vreau sa va spun k am si o pisica care lasa destul de mult par.Oare sa fi inghitit vreun fir?Dar am mancat, am si baut imediat ce am simtit aceasta senzatie, dar degeaba.Parca il simt si cand inghit.Va rog sa-mi raspundeti!!!!Va multumesc!!!
0
16-04-2011, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
andreeea
cred ca ai o problema gastrica care afecrteaza si faringele
mergila gastrologie si ORL
0
16-04-2011, ora 13:52
andreeab29
Nu este medic/terapeut
andreeab29
Va multumesc!!!!
0
19-04-2011, ora 00:49
andreeab29
Nu este medic/terapeut
andreeab29
Buna seara..revin cu o noua intrebare.Ce mi-ati putea recomanda pentru a ameliora aceasta senzatie pe care o simt in gat?macar pentru 2 zile ca momentan nu sunt acasa si nu pot ajunge la spital.Va multumesc!!!!
0
19-04-2011, ora 06:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. regim alimentar strict fara acru, acidulate si citrice
2 inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de Busuioc
gargara cu acelas ceai
3 Vit a uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore puse in nas sa ajunga in gat
0
30-04-2011, ora 20:27
07031970
Nu este medic/terapeut
07031970
dr.doctor
buna sera
am o problema legata de o tuse seaca din gat
este o tuse care este f deranjanta si e
0
30-04-2011, ora 20:31
07031970
Nu este medic/terapeut
07031970
revin cu mesajul
am senzatia ca ma gadila ceva in gat si tusesc de ma doare si abdomenu
am facut raze la plameni -totul ok
am facut ecograf si analize la inima -totul ok
ceaiuri
pastile de supt
...
nu mai stiu ce sa mai fac si incotro ma indreptati

multumesc anticipat
0
01-05-2011, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la ORL..si un consult la Gastrologie
0
12-05-2011, ora 09:45
toro
Nu este medic/terapeut
toro
Buna ziua Dl Doctor

, Acum un an jumatate am avut o problema in gat in sensul ca nu mai puteam inghiti nimic, nici macar apa, simteam tot timpul ca pe partea dreapta in gat aveam un nod si am crezut ca este amigdalita asa ca am ajuns pe la 5 medici ORL cu diagnosticuri diferite si FARA REZULTATE atunci am gandit in disperarea mea sa ma duc si la gastroentorolog unde intradevar mi sa pus diagnosticul corect - refluxgastroesofagian, dupa 2 luni de tratament cu nexium si regim m-am facut bine, doar ca acum cred ca mi-a recidivat boala ca am inceput sa tusesc sec, sunt balonata tot timpul iar tusea imi agita mai rau stomacul
Am inceput de 3 zile sa mananc iar de regim si sa i-au nexium de 20g una pe zi.
Vreau sa va intreb cum pot sa rezolv problemea cu tusea ca asta ma macina cel mai rau, mi-e frica sa nu fac sau sa am ceva la plamani.sa fac un control? sau ce as putea sa i-au pt a ameliora tusea si boala pe langa nexium?
toata viata o sa am refluxgastroesofagian?
Va multumesc
0
12-05-2011, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa intelegeti ca problemele de stomac NU se vindeca ci doar se amelioreaza
asa ca adoptati un regim corect alimentar pentru toata viata
faceti gargara dupa fiecare masa. Voseptol tab de supt si o sa fie bine
0
16-05-2011, ora 02:25
corinage
Nu este medic/terapeut
corinage
Buna ziua domnule dr,
Am avut o viroza pentru care am luat tratament (Humex, Paracetamol, Vitamina C) si dupa ameliorarea simptomelor am inceput sa tusesc: este vorba despre o tuse seaca si am senzatia de praf in gat, mai ales pe partea dreapta. Am facut radiografie si probe respiratorii care nu au arata nicio problema pulmonara. Am facut tratament cu Eurespal de la care am avut o stare de slabiciune, si Paxeladin, dar fara efecte notabile. Tusesc Noaptea cate o jumatate de ora pana aproape sa vomit. Am mai luat Respiral, sirop de patlagina, Aerius, dar nu mai stiu ce sa fac. Am facut si analizele de sange care nu sunt deloc modificate. M-am gandit sa fac si un exudat si sa merg la ORL, dar rezultatele dureaza un timp, iar eu urmeaza sa plec din tara.
Va multumesc anticipat,
Corina
0
16-05-2011, ora 08:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult urgent la ORL.. ( inainte de plecare)
0
28-05-2011, ora 21:10
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Buna seara,

Dl doctor, acum 3 sapt am avut o senzatie de nod in gat, dimineata cand ma spalam pe dinti reuseam sa tusesc si puteam sa expectorez de pe gat.Dupa mai multe incercari de a elimina tot de pe gat am obs in expectorat un firicel de sange.Am mers de urgenta la ORL ma consultat si mi-a pus diagnosticul de faringita acuta si o deviatie de sept(tratament :RINOFUG, AERIUS NUROFEN SI SINUPRET)dupa terminarea tratamentului medicul mi-a spus sa fac un exudat sa nu am vreo bacterie.M-am prezentata la un medic generalist pt a-mi recomanda exudatul dar mi-a dat sa-mi fac o radiografie la plamani(cu diagnostic hemoptizie,...pulmonar fara raluri).O singura data mi sa intamplat sa expectorez un firicel de sange, mentionez ca sa intamplat cand ma spalam pe dinti, deoarece atunci reuseam sa expectorez bine As vrea sa stiu daca este ceva grav?acel firicel de sange poate sa fie si din gat la cat am incercat sa expectorez si mi-am fortat gatul sa-mi reglez vocea, medicul de la orl mi-a spus ca aveam gatul iritat de la atata fortat !!!, marti am prog pt radiografia la plamani dar imi est ef mare teama ma cam speriat medicul generalist ca nu prea ar avea nici o treaba firicelul de sange cu gatul.As vrea sa-mi spuneti cum scap de acea senzatie de "ceva pe gat".Mentionez ca nu sunt fumatoare!
Astept cu nerabdare raspunsul dvs!

Multumesc,
0
29-05-2011, ora 09:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringaiat poate safie provocata si intretinuta de un reflux gastroesofagian
1. regim strict fara acru, acidulate si fructe citrice
2inhalati si gargara cu ceai de musetel cald+2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
3vit a uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore pusa in nas ca sa ajunga in gat
tarosin 2 tab la 8 ore
0
29-05-2011, ora 22:15
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Multumesc frumos !!!!
0
30-05-2011, ora 17:22
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Buna ziua domnule doctor,
Am urmatoarele simptome: limba incarcata, uneori cu mancarime, am senzatia de ceva in gat, niste mici bubite pe pielea de langa omulet si omuletul un pic inflamat, nu am febra, la exudat faringian nu iese nimic. Mi-a iesit candidoza de cateva ori la exudat lingual (nu si faringian) acum nu mai iese. Am facut o endoscopie si am se pare o esofagita de reflux. Totusi nu simt ca ar veni mancarea inapoi, poate aciditatea vine in timpul somnului? Ma deranjeaza in special senzatia de ceva in gat. Fac un tratament cu OMEZ 1 / zi dimineata timp de o luna si MOTILIUM 2 / zi timp de o luna timp de 10 zile. Sa fie esofagita de reflux (refluxul gastroesofagian) cauza acestor simptome? Cum pot tine acest reflux sub control fara medicamente? Cum pot scapa de senzatia din gat? Imi puteti indica un regim alimentar? Multumesc mult.
0
30-05-2011, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este de la reflux.
am scris.. sute de postari aici despre regimul alimentar la aceasta problema
fara acru, acidulate si fructe citrice.. foarte strict si pe termen lung
0
14-06-2011, ora 17:08
Liviuc1968
Nu este medic/terapeut
Liviuc1968
Stimate domnule doctor,
Va scriu despre aceleasi simptome la fata mea de 17 ani. Bineinteles ca am mers cu fata la medicul de familie, luat amoxicilina si tussin forte, dupa 2 saptamani de tuse am fost la Pneumo-ftiziologie si i s-au facut raze, consult, nimic nu a iesit, luat azitromicina, eurespal sirop si apoi Dr. Mom. Dupa inca 2 saptamani am fost la ORL cu fata si a zis ca e rhinita alergica, tratament cu rinochort aqua si aerius, urmand pe viitor internare(cand se vor putea scrie trimiteri de dr. de familie) pentru a se stabili cauzele.
Nu a consumat nimic diferit fata de alti ani, bineinteles legume si fructe de sezon (multi capsuni- stiu ca sunt alergici, dar nu manca pentru prima data asa ceva). La polen nu are alergii, nici la puf de plop sau salcie, de fapt eu nu stiu sa fi avut vre-o alergie in afara de furazolidon si vitamina PP.
Si am si eu exact aceleasi simptome, doi membri ai unei familii cu aceeasi alergie? Azi am tusit de m-am innecat, n-am putut respira decat foarte greu, am fost aproape sa sun la urgente... Eu nu am avut alergii niciodata in 42 ani.
Ce ne recomandati? Sper ca nu ne spuneti sa ne mutam, sau sa dam jos tencuiala si parchetul cautand spori sau mucegai.. Apartamentul e renovat de 2 ani in totalitate, am facut credit la banca, nu mi-ar pica bine sa-l distrug..!!!
0
14-06-2011, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
singulair 1 comp. seara.. ar ajuta mult.
dar in rest nu pot sa ma pronunt. Este cazul de investigatii la pneumoftizio si alergologie
0
07-08-2011, ora 16:42
olea9
Nu este medic/terapeut
olea9
Buna!...de vreo 2 saptamini am ceva in git.uneori am tuse seaca si nu pot inghiti normal...tin sa mentionez ca acum vreo 2 luni am fumat.era un fumat pasiv...nici macar un pachet nu am fumat in viata mea.va rog sa-mi spuneti ce este///sper sa nu fie ceva grav...
0
08-08-2011, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia un medic ORL..care o sa vada gatul.. o sa.ti spuna ce ai !
0
09-08-2011, ora 11:58
olea9
Nu este medic/terapeut
olea9
la mine glanda tiroida este marita de mica..si ieri am fost la medic si mi-a spus ca e putin marita si dupa aia am fost la endocrinolog si mi-a spus ka e putin inflamata...mi-a dat un tratament...poate fi de la glanda acesta durere in git?
0
09-08-2011, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred. trebuei sa fie si o problema locala...
0
10-08-2011, ora 16:55
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Dl. Doctor, deoarece ma plangeam de aceasta mucozitate alba lipicaoasa in gata care ma irita, am facut si o endoscopie si mi s-a gasit intr-adevar o esofagita de reflux pentru care o sa fac un tratament de 6 saptamani. Credeti ca asta era cauza acestor secretii? Pentru ca eu nu simteam arsuri pe esofag acide de la mancare...iar un alt medic orl imi spune ca e de la nas (pe care nu il simt infundat si incarcat) si mi-a dat 2 sprayul, unul cu apa de mare si unul cu cortizon. Pana la urma care e cauza acestor secretii si unde se formeaza ele? in gat sau in nas, as vrea sa stiu cauza exacta pentru a face tratamentul corect. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •