tuse seaca la copil de 5 ani

28-02-2010
DGabriela
Nu este medic/terapeut
DGabriela
Buna ziua!
Am un copil in varsta de 5 ani si 8 luni care are o tuse seaca.Aceasta a debutat prin decembrie.La inceput mi s-a recomandat sa ii dau siropuri de tuse(Stodal, Eurespal) dar nu i-a trecut.Apoi a inceput sa tuseasca din ce in ce mai rau, moment in care am ajuns la urgenta, am facut radiografie cu rezultat normal).Au urmat un antibiotic.Erdomed, Eurespal si Singulaire).Rezultatul tratamentului dupa 3 luni este o imbunatatire a situatiei dar am ajuns la un punct in care tusea nu cedeaza(seamana a stranut)..Ce alte analize as mai putea sa ii fac?(Medicul care ne trateaza nu ne-a recomandar altceva)
4 comentarii
0
01-03-2010, ora 01:42
tatonipal
Nu este medic/terapeut
tatonipal
Ti-as recomanda sa incerci siropul Coughend de la ayurmed (http://www.ilanplant.ro/produs/coughend). Este un sirop pe baza de plante 100% natural care din observatiile mele da rezultate bune in majoritatea cazurilor. Pe langa ca este natural mai are avantajul ca este la fel de bun si pentru tuse seaca si pentru tuse cu expectoratie. Tusea este, in cele mai multe cazuri, cauzata de o iritare a cailor respiratorii superioare, si asta nu se vede pe radiografie. Radiografia se face cand tusea dureaza prea mult timp, sau cand existe alte simptome care sa indice o stare sevara a pacientului. Avand in vedere ca radiografia nu a relevat nimic inseamna ca nu sunt afectati plamanii. Nu ti s-a recomandat sa faci ceva analize pentru alergii?

P.S. Fumatul pasiv poate fi si el o cauza insa ma gandesc ca nu fumati in preajma lui.
0
01-03-2010, ora 08:46
DGabriela
Nu este medic/terapeut
DGabriela
Multumesc de raspuns si recomandare!
Fumatul pasiv este exclus iar referitor la alergii ni s-au facut recomandari generale(sa ne ferim de praf, odorizante de camera, animalute de casa).Ii voi face si analize pentru alergii dar cat de relevante sunt acestea?(ex:daca copilul este alergic la un component chimic dintr-un anume sapun?)
0
08-03-2010, ora 13:57
alinaol
Nu este medic/terapeut
alinaol
fetita mea a fost diagnosticata cu tbc a fct tratament sa vindecat dar de atunci adica de vreo 4 ani are o tuse seaca enervanta ce putem lua? siropurile din farmacii dau rezultate o zi doua dar.revine tusea va rog sa-mi dati un sfat
0
27-10-2010, ora 22:25
biancagabriela
Nu este medic/terapeut
biancagabriela
buna ziua... copilul meu are 3 ani si 9 luni si tuseste sec mai la fiecare raceala.am ajuns la alergolog cu el si acesta ne'a prescris singulairre 4 mg masticabil.le luam dee 1 luna si jumatate...de curand a avut un rosu in gat...am luat ospamox suspensie orala iar acum are maine foarte uscate.. ii vine pielea jos de pe manute...iar pe fundulet la fel...oare sa fie alergic la ospamox ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: