tuse seaca

04-06-2010
mileam
Nu este medic/terapeut
mileam
Buna ziua,

Azi implinesc 2 luni de cand a inceput consmarul meu.

debut: febra cu frisoane, nas infundat, durere usoara gat, dupa 4 zile pierdut vocea complet. Am luat tratament recomandat de medic fam. 9antibiotic, antitusive si proposept, vit C.
Am ramas cu tuse seaca iritativa uneori este provocata de o mancarime in gat, alteori de mucusul alb/transparent si consistent, vascos care se scurge din nas, alteori simt ca ma sufoc si ca oricat as trage aer in piept nu este suficient.
Radiografie pulmonara in regula, exudat faringian ok, - exudat nazal stafilococ auriu foarte rare colonii la nivel maxim este nagativ insa prezent la nivel minim. Nu am primit niciun tratamentde la medicul ORL.
Uneori cand beau cafea, incepe sa se accentueze mancarimea din gat care imi provoaca tuse. Sa nu uit sa mentionez ca dr de fam a vazut ca am candidoza bucala, insa nu a iesit la exudat.
Va rog din suflet, spune-mi ce credeti ca am? ce as putea sa fac? Multumesc din suflet. Mia - Bucuresti
1 comentarii
0
22-10-2019, ora 22:08
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă radiografia toracică este normală e puțin probabil să fie ceva pulmonar. Mergeți la consult și la alergologie. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.