tuse persistenta dupa o pneumonie veche de o luna si ceva.

25-12-2013
radualina
Nu este medic/terapeut
radualina
buna ziua.as vrea si eu sa va intreb ce anume sa mai fac si la ce medic imi recomandati sa merg ca si specialitate daca fetita mea are o tuse cu secretii verzi foarte plina si mucozitati la fel?fetita a avut o pneumonie in octombrie.a fost pe tratament de ampiplus injectabil 3 zile(1 la 12 ore)apoi am continuat cu unasyn, aerius, erdomed timp de 7 zile.dupa acest tratament am mers pe astha-15 o luna.acum are aceste secretii despre care am spus mai sus. nu stiu ce sa fac?ma puteti indruma putin sau nu stiu?!tin sa mentionez ca fetita a fost mai sensibila de mica, cu raceli mai dese, tratate de obicei cu tratamente homeopate.
acum are varsta de 4 ani.
2 comentarii
0
26-12-2013, ora 15:48
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Cred ca tot un tratament homeopat ar fi cea mai buna solutie. Puteti apela si la un pneumolog
pediatru sau la un pediatru, pentru elucidarea diagnosticului, dar ca varianta de tratament cea homeopata ar fi cea mai buna si de dorit.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
29-11-2014, ora 21:46
badalanalina@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
badalanalina@yahoo.com
Am o fetita de 4 ani si 5 luni care de o luna de zile are pneumonie. I s-a facut radiografie, dar se vede ceva insa nu grav, se aude ceva la plamani, i s-a facut tratament injectabil cu ampicilina, genta si hidrocortizon - 5 zile, a urmat cu augmentin *oral) si Klacid, iar intr-un final mi-a zis sa ii dau Klabax, dar am fost la un medic homeopat care mi-a recomandat aerosoli cu dexa, ser si adrenalina, iar in plus kalium sulfuricum, blata orientalis, antimonium tartar, ipeca, pulmin-histamin si hidrastis pe langa IMUNOTUS. NU ii trece haraiala de la plamani si scot si mucisori cu batistuta bebelusului destul de multi, dar albi. Cine ma poate ajuta sa imi dea un sfat ptr ca am si baietelul de 1 an bolnav si a stat 2 saptamani in spital pe antibiotice si degeaba, ii dau si lui homeopate si haraie dar nu de la plamani, zic doctorii ci de la secretii pe care nu pot sa i le aspir. Astept un raspuns daca se poate! Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  •