tuse productiva la copil

07-10-2012
Gabi HC
Nu este medic/terapeut
Gabi HC
In urma cu 10 zile copilul meu a racit usor, nas infundat, tuse usoara. I-am facut tratament cu aerosoli ( cu dexametazona si ACC) in urma caruia nasul s-a desfundat si nu-i mai curge.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca tusea nu-i mai trece ba chiar pare ca se agraveaza.
El a fost operat de polipi si amigdale anul trecut. Copilul nu are febra sau alte dureri.
E posibil sa nu ii faca bine tratamentul aplicat si gatului? (Alte medicamente nu a mai luat de cateva luni )
Mutlumesc celor care mi-ar putea da un sfat.
2 comentarii
0
08-10-2012, ora 15:28
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand siropul Plantusin Forte, cate o lingurita de 3-4 ori pe zi, 7-10 zile si ceai Hapciu, 2-3 cani pe zi. Siropul se poate administra in ceai cald. Ar fi bine sa evitati alimentele care produc mucus (factate, dilciuri cu zahar si faina alba) pana se opreste tusea.

Multa sanatate
0
09-10-2012, ora 18:36
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

tratamentul cu aerosoli a fost ok, nu avea ce rau sa ii faca, din contra ar fi trebuit sa ii scoata secretiile din nas si gat.
Faceti-i un exudat nazal si faringian sa nu fie vreo infectie, iar daca tusea continua mergeti la un alergolog sa faca o spirometrie, pt a vedea daca nu cumva este o inflamatie bronsica, ramasa dupa raceala.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •