tuse seaca persistenta

30-08-2011
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Stiu ca ceea ce am sa va povestesc s-a mai dezbatut in acest forum, insa am nevoie de ajutorul dumneavoastra si oricine ma poate ajuta cu o sugestie, o parere, v-as fi foarte recunoscatoare. Asadar sa incep cu inceputul si sa incerc sa scriu pe scurt cu toate ca ar fi multe de spus. In urma cu vreo 5 luni am racit iar in urma racelii am ramas cu tuse( mancarimi in gat si tuse pana la voma). Am fost la mai multi doctori orl insa raspunsul a fost ca e gatul iritat si trece greu pt ca am iminitatea scazuta...insa ma intreb eu in cat timp trece.. Adevarul este ca regim zic eu ca tin...foarte rar am consumat ceva dulce...dar altceva nu am facut pt ca m-am saturat de pastile, ceaiuri si parerile auzite de la mai multi medici se cam bat cap in cap...ba ca sa beau ceai ba ca sa nu beau ceai ca mi-am iritat gatul...etc. Mi-am facut exudatl care a iesit ok, mi-am facut si spirometria ca ajunsesem sa cred ca am doamne fereste astm..insa e ok, control gastric nu am facut. Pana sa ajung sa fac poate ma jutati cu niste sfaturi, ce anume sa fac si sa condum ca mucoasa faringelui sa se regenereze si credeti ca se va regenera vreo-data, pt ca am ajuns sa cred ca n-o sa mai scap niciodata. UN doctor internist mi-a recomandat eurovita, bronhovaxon si baraka dar nu stiu cum sa procedez. PRecizez ca nu mai tusesc ca la inceput dar tot mai tusesc.VA multumesc si sper sa nu va suparati ca v-am deranjat. O i buna.
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
30-08-2011, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea trebuie deferenciata
daca e o tuse din gat ajuta ceaiurile, inhalatiile, gargara, Vit A uleioasa, faringospreiul
daca e o tuse traheo bronsica..
ajuta numai inhalatiile sau aparatul de aerosoli.. in care se pun medicamentele care se disperseaza fin si ajung cu respiratia pe tot tractul respirator
0
31-08-2011, ora 08:02
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata. Tusea este si a fost dintotdeauna din gat..cu gadilaturi in gat...tocmai asta este problema gadilaturile care nu se mai opresc. Va multumesc.
0
31-08-2011, ora 08:18
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
REvin cu completari..dupa cum spuneam tusea este dupa o raceala puternica: raguseala, curs nasul puternic chiar cu sange la un moment dat, accese de tuse provocate de gadilaturi si tuse parca era tuse magareasca de cateva minute pana imi tasneau lacrimile din ochi. Dupa trat am ramas cu gadilaturile...
1. daca tusea a aparut dupa o raceala exista posibilitaea ca mucoasa sa fie iritata de la un reflux? Daca da recomandatimi ceva impotriva acciditatii pana ajung la gastrolog.
2. faringo-spray-ul cum se foloseste?
Va multumesc.
0
31-08-2011, ora 08:20
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
SCuzati-ma ca revin cu completari.. am si probleme cu amigdalele.
0
31-08-2011, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este de la refluxul gastric
regim strict alimentar
redigest si ceaiuri gastrice
inhalatii si gargara mereu
vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
0
31-08-2011, ora 11:58
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Daca tot suntetidragut va rog sa mai fiti inca o data si va promit ca n-o sa va mai deranjez decat cand o sa-mi treaca si o sa anunt ca sa va multumesc. as vrea sa-mi dati mai multe detalii va rog
1. regimul alimentar..ce anume am voie sa consum(pe internet nu am gasit mare lucru)
2.redigest cate pe zi..cate zile...si ce, ceaiuri gastrice(nu va suparati ca nu ma pricep)
3. inhalatii si gargara cu ce?
4. ceaiuri mai consum inafara de cele gastrice( gen musetel) si cu miere sau simple?
5. mai iau faringospray sau alte produse pentru iritatia din gat? Va multumesc si nu va mai derajez. O zi buna.
0
01-09-2011, ora 16:13
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua...sper ca nu deranjez...daca-mi puteti raspunde v-as fi foarte recunoscatoare...ca nu stiu cum sa procedez. O zi buna.
0
01-09-2011, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum gasesti raspunsurile la toate intreberile
0
02-09-2011, ora 12:34
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Va multumesc d-l doctor si sper sa ma iertati ca am tot insistat.dar cand ai o problema nu mai tii cont de bunul simti si tot abuzezi de bunavointa celui care iti da un deget dar tu incerci sa-i iei toata mana...cam in situatia asta ma aflu eu. Va multumesc si o zi buna.
0
04-09-2011, ora 14:29
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buNA ZIUA. iMI POATE RASPUNDE CINEVA.stiti cumva testul radiologic cu bariu, pt depistarea refluxului imi poate afecta si mai mult mucoasa faringiana si asa iVa multumesc.
0
04-09-2011, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu afecteaza mucoasa faringiana
0
08-09-2011, ora 13:20
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Dl doctor am facut examenul radiologic cu bariu iar rezultatul a fost..pe scurt:
-in pozitie aplecat anterior se evident usor reflux gastroesoagian
-stomac mare cu mult lichid de secretie pliuri ingrosate..si nu inteleg...
-spasm piloric prelungit cedeaza dupa decubit
-aerocolie
-restul sunt bune.
Ca tratament : ranitidina 1 tb dimin si una seara
metoclopramid 1tb cu 10 min inainte de masa
malucol 2 tb dupa meses.
Imi puteti spune daca trat este complet sau sa mai iau si atceva..si despre alimentatie daca-mi puteti spune mai in amanunt, am cautat pe internet dar nu dau de ex ce fructe sa consumi si in ce stare, legume, oua, cafea, lactate, branzeturi, ciorbe...ar fi multe si tot atat de multe nelamuriri am si eu.
Sa mai beau si ceaiuri, sa fac infuzie si gargara...
Va multumesc.
0
08-09-2011, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuei sa faci pentrui faringe Tot ce am scris
pentru reflux.. NU e voie strict.. nimic acru ( bors, muraturi, otet) fructe citrice, mere, si bauturi acidulate
restul mananci cate putin.. mai des.. tre sa ai 5-6 mese pe zi.. cate putin.. ca sa reusesti sa micsorezi stomacul in volum.
0
08-09-2011, ora 13:42
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Va multumesc pentru rasuns...o cafea dim imi poate dauna? Lactate, branzeturi, oua, fructe crude, dulciuri din cand in cand pot consuma?
0
10-09-2011, ora 14:04
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Dl doctor revin cu o problema..am urmat trat cu ranitidina, metoclopramid si malucol 2 zile iar in cea dea doua zi am avut dureri f mari de stomac, in conditiile in care inainte nu m-a durur stomacul decat fff rar iar ceea ce simteam erau doar acele gadilaturi si tusea. Drept urmare am intrerupt trat si am luat doar 1 omeprazon dimineata. Nu stiu daca am procedat corect. Dumneavoastra ce parere aveti? Va multumesc. O zi buna.
0
11-09-2011, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca durerile au fost Spastice ( trebuei sa folosesti si Nospa..2- 3 pe zi
si sa reiai tratamentul de la gastro..
O sa dureze minim 3 luni vindecarea.. tre sa ai multa randare si insisitenta
0
12-09-2011, ora 08:21
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata dl doctor. REgimul de la gastro cat trebuie sa-l urmez? Va intreb pe dumneavoastra pt ca d-na doctor de familie sustine cu inversunare ca gadilaturile din gat nu sunt de la stomac si drept urmare mi-a dat tratament pt 10 zile...Am o adevarata problema cand merg la dansa si tot suntine ca n-am nici o problema de fapt si ca totul provine din faptul ca ma gandesc prea mult..chiar m-am gandit sa schimb medicul...o zi buna va urez.
0
16-09-2011, ora 10:29
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Dl doctor am o nelamurire...de cateva zile ma doare gatul destul de tare si vroiam sa va intreb daca se poate ca din cauza reluxului sa ma doara? Va intreb pt ca vroiam sa-mi dau seama daca iritatia este din cauza refluxului sau tine strict de gat. Va multumesc.
0
16-09-2011, ora 10:54
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
REvin cu o alta nelamurire...am citit acum ca malucolul contine aroma de menta iar eu stiam ca menta este contraindicata in gatul iritat...asa stiam eu nu stiu daca e si adevarat.
0
19-09-2011, ora 13:22
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua dl doctor.datorita faptului ca nici un doctor la care am fost nu m-a putut ajuta..am selectat din tot ce mi-ati mai spus dumneavoastra si din tot ce am citit pe forum...si m-am hotarat sa aplic tot ce am citit stiind acum ca iritatia din gat si tusea se datoreaza reflexului gstric si vroiam sa-mi spuneti daca este corect tratamentul:
1. -tratament pt reflux: ranitidina2 pe zi, metoclopramid 3 pe zi, malucol 2 de 3 ori pe zi. Am vazut ca cei care au postat pe forum aveau un alt tratament. Credeti ca e suficient?
- redigest 3 pe zi,...am vazut ca dvs il recomandati
2.-.inhalatii si gargara cu ceai de musetel+ 3 pic de ulei de eucalipt dupa fiecare masa
3.-vit a uleiosa in nas 4 pic din 4 in 4 ore( am mai folosit si mai mult parca ma innecam..poate am pus mai mult decat trebuie)
4.-vosepto de supt
5. tantum verde pt zilele cand ma doare in gat
6. faringo spray..nu stiu daca este nevoie
7.- si nu in ultimul rand regimul alimentar pe care il tin dar care este f strict din cauza ca nu stiu ce sa mai consum, poate imi recomandati o adresa ceva pe internet..m-ar interesa daca am voie unt, margarina, lapte, iaurt, branza, cascaval.
Va multumesc si multa sanatate.
0
19-09-2011, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. metoclopramidul.. doar stopeaza senzatia de greata.. NU trateaza
redigestul se poate si 2 inainte de fiecare masa.. ca tratament intensiv si pe urma se trece la 1 inainte de masa
dupa maza se poate almagel sau maloox
2da
3da
4da
5 NU... este bun numia la raceala cand sunt dureri de gat.. asa pe faringit6a iritativa NU
6da
7. strict fara acru, ( otet, bors, muraturi) acidulate si fructe ctrice.. poate fara lactate..
restul se poate de probat.. si acelea care dau aciditate le excludeti
0
19-09-2011, ora 15:31
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Multumesc pt ajutor dl doctor. Am sa iau ca si tratament pt reflux ranitidina, redigest si maloox. Sa iinteleg ca metroclopramidul nu are rost sa-l iau, dar malucolul..dvs ce ziceti?
Iar tratamentrl il pot lua si 3 luni fara intrerupere sau cu pauze(ati spus ca minim 3 luni trebuie sa fac tratament)..mai este nevoie sa iau ceai gastric sau pot consuma de ex ceai de musetell 3 pe zi?..nu am pe cine intreba...va multumesc mult de tot, sunteti un om si un doctor deosebit. O zi buna.
0
19-09-2011, ora 15:40
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
...revin cu o completare...poate vi se pare ca sunt enervanta cu intrebarile priv la alimentatie dar in cazul meu nu pot fi probate pt ca pe mine nu ma doare stomacul si nu-mi pot da seama ce alimente imi provoaca aciditate la mine problema e doar la nivelul gatului(gadilaturi, tuse, senzatie ca mi se umple gura cu ceva nu apa si ca nu ma lasa sa respir cum trebuie, durere de gat dar nu mereu doar de cateva zile, usturime cateodata). O alta problema ar fi aceea ca...din cate stiu eu pt reflux nu se recomanda ca dupa masa sa te asezi in pat decat dupa o ora doua..insa la mine nu se goleste stomacul decat dupa decubit( asa s-a intamplat cand am facut ex cu bariu, poate a fost o intamplare atunci)..eu cum sa procedez?
0
19-09-2011, ora 15:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
malucol.. nu e cazul ca si metroclopramidul.
tratamentul pana la 3 luni.. dar cu pauze dupa fiecare 3 saptamani cate 1 saptamana
tii regimul strict cu ce am scris.. te misti dupa masa. si dupa o masa mai copioasa ei triferment
ceai gastric se poate
0
19-09-2011, ora 15:58
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
deci nu iau malucol nu?...ca nu am inteles..
0
21-09-2011, ora 13:03
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Dl doctor stiu ca sunt insistenta dar daca aveti putin timp liber poate imi dati si mie ex de meniu ca...credeti-ma nu stiu ce sa mai mananc...am si slabit din cauza aceasta. Va rog sa nu va suparati..daca nu puteti nu e nici o problema, deja m-ati ajutat destul. O zi buna si sa natate.
0
21-09-2011, ora 17:23
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buna ziua
Dl doctor imi puteti spune daca pot consuma:
1. malai-mamaliguta
2.cereale
3.unt
4.supa de carne
4.fructe crude sau fierte
5.legume crude sau fierte
6.ciuperci, fasole, mazare
7.lapte vegetal
0
22-09-2011, ora 12:33
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua dl doctor...am inceput trat dar vit a in nas nu pot lua sub nicio forma..imi da o stare de innec...credeti ca trat gastro+inhalatiile si gargara+voseptol.fara vit a si faringo spray sunt suficiente pt a-mi trata mucoasa iritata?..daca nu cu ce pot inlocui vit a?...si mai vreau sa va intrev ceva..o nelamurire...banuiesc ca din cauza problemelor gastrice am gatul iritat..cu trat, inhalatii, gargara si voseptol credeti ca voi scapa de acea iritatie din gat?...daca da..cam in cat timp?...dati-mi o speranta. Va multumesc.
0
23-09-2011, ora 08:51
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buna dimineata..daca doriti sa-mi raspundeti..pot consuma o cafea dimineata..am incercat sa ma las dar e cam greu...o zi buna
0
23-09-2011, ora 22:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din 1 mesaj ai voie cam tot..mai putin fructele si legumele care sunt acre si acidulate
2. vit A poti s.o amesteci cu putina miere si s.o tii in gura pana s etopeste..sau pute 1 picatura in nas
3. cafea DUPA masa.. inainde de masa cafeaua radica aciditatea !!!
sunt in concediu panape 3 octombrie
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •