tuse seaca chinuitoare !

07-12-2011
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
De vreo saptamana o prietena de a mea, are o tuse chinuitoare si noaptea si ziua tuseste sec incontinuu chiar vomita, aceasta tuse o epuizeaza fizic, si psihic a baut un ceai din musetel, frunze de ceapa, cimbru, nuci, galbenele, a mai lasat-o pt putin timp. Tusea a revenit in forta!!!
O sa mearga la medicul de familie dar pana ajunge la medic am nevoie de un sfat!
Amintesc ca sufera de BPOC, si astm
dar tusea asta este epuizanta imi este frica sa nu fie vreo tuberculoza doamne fereste!
3 comentarii
0
08-12-2011, ora 09:25
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere
Tusea este un mecanism reflex declansat de o iritatie a cailor respiratorii.
In mod normal mucoasa cailor repiratorii este umeda datorita unui mucus secretat de catre glandele situate la nivelul mucoaselor, cu alte cuvinte, aerul nu intra incontact direct cu mucoasa, deci problema ar fi de natura neurologica (activitatea glandelor care produc mucusul este reglata de sistemul nervos vegetativ).
0
08-12-2011, ora 11:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sa nu mai bea ceaiurile acelea. E posibil ca acestea sa o fi iritat si ii pot face chiar rau. Sunt medicamente speciale pentru tuse si doctorul va sti ce sa ii prescrie, in functie de simptome.
Chiar sa nu se mai joace cu tot felul de retete stiute asa.din auzite!
Sa mearga la medic sa o consulte.
0
26-01-2017, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dmc
prietena are grave probleme la nivelul tractului digestiv care afecteaza prin 2 cai organismul
1 prin voma si reflux gastro-esofagian.. duce la iritatie puternica a faringelui..de aici si mucoasa uscata fara mucus + tusea
2 digestia proasta duce la un organism intoxicat, predispus la alergii si de aici si astmul..s.a boli pe fon alergic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: