tuse seaca de vreo trei ani

18-10-2012
iordacheady
Nu este medic/terapeut
iordacheady
Buna ziua! Sotul meu in varsta de 34 ani are o tuse seaca de vreo trei ani nov-aprilie si disparea. De anu trecut mai precis nov 2011 cand a aparut din nou nu a mai disparut. Mentionez ca nu expectoreaza nimic, nu il doare gatul, nu face febra, ci doar tuseste sec, doar ziua, noaptea nu tuseste deloc. Prin martie i/am dat aeris si tusea ii disparuse. Cum am incetat pastilele tusea a reaparut. Mentionez ca nu fumeaza, iar la plamani nu are nimic, deoarece in aprilie s/a operat de hernie de disc si toate analizelele i/au iesit bine. Ce tratament ii puteti recomanda, va rog frumos. La medic nu vrea sa mearga. O zi buna si am rugamintea daca poate sa imi raspunda si domnul doctor.
2 comentarii
0
17-11-2013, ora 18:18
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
Copilul meu a tusit sase luni de zile, o tuse seaca suparatoare.Am mers la mai multi medici, am facut si testul pentru TBC, insa tusea era pe fond alergic(atunci a fost diagnosticat cu bronsita astmatiforma). I-am dat antihistaminice vreo luna de zile, insa tusea a cedat total dupa ce i-am facut aerosoli. Eu cred ca ar trebui facute teste alergice, pentru a descoperi alergenul!
Incearca sa il lamuresti sa mearga la medic apoi poti merge si pe tratamente naturiste!
0
13-03-2014, ora 11:00
raluca dana
Nu este medic/terapeut
raluca dana
Buna ziua, am un baietel de 6 ani jumate si avem aceeasi problema de tuse seaca de cca 6 luni A inceput cu o raceala prin septembrie care a trecut dar a ramas cu o tuse seaca. A avut perioade de ameliorari dar nu i-a trecut niciodata definitiv, ameliorare ma refer peste zi ramanea cu o tuse scurta seaca, noaptea deloc. M-am plimbat deja pe la o gramada de medici, 2 pneumofiziologi pediatri, facut radiografie plamani, test tbc, spirometrie, test de alergie toate ok, orice medic l-a ascultat nu aude nimic nici la plamani, nici la piept, nu se aude suieraturi din piep.Ultima doamna doctor pneumolog mi-a prescris sa ii dau aerius dimineata, singulair (ii dau spirokast inlocuitor) amiaz si ketof seara, facem de 2 luni tratam.dar nici o schimbare, reactioneaza bine la aerosoli cu ventolin, flixotide, ser dar nu trece definitiv tusea. Recent am facut analize sange toate bune, ASLO a iesit marit putin 256 val.normale sub 150 doctorita spune nu este o probelma, mi-a dat azitrox 3 zile pe luna 3 luni la rand...o luna i-am da deja, nu reies alergii dar d.na doctor spune e neconcludent pt ca e sub tratam antialergic. Copilul inafara de tuse nu da semne de alergie gen sa ii curga nasul, stranut...mananca bine, arata bine, se joaca, e vesel..Am fost la homeopat mi-a prescris dim extract coacaz negru, amiaz maces, seara calin si ceva pastile de pus sub limba deocamdata nci o schimbare, facem de 2 saptamani tratam. Alti doctori i-au prescris inainte de alte siropuri pt tuse, acc, eurspal, doar ameliorare sau nu reactiona deloc. Am facut exudat faringian, n-a iesit nimic. Facut si tratam, imunitate cu Septilin 2 luni, deparazitare o luna cu Vormex 2x10 ml zi 30 zile, nici o schimbare. Nu reusesc sa inteleg daca copilul asta e alergic avand in vedere ca n-are simptome si nu vad imbunatatiri la antialergice, e astm?, ce poate fi si unde sa il duc sa avem un diagnostic precis si imbunatatiri. Astept sfaturi sau daca a-ti mai patit la fel, multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: