tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 21 22 Înainte ›
0
02-03-2011, ora 09:33
deliutzaa
Nu este medic/terapeut
deliutzaa
Buna ziua! De doua saptamani tusesc sec, seara mai des si uneori simt senzatii de usturime. Dimineata tusea se rupe, dar foarte putin. Cand vorbesc simt la un moment dat ca mi se pune ceva in gat, incep sa tusesc si daca nu beau apa sau ceai ma innec si simt ca nu mai am aer. Va rog sa-mi dati niste sfaturi! Va multumesc
0
03-03-2011, ora 22:25
anamary
Nu este medic/terapeut
anamary
buna seara, va ror frumos daca se poate sa ma ajutati intr-o problema.de cateva luni aprox 2 expeclorez ceva sa zic sputa, urat mirositoare, pur si simplu in momentul in care vorbesc nu tusesc nu ma deranjeaza in gat nimic, dar este janant enervant...va rog frumos daca puteti sa imi recomandati un tratamen.(secretia este putina cantitativ dar ca niste bobite, puroi..)va multumesc anticipat
0
04-03-2011, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deliuta + anamary

senzatiile neplacute din zona gatului pot avea careva origini
1 secretiile din nas care se scurg spre faringe si irita mucoasa
2 infectia locala faringiana si amigdaliana
3 infectia traheo-bronsica
4 refluxul gastroesofagian cu iritatia faringelui
Simptomele sunt asemanatoarea asa ca pana nu o sa faceti consult ORL,.. nu o sa stiti care este cauza.
medicul ORL..este in masura sa decida daca aveti nevoie de consult Pneumologie sau gastrologie
0
04-03-2011, ora 13:11
deliutzaa
Nu este medic/terapeut
deliutzaa
multumesc pentru raspuns!
0
05-03-2011, ora 01:54
crp040
Nu este medic/terapeut
crp040
Buna ziua Dl Valeriu.

Am o intrebare la D-stra, cum as putea trata gitul meu? Dupa o infectie respiratorie m-am tratat cu antibiotice (amoxicilin 500), dupa care se pare ca am scapat de infectie, dar in urma acestui tratament a ramas cite o tuse neproductiva/uscata iritoare. Deci gitul este uscat tot timpul, si sunt nevoit sa fac mereu ingitituir, ca sa calmez uscaciunea si sa incerc sa aduc gitul la starea normala (tusa nu este frecventa, ba chiar as spune ca e foarte rara). Deci aceste simptome de uscaciune de git, le am de aproape o luna, si nu trec. Dupa mesajele citite anterior de pe acest forum, referitor la acest subiect, am inteles ca poate sa fie o iritare a gitului. V-a rog mult sa-mi spunem cum pot trata acest simptom.

Multumesc anticipat
0
05-03-2011, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. prin regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
2 inhalatii si gargara dupa fiecare masa
3 voseptol tab de supt
4. Vit A uleioasa cate 4 pic din4 in 4 ore puse in nas ca sa ajunga in faringe
0
05-03-2011, ora 19:22
crp040
Nu este medic/terapeut
crp040
V-a multumesc mult p/u raspuns
0
05-03-2011, ora 20:16
crp040
Nu este medic/terapeut
crp040
Dl Valeriu,

Ma scuzati de deranj. Eu ma aflu in Marea britanie, si in farmaciile lor nu se gaseste asa fel de vitamina A in forma de ulei, poate imi recomandati altceva in loc de acest ulei?

V-a multumesc mult anticipat
0
06-03-2011, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta in alimentara.. un ulei de seminte de in sau de susan..si pune cate 2 pic in nas
0
07-03-2011, ora 22:00
Corina79
Nu este medic/terapeut
Corina79
Eu pentru tuse productiva am folosit fluimucil si am fost foarte multumita pentru ca mi s-au eliberat destul de repede secretiile si aveam de ceva timp probleme. Dupa tratament parca mi s-a decongestionat toata fata si am putut dupa mult timp sa respir asa cum trebuie. Va spun asta pentru ca am vazut mai multe persoane aici cu aceeasi problema. Sanatate multa!
0
13-03-2011, ora 15:10
marius1923rapid
Nu este medic/terapeut
marius1923rapid
Buna ziua,
mama mea are 53 ani, si are la fel ca utilizatorii de pe forum o problema cu tuse seaca si acuta...in reprize lungi care se sfarsesc prin varsaturi...noaptea nu se poate odihni din cauza acestei problme...nu are febra...simte ceva iritatii in gat..nu are probleme la mancare...reuseste sa manance fara probleme...reprizele de tuse o tin cateodata si 5-6 minute...rog a ma ajuta intr-un remediu in acest sens
tatal meu are 55 ani, si are de vro 3 saptamani probleme cu vocea..este ragusit si nu mai trece...el mai simte si arsuri pe piept, , , a mai avut aceasta problema si i-a trecut dipa 5saptamani...
multumesc anticipat
0
13-03-2011, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma atrebuie sa faca un Tranzit baritat esofagian ca si investigatie si un consult la gastrologie
Tata un consult la ORL
0
13-03-2011, ora 20:27
marius1923rapid
Nu este medic/terapeut
marius1923rapid
multumesc pt raspuns
0
15-03-2011, ora 23:39
dallyde
Nu este medic/terapeut
dallyde
Buna seara,
la fel ca si mai multi utilizatori care au cerut sfatul aici am si eu probleme cu gatul si anume simt ca si o scama in gat aproape tot timpul (gat uscat ), tuse seaca din cand in cand, dimineata extrag din gat pe gura un fel de mucoasa maronie si de asemenea respiratie greoaie pe nas (mai exact o nara ii aproape tot timpul infundata ). ca si regim alimentar stau destul de bine (cat mai putin acidulat, rece, condimentat etc ) din pacate ca si multi altii am un viciu -fumatul care...stiu trebuie sa renunt.
In urma cu un an am fost internat la ORL unde au gasit ca aveam faringo-laringita subacuta (sindrom dispeptic ) am urmat tratamentul dat de ei dar degeaba...partea cu respiratia greoaie pe nas mi s-a spus ca as avea deviatie de sept ??
V-as ruga daca se poate sa imi dati ceva recomandari cu privire la situatia mea.

Multumesc anticipat
0
16-03-2011, ora 06:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa clarifici ce ai in nas ( radiografie SAF si consult ORL) daca e deviatie majora.. trebuie operata
2 sa clarifici ce probleme ao la stomac si tractul digestiv ( cred ca acolo e problema care afecteaza gatul)
un consult la gastrologie cu investigatii o sa te ajute dar orice tratament gastric trebuie urmat de un regim mult mai strict alimentar
3. tratament local cu inhalatii, gargara sau aparat de aerosoli ( www.medcor.ro)dupa fiecare masa sau cel putin seara la culcare
0
24-03-2011, ora 13:04
marius iacob
Nu este medic/terapeut
marius iacob
buna ziua! am si eu o problema de cativa ani buni...in fiecare dimineatza cand ma trezesc am o tuse seaca scurta(2-3 ori) si senzatii de voma... asta se intaplma dupa prima tigare..la inceput am crezut ca e de la tigari apoi o perioada am renuntat la tigari si simptomele au continuat sa apara...uneori imi lacrimeaza ochii si am si dureri de cap(ceafa) pe parcursul zilei.am fost si la doctor mi-a prescris un tratament care nu a avut nici un effect.metoclopramid si inca ceva.Ma puteti ajuta?...Va multumesc!
0
24-03-2011, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
metoclopramidul e o prostie.. nu trateaza, doar scoate senzatia de voma in anumite cazuri
Cu siguranta e de la Tigari

si tre sa treaca 9 luni dupa ce te lasi de fumat.. ca organizmul sa se insanatoseasca
0
25-03-2011, ora 08:14
marius iacob
Nu este medic/terapeut
marius iacob
va multumesc frumos
0
26-03-2011, ora 01:14
georgiana bulina
Nu este medic/terapeut
georgiana bulina
buna ziua, am si eu o problema. Acum doua saptamani mi'a aparut undeva in partea dreapta a gatului, aproape in spatele limbii un fel de iritatie, pe care initial o asociam cu existenta unui fir de par...clatindu'ma de cateva ori cu apa de gura...am observat ca senzatia nu a disparut, ba din contra o am si acum de aproximativ trei saptamani. Nedumerita..am reusit sa "pipai" zona..si se simt ca un fel de excrescente, mai multe bubite inflamate.Deasemenea cateodata si cerul gurii si limba (Dar nu spre varful limbii) este oarecum iritat. Mentionez ca acele bubite sunt absolut nedureroase dar, sunt foarte suparatoare atunci cand respir, inghit, deoarece imi da senzatia de fir de par in gat...si nu stiu cum sa scap de aceasta senzatie enervanta.Deasemenea acum 3 ani am mai avut ceva asemanator, provocat se pare dupa cum mi'a spus medicul de familie de o raceala..iar dansa mi'a spus ca este o afta..In schimb aceasta se afla undeva in spatele imuletului din cerul gurii, si era la fel, nedureroasa...as rvea sa stiu ce este, , , si de aceasta data si cu ce o pot trata si care este cauza, , , , de igiena precara a cavitatii bucale nu poate fi vorba, deoarece am un regim strict de igiena a gurii ( periat si gargara cu apa de gura).va multumesc!
0
26-03-2011, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este la distanta ( gastrica ) ce ai in faringe este numai consecinta.
tre sa mergi la gastrologie si la un medic ORL.. sa faci tratament de durata si regim strict alimentar
0
27-03-2011, ora 10:48
madalina76
Nu este medic/terapeut
madalina76
Buna ziua. De ceva vreme mi se intampla ceva ciudat.
In copilarie mi-am scos polipii si cu toate astea, noaptea (ziua nu) am nasul infundat. Nu sunt racita si nu am nimic in nas ce as putea sufla. Din pricina asta dorm cu gura deschisa si dimineata ma trezesc cu un gust foarte rau in gura cu toate ca imi periez dintii dimineata si chiar inainte de culcare. In afara de asta, in fiecare dimineata ma trezesc cu ceva in gat. Dupa ce tusesc de mai multe ori imi iese o formatiune solida maro de marimea unei unghii a degetului mare. Nu ma doare gatul, nu am febra. Singurele probleme sunt nasul infundat toata noaptea, gustul si secretile din gura si aceasta formatiune solida din gat.
Nu mai fumez de luni bune si nici inainte nu am fost o mare fumatoare. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce ar putea fi. Multumesc
0
27-03-2011, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o rinita cronica vazomotorie
2 faringita cronica iritativa
3 posibil un reflux gastroesofagian
0
27-03-2011, ora 11:21
madalina76
Nu este medic/terapeut
madalina76
Va multumesc pentru raspuns. La ORL ar trebui sa fac un consult?
0
28-03-2011, ora 17:39
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna ziua domnule dr.
pe sot la prins o raceala si astazi este a 4 zi si numai nu vrea sa cedeze.Problema este ca am luato si eu, doar ca mie nu imi curge asa tare nasul.
Ia dat dr sa i-a nurofen de raceala, tantum verde, teraflu si ceaiuri, insa fara nici un efect.Durerea de cap, nasul infundat, si stranutul care este ft des nu au incetat.initial a inceput totul cu o durere de gat, pe care el spune ca nu o mai are.

De ieri am inceput si eu sa iau sinupret, tantum si ceaiuri.
Va rog spuneti-ne ce sa luam ca sa ne treaca raceala.La mine e mai bine putin dar sotul se cunoaste ca se simte rau, de la raceala.
Mentionez ca am luat si iau in continuare pastile pt probelme de stomac, si pt aciditate, dar totusi simt gatul iritat.
E adevarat ca am rarit gargazimile.Cu ce ceaiuri as putea sa mai fac gargara, inafara de musetel, tei???



Si ar trebuio sa luam amandoi acelas tratament?
Va rog sa ne dati un sfat

MULTUMESC.
0
28-03-2011, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru sot.
Aerius 1 tab seara
sinupret 2 la 8 ore
inhalatii si gargara cu ceaiuri + uleiuri volatile
multe lilchide calde de baut
Echinacee 3 pe zi
Pt. tin se poate ceai de galbenele inhalatii si gargara
Gemoderivat de Nuc 2 fiole pe zi
0
29-03-2011, ora 11:09
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Spuneti-mi acest medicament " Gemoderivat de Nuc " este de facut gargara???
am cautat pe net si am gasit ca aceste fiole sunt doar pt a face gargara.


Multumesc din suflet.
0
29-03-2011, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gresit
fiolele sunt de 1 ml. un extract din muguri, se dilueaza in putina apa si se tin in gura pana se absorb sau se inghit
HOFIGAL
0
31-03-2011, ora 11:33
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna ziua,
vreau sa va spun ca imi este mai rau, de cum imi era.Nasul imi curge incontinu, (apos)gatul il simt tot iritat incepand din cerul gurii pana la amigdale, si ma doare o ureche(de la ureche in jos spre amigdale), iar de durerea de cap numai nu scap, ca sa nu mai zic de frisoane.La ureche am patit ceva naspa, eram la scoala si sa infundat dintr-o data urechea si am inceput sa aud un ticait intr-o singura ureche, si orice vb si orice auzeam, auzeam si cu acel ticait, asta a durat o jumate de ora.iAR CAND INGHIT MA DOAR ACEEA AMIGDALITA DIN PARTEA CU URECHEA PROBLEMA.

Am inceput sa fac inhalatii cu propolis, musetel si ulei eucalipt, am gacut gargara cu galbenele si propolis, am pus vitamina A in nas, am luat sinupret 2 la 8ore, tantum verde, voseptol, si muguri de nuc care mi-ati spus.Ceai de musetel cu 1 lingurita de biterr suedez.
N-am putut dormi mai mult de 5ore max., azi noapte.

1.Va rog din suflet spuneti-mi ce ar trebui sa mai iau?poate nu iau bine ceva???
2.simt acele intepaturi in gat si am senzatia ca este uscat si iritat tot timpul gat, indiferent ce beau sau ce mananc.ce sa iau in plus???
3.dar pt ureche care ma doare in jos spre amigdale???
4.sa mai continui cu inhalatiile ?
5.este ok daca continui cu voseptol de supt?

IN CAT TIMP AR TREBUI SA OBSERV O INBUNATATIRE? SI CATE ZILE SE IA TRATAMENTUL?

as veni..daca nu pana la dvs, dar nu am cum in urmatoarea sapt.

Multumesc.
0
31-03-2011, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de pe data de 7 aprilie o sa fiu in concetiu pana pe data de 18.
acum cred ca ai o viroza respiratorie ( de la sot)
trebuie facut un tratament complex
paracetamol sinus 3 pe zi
Aerius 1 seara
sinupret 2 la 8 ore
Vit A uleioasa cate 4pic din 4 ore puse in nas
cauta Faringo-Spray pentru gat 2 puf la 4 ore
0
31-03-2011, ora 14:18
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
da trebuie sa fac si inhalatii ?sa le continui???
si pot sa sug pastile din alea voseptol?chiar daca am gatul uscat??

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •