tuse seaca si ceva in gat

01-01-2008
bogdancezar
Nu este medic/terapeut
bogdancezar
Buna, am de ceva vreme (5-6 luni) o tuse seaca care mi se provoaca doar noaptea si dimineata cand ma trezesc si o senzatie permanenta, ciudata, cum ca as avea un smoc de par in gat, senzatie care ma face sa-mi "dreg" vocea mai tot timpul.
Nu fumez si evit locurile in care se fumeaza, am incercat tot felul de bomboane medicale si nimic. Ce este de facut?
648 comentarii 12 ..... 21 22 Înainte ›
1
02-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebueste exclusa ;1.o sinuzita, pentru ca secretiile care dreneaza din nas spre faringe pot provoca asa fel de iritatie. 2. o faringita iritativa provocata de un reflux gastroesofagian. Deasemenea trebue sa excluzi categoric tot cfe poate sa provoace o iritatie locala. NU acidulat, rece, condimentat, otet, muraturi.
Ajuta..inhalatii, gargara.si un tratament corect indicat de un medic ORL care o sa.ti vada nasul si faringele.
0
03-01-2008, ora 00:00
17 ani
Nu este medic/terapeut
17 ani
buna, vreau si eu un raspuns la problema mea.De un an si jumatate am urmatoarele simptome:trag aer si parca nu as trage in de ajuns parca plamani nu se umplu la capacitate maxima si ma doare gatul dimineata vreo ora dupa care trece de la sine durerea.analizele la sange sunt bune radiografia la plamani a iesit buna.doctorul de la ORL a spus ca am o amigdalita mi-a dat un tratament cu ospen dar nu a dat rezultate.in concluzie de la ce ar putea aparea aceste simptome?de la amigdalita?de la bronsita?sau de la ce?am uitat sa spun caaceste simptome mi au aparut in urma unei raceli netratate corespunzator. va multumesc anticipat
1
04-01-2008, ora 00:00
17 ani
Nu este medic/terapeut
17 ani
sunt din bistrita.pe nas respir la fel ca si pe gura.am fost azi la pneumolog si mi a dat un tratament.inainte cu vreo luna mi a mai dat un tratament cu un spray fixotide dar nu am simtit nici o ameliorare.cand am fost mic am facut bronsite spastice am fost dus la cj si de atunci nu mai am probleme, dar nu imi amintesc sa fi avand aceste imptome cnd eram mic.
0
04-01-2008, ora 00:00
17 ani
Nu este medic/terapeut
17 ani
ce zicetzi ar fi bine sa imi fac o antibiograma sa vad cu ce sa imi tratez inflamatia de la amigdale?si am uitat sa precizez am si o senzatie cum ca am ceva in gat.Tusesc dar nu se rupe, se rupe numai cateodata oare sa fie de la amigdalita?multumesc
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de sufocare poate fi de la o bronsita asmatiforma, vezi cum o sa te simti dupa tratament si daca nu e bine mergi si fa o bronhoscopie.
Despre amigdale...DA este bine sa faci un exudat faringian si antibiograma. Paralel tii un regim alimentar fara condimente, muraturi, rece si bauturi acidulate...care irita mul faringele si amigdalele si favorizeaza formarea flegmei greu de indepartat.
Seara trebue sa faci inhalatii si gargara pentru a usura inlaturarea acelei flegme.
0
14-01-2008, ora 00:00
17 ani
Nu este medic/terapeut
17 ani
multumesc mult pentru raspuns mi a fost de mare ajutor am fost acum cateva zile la un medic care se ocupa cu bolile astea adica bronsite si de boli respiratorii in general si a spus ca am o bronsita nu mai stiu decare.A spus ca este grav si trebuie sa imi dea injectii.mi-a prescris ampicilina cu gentamicina 2 pe zi.acum is in cursul tratamentului.am facut si inhalatii si ma simt mai bine dupa aceea.multumesc foarte.sper sa imi vedeti mesajul
0
14-01-2008, ora 00:00
17 ani
Nu este medic/terapeut
17 ani
as mai vrea sa va intreb ceva.ca sa imi prescrie un tratament injectabil nu ar trebui sa imi faca antibiograma?
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu, nu este obligatoriu sa faci antibiograma.aceste 2 antibiootice care le faci acopera flora de pe tractul respirator
0
31-03-2008, ora 00:00
bzalina21
Nu este medic/terapeut
bzalina21
Sunt din buzau. Tatal meu a decedat in urma cu 5 saptamani, iar rezultatul autopsiei nu ne-a convins pe niciun membru al familiei. Era supraponderal: depasea cu 30 kg greutatea sa normala si s-a spus ca grasimea i-ar fi strans artera ca intr-un cleste, dar exista oameni cu o greutate mult mai mare si nu au astfel de probleme. De un an si ceva tusea mai mereu si spunea ca simte ceva in gat (ca o scama) si are gatul uscat. Lua bomboane mentolate pentru a calma senzatia, dar totul era pentru scurt timp. Nu fuma. Doctorul de familie ii prescria antibiotice dupa antibiotice, fara vreo imbunatatire notabila. Am auzit ca exista un microb care se localizeaza in gat, iar in scurt timp, netratat, se poate extinde, cuprinzand inima si creierul si provocand confuzii si uitare - ceea ce patea si tata (uita ceea ce spusese si in urma cu numai 5 minute). Acest microb se spune ca evolueaza in aproximativ 3-4 ani, dar, tata fiind o fire extrem de sensibila, este posibil sa fi evoluat mult mai rapid la el. Intrebarea mea ar fi cum se numeste acest microb - sau sindromul pe care il provoaca - si daca l-am fi putut salva cumva. Probabil acum toate aceste intrebari nu-si au rostul, dar simt ca trebuie sa stiu. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cumva. Va multumesc.
0
09-07-2008, ora 00:00
Whatsup
Nu este medic/terapeut
Whatsup
Salut, am si eu de ceva vreme (1an sau mai mult) o tuse seaca care mi se provoaca in general doar noaptea si dimineata cand ma trezesc, dar nu neaparat.Nu fumez si respir normal, pe nas as adauga ca se intimpla sa respir perfect cand pe o nara cand pe alta(cealalalta fiind putin infundata)..nu stiu daca e normal asa.Tusesc doar intentionat din cauza ca ma deranjeaza tusea din gat.Ce nu mi se pare iar normal este faptul ca imi curge nasul in toate anotimpurile chiar daca nu sunt racit...si asta cred ca e si problema pentru ca nu sunt niste"muci" prea normali(nu stiu care e termenul medical asa ca le-am spus muci)..nu stiu cum sa definesc..sa zic ca sunt cam lipiciosi, si deasta nu pot sufla nasul normal.din aceasta cauza, daca nu am pe moment ceva sa suflu nasul..trebuie sa inghit si probabil asta se intimpla si noaptea cand dorm.Nu stiu ce sa mai adaug..respir normal si la efort...nu am facut niste consultatii amanuntite pe aceasta tema..doar chestii normale la sange si ascultarea plamanilor.Va multumesc.
0
09-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
whatsup.
Iti recomand sa faci o radiografie SAF. O sa stii daca este o sinuzita sau o rinita.
cu rezultatul mergi la ORL. pentru confirmarea unui diagnostic.
succes
0
09-07-2008, ora 00:00
Whatsup
Nu este medic/terapeut
Whatsup
Ok..multumesc mult pentru sfat.
0
09-11-2008, ora 15:38
carmen_121
Nu este medic/terapeut
carmen_121
buna
de vreo 1 luna am mereu sensatia de un nod in gat care nu cobora oricat incerc.poate fi de la faptul ca fumez f mult?sau poate fi de la ultima raceala care nu am tratato din cauza ca luam capsula de slabit si am auzit ca nu ai voie sa iei alte medicamente.ce poate fi?parca e o flecma care nu se mai termina.saptamana trecuta m-am fortat si mia iesit un fel de flecma dar un pic mai solida ca si un fel de gelatina, de culoare alb-galbui?
ce poate fi?sa incerc sa fac gargara?
0
09-11-2008, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt multe cauze care duc la senzatia de nod in gat.
fumatul, raceala si inflamatia mucoasei faringiene., problemele gastrice si refluxul gastroesofagian, un regim alimentar necorespunzator.. cu multe condimente, acru si bauturi acidulate.
Ar trebui sa tineti un regim alimentar.. sa nu fumati( cat se poate )... sa faceti gargara si sa luati tantum verde de supt.
deasemenea este foarte indicata Tinc. de Valeriana cate 30 pic la 8 ore in putin ceai.
are un efect calmant si miorelaxant.
0
19-11-2008, ora 10:50
crys_anya
Nu este medic/terapeut
crys_anya
eu i-au capsula de slabit si am in gat o flegma deseori mai tare ca si (mucii), cateodata mai maronie cateodata mai galbuie, se poate sa fie de la capsula de slabit?ce trebuie sa fac?
va multumesc
0
19-11-2008, ora 10:52
crys_anya
Nu este medic/terapeut
crys_anya
tot timpul o amin gat si tusesc sa scuip, dar apare alta
0
19-11-2008, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cris.
este important sa excludem si alta patologie.. nu neaparat pastila de slabit. acea pastila nu actioneaza direct la gat, da poate provoca o gastrita cu reflux gastroesofagian. si o iritatie faringiana.
va recomand sa tineti un regim alimentar.. fara bauturi acidulate, acru, rece si condimentat.
sa faceti gargara, si ca tratament. ACC200 3 pe zi.
0
19-11-2008, ora 20:20
crys_anya
Nu este medic/terapeut
crys_anya
Va multumesc pt raspuns
0
10-03-2009, ora 01:44
Arsen
Nu este medic/terapeut
Arsen
De o sap m-am trezit cu senzatia de a avea un fir de par in gat, cand inghit!, nu ma doare !Ma gandesc ca cu 3 zile inainte am schimbat tigarile poate asta a fii o cauza? dar am si un caine care mai lasa fire de par destul de lungii se poate sa fii ramas de la el ceva? astept un raspuns Multumesc!
0
10-03-2009, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Senzatia de.."fir de par" Apare in momentul cand mucoasa facringelui devine mai uscata.
motive pot fi multe.
Nu cred ca e cazul sa.ti fac eu recomandari.. casa lasi fumatul.. dar daca te intereseaza un sfat prietenesc.. LASA.L !
0
10-03-2009, ora 14:34
Arsen
Nu este medic/terapeut
Arsen
Multumesc ! m-am programat la un control pentru a preveni complicatii!
0
24-03-2009, ora 00:55
ionela24
Nu este medic/terapeut
ionela24
buna ziua, cu toate ca eu scriu la o ora tarzie...am tot citit simptomele pe care le au si altii de pe acest forum si unele sunt prezente si la mine..am aceeasi senzatie in gat de vreo 3-4 zile, dimineata si noaptea simt cel mai tare.Nici eu nu am febra sau alte dureri, doar o tuse seaca, dar f rar si aceasta jena in gat care nu ma lasa sa inghit.Ceea ce mi se pare paradoxal, este faptul ca atunci cand simt aceasta uscaciune beau apa, dar aceasta nu dispare, oricat de multa apa as bea.Si eu sunt fumatoare, am mai baut si sucuri acidulate in aceste zile, am facut in urma cu 4 ani o hemoragie stomacala din cauza unui ulcer, dar l-am tratat cu ranitidina.Vreau sa mai precizez faptul ca de vreo 20 de zile lucrez intr-un mediu cu mult praf si nu am folosit nicio masca.Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru efortul pe care il depuneti!
0
24-03-2009, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe o mucoasa afectata de problemele gastrice.. + regim alimentar necorespunzator.. + un mediu cu praf.. + fumat. Nu e de mirare ca mucoasa a cedat si nu mai are putere de autovindecare !
daca nu o sa tii regim fara acru, rece si acidulat... o sa fie creu sa te vindeci si sa continui munca in acel mediu.
1.TRebue sa ai la tine Voseptol sau Tic-tac.. mereu..
2. Vit A uleioasa sau Ulei de catina cate 4-5 pic in nas.. din 4 in 4 ore !
3. Sa fii constienta ca un ulcer vindecat.. nu inseamna ca nu poate sa reapara sau posibil sa ai hiperaciditate gastrica toatra viata !
Redigestul trebue sa faca parte din alimentatia ta!!!
0
25-03-2009, ora 16:17
moti nadia
Nu este medic/terapeut
moti nadia
Buna Ziua,
Am si eu doua intrebari:
- ce este SAF si ce evidentiaza?(pe net nu am gasit sa inteleg, decat in multi termeni medicali);
-in aproape orice clinica ORL se poate face laringoscopie sau numai in cele private?
Sanatate multa !
1
25-03-2009, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
S..sinus. A. anterior. F. fata !
este radiografia sinusurilor fetii si se face pentru a exclude o sinuzita!
laringoscopia.. este de 2 feluri
1. Indirecta .. cu o oglinjoara in pozitia sezand.. se poate face in orice cabinet ORL. de stat sau privat!
dureaza 1 minut. !
2 DIRECTA.. se face cu anestezie generala.. numai in clinica, cu internare . deasemeni.. clinica poate fi de stat sau privata!
0
26-03-2009, ora 14:29
moti nadia
Nu este medic/terapeut
moti nadia
Multumesc foarte mult pentru raspuns domnule doctor.Ca de obicei promp si explicit.Daca voi mai avea nelamuriri o sa apelez la dumneavoastra.
0
27-03-2009, ora 19:35
moti nadia
Nu este medic/terapeut
moti nadia
Buna seara,
Va rog sa imi spuneti si mie ce analiza trebuie facuta ptr a afla daca tatal meu are boala de reflux gastro esofagian(cumva o endoscopie?) si ce medic poate face astfel de analiza?Tin sa va spun ca de ani de zile are arsuri pe piept dupa ce mananca(mai ales muraturi, ceapa, usturoi etc.) si momentan are raguseala care nu ii mai trece de 1 luna si ceva, durere in gat urmata de o senzatie de ace(dupa multe tratamente si consult la ORL, cred ca o sa cerem la medic o laringoscopie directa, din aceea cu anestezie sa ne linistim ca nu are ceva grav).M-am gandit ca poate de aceea este iritat pe faringe sau laringe si nu scapa de raguseala( a fost fumator pana acum 4 ani ).Dupa ce am citit mai multe mesaje cred ca ar putea sa aiba si el o asa boala si sa nu stie.
Sanatate multa!
0
27-03-2009, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte corecta deducere..
Un reflux gastroesofagian.. duce neaparata la o faringita iritativa.. si la o laringita( prin blocarea muschilor laringelui.. de mucoasa faringiana care imbraca acei muschi!
Investigatii se fac la Gastrologie!
si intradevar trebue facuta o laringoscopie ( faceti o internare de cateva zile la o clinica ORL si acolo o sa se rezolve!)
0
27-03-2009, ora 21:21
moti nadia
Nu este medic/terapeut
moti nadia
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Saptamana viitoare (mai exact pe 7 aprilie) suntem programati la control la ORL si o sa il rog pe domnul doctor sa il interneze (ptr. laringoscopie) si alte analize.Deasemenea sper sa nu ne lovim de un refuz( de genul "nu este nevoie ptr. ca nu are nimic") ptr ca vom fi nevoiti sa mergem din nou la un alt medic.Va doresc o seara placuta si cu siguranta o sa mai scriu pe acest forum ptr. ca uneori afli multe lucruri prin intermediul calculatorului(internetului) caci trebuie sa recunoastem ca a devenit o necesitate.
Sanatate multa!
0
30-03-2009, ora 15:42
despinis
Nu este medic/terapeut
despinis
Buna ziua
Am o mare rugaminte la dl.doctor daca m-ar putea ajuta cu raspuns la intrebarea mea:
de 1 saptamana ma chinui cu o tuse neproductiva care devine mai intensa seara inclusiv in timpul somnului si o durere in gat insuportabila cu senzatia de corp strain in gat am luat doua zile cate 3 pastile de paxeladine, trachisan, paracetamol, decasept, nu stiu ce as mai putea lua. Din cauza serviciului nu reusesc sa ajung la un consult de specialitate ORL, ce ma sfatuiti sa fac pot lua un antibiotic?
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 12 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •