tuse nocturna fara secretii, dureri de piept, raguseala

10-02-2008
blinky
Nu este medic/terapeut
blinky
de trei nopti tusesc pana dimineata, tusea este spastica si am dureri in piept
nu-mi curge nasul si nu ma simt racita
oare ce ar putea fi?
90 comentarii 12 3 Înainte ›
0
13-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Ar putea fi.foarte multe ! Multe boli pulmonare si nu numai, incep cu asa simptome!
Este important sa stim :varsta, fumator sau nu, ce probleme cardiace aveti, daca lucrati in mediu toxic.
Descrieti cat mai amanuntit cum a debutat boala si ce simptome au mai aparut !
0
13-02-2008, ora 00:00
blinky
Nu este medic/terapeut
blinky
am 25 de ani, fumez (de cand am simptomele n-am mai fumat) si inainte am stat multe ore pe zi in mediu unde se fuma
acum nu mai tusesc, dar cand respir simt o apasare, ca si cum aerul ar trece prin "ceva"
cu inima nu am nimic si nu lucrez in mediu toxic
0
13-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine sa faci o radiografie pulmonara !
la med.de familie sau pneumoftizio!
0
13-02-2008, ora 00:00
blinky
Nu este medic/terapeut
blinky
chiar vreau sa merg, eu banuiesc ca e vorba despre o bronsita, dar spuneti-mi poate fi vorba si despre altceva?
totusi simptomele s-au instalat brusc si au fost "violente"
bolile grave pot avea un astfel de debut?
0
13-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul sa.ti faci griji inutil si anticipat.
Este o bronsita iritativa. dar trebue s faci radiografia!
0
13-02-2008, ora 00:00
blinky
Nu este medic/terapeut
blinky
Va multumesc mult pentru sfaturi!
Ma alarmasem din cauza ca e pentru prima data cand mi se intampla
0
18-02-2008, ora 00:00
cosminutza_21
Nu este medic/terapeut
cosminutza_21
BUna ziuna. De cateva luni tusesc iar de curand s-a agravat in sensul ca tusesc noaptea si ma doare in piept mai ales daca drm mai mult pe o parte iar ziua daca simt miros de praf sau de tutun nu pot respira simt ca ma inec.as dori f. mult sa stiu despre c e vb. Sapt asta vreau neaparat sa ajung la medic, dar sunt foarte speriata pt k nu stiu la c sa ma astept. va multumesc
0
18-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu am cum sa.ti enumar toate bolile care au acelas simptom.sunt multe si nu are rost!
Trebue sa faci o radiografie, sa te asculte un medic la interne, sau medicul de familie..si vorbim dupa ce stii ce diagnostic ti.au pus!
Fara frica..ca nu o sa.ti faca nimic rau!
0
17-02-2009, ora 08:50
sorinap
Nu este medic/terapeut
sorinap
banuiesc, ca virusul de anul acesta e vinovat de tusea seaca si durerile in piept cu care am ramas toti cei ce am fost raciti la inceputul anului si eu am avut exact aceleasi simtome si am facut raze.dg.pneumonie interstitiala Rp.ciprofloxacina 500mg acc 200mg desi tusea era seaca??? si ca antiinflamator ketoprofen 100mg dar dupa o saptamana am inceput sa am din nou dureri in piept si tusesc noaptea ca asa tuse nu am mai intalnitnu mai am aer e groaznic.intradevar madicul cand a vazut cd-ul m+a intrebat daca am fost vreodata la cardiologie dar eu simt ca tusea vine din faringe acolo simt o iritatie care ma inneaca atat la inspirare cat si la expirare.as vrea si eu o parere va rog.multumesc.
0
18-02-2009, ora 08:18
sorinap
Nu este medic/terapeut
sorinap
am 34 ani, fumatoare, in urma cu 5 ani mi s-a spus ca am o aritmie cardiaca aceasta fiind depistata in urma unor dureri in piept dar erau cu totul altfel durerile fata de ce simt acum
0
18-02-2009, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INtradevar.. sunt 2 posibilitati..
1. daca tusea este din faringe.. trebue sa tii un regim alimentar fara produse care irita faringele( acru, condimentat, acidulat, Fumatul.
2. dac tusea e din trahee... exclus fumatul si aerul rece.
Ca si tratament in ambele cazuri..
1. Inhalatii sau aerosoli cu Inhalant in ciai fierbinte.
2.Eurespal 3 pe zi 3 saptamani.
3.Fizioterapie.. ( cald.. pe zona.. piept gat.)
Si nu uita sa lasi Fumatul...
0
11-03-2009, ora 23:04
CRIS2969
Nu este medic/terapeut
CRIS2969
am fost diagn. cu pneumonie interstitiala, acum 5 luni, care se manifesta cu durere in piept, frisoane febra moder.37.4, stare de oboseala si apnee in timpul noptii.am luat augmentin+14 zile, azitromocona si klacid, eurespal, dar simptomele n+au disparut, doar s+au ameliorat.ce as mai putea face, in continuare? multumesc.
0
12-03-2009, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iti cumperi un aparat de aerosoli.. si faci tratament local.. pana la vindecarea completa!!!
0
25-03-2009, ora 19:17
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
buna ziua! va rog sa imi dati si mie un sfat. am fost racit prin decembrie, mi-a trecut, apoi am tusit vreo 2 saptamani, am luat antiinflamatoare si expectorante (aveam flegma). din ianuarie si pana acum am ramas cu o problema, simt ca in piept am putina flegma, nu tusesc iar cateodata simt ca o usoara durere in stern cand inspir adanc. starea generala este buna, seara, noaptea si dimineata simptomele sunt reduse sau nu exista.
ce ma sfatuiti sa iau?
Va multumesc!
0
25-03-2009, ora 19:18
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
nu sunt fumator, nu fac febra.
0
25-03-2009, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica modalitate rapida si eficienta.. ca sa ajunga medicatia in trahee si plaman.. este Aparatul de aerosoli.
in cel mai rau caz.. Inhalatii cu ceaiuri ferbinti in care se adauga.. ACC 1 fiola+ 4-5 pic de INHALANT !
0
25-03-2009, ora 21:05
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
in cazul meu, ce complicatii am facut? e grav? in localitatea noastra este o singura farmacie, nu au inhalant. farmacista mi-a recomandat eurespal comprimate. e bine sa iau eurespal daca nu tusesc? va multumesc!
0
25-03-2009, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eurespalul este si un antiinflamator pentru tractul respirator.
ACC 200 este o enzima care poatesa inmoaie acea flegma.. si in pastile si in inhalatii.
Poti inlocui.. INHALANTUL.. cu ulei de pin, menta s.a..
0
25-03-2009, ora 22:13
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
este vorba de traheobronsita? am luat zinnat 500 10 zile, niciun efect. va multumesc pt. raspunsuri!
0
26-03-2009, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un antibiotic.. nu poate face minuni.. si nici inlocui efectul altor medicamente..
aveti nevoie de alceva.. nu de antibiotic!
0
26-03-2009, ora 09:31
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
azi iau eurespal comprimate si inhalant. eurespalul cat pot sa il iau? 7 zile? multumesc!
0
26-03-2009, ora 13:43
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Sunt racita aproape de la inceputul lunii. Am fost la medic, mi'a zis ca am faringita sau ceva de genul, mi'a prescirs Algidol pentru 6 zile (nu stiu daca exista in farmaciile romanesti, e pe baza de paracetamol si codeina). Am luat medicamentul de 3 ori pe zi timp de 6 zile, dar simtomele nu au disparut cu exceptia raguselii. Tusea e violenta cu lacrimi si dureri in gat. Sputa de culoare galbuie, de o saptamana incoace imi sangereaza nara dreapta si sunt prezente un fel de chisturi, am frisoane si nu pot sa dorm. La ultima vizita la medicul de familie, acesta mi-a ascultat si plamanii si mi-a spus ca mi se aude ca la astmatici. Sa fie aceasta cauza tuturor simptomelor mele? Va rog sa-mi spuneti daca sa-mi fac griji sau nu... De curand am facut analize de sange, cand imi vin rezultatele o sa-mi rog medicul sa ma asculte din nou.
0
26-03-2009, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
adi..
o sa ei eurespal cat o sa fie nevoie.. pana la vinedecare totala.. 3 saptamani!
0
26-03-2009, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea vad.. la ce te.ar ajuta sa.ti faci griji?
ce rezolvi cu asta ?
cred ca mai util este sa faci tratament.
1. Orice problema a cailor respiratorii.. se trateaza cel mai eficient.. cu tratament locl.
Aerosoli.. sau Inhalatii.. ajung direct pe tractul respirator.. fluidifica secretiile, scot iritatia si tusa..
acesta trebue sa fie tratamentul de baza in problemele respiratorii.
pan ajunge pastila in stomacx, pan se dezolva.. pan ajunge in sange si cu sangele.. in plaman..ohoho!
ACC sau Fluimucil.. sau orice alta enzima care au ei acolo pentru fluidificarea secretiilor.+ un ulei de menta sau pin.. Pus in ceai de musetel sau agalbenele.. si faci inhalatii ( dupa ce se raceste ceaiul.. faci si gargara cu el)
2. Un sprei tantum verde( sau alt ul oarecare. pentru caile respiratorii cu efect antiinflamatior.. care il inspiri in plamani. !!!
3. sangerarile din nas.. sunt cel mai des de la lipsa Vit C si Ca.
cumperi un complex Vit + minerale.
si in nas.. pui Vit A uleioasa sau Ulei de catina.. cate 4-5 picvaturi din 4 in 4 ore!
0
26-03-2009, ora 23:38
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Va multumesc frumos pentru raspuns. M-am mai linistit.
0
28-03-2009, ora 13:30
adi_m
Nu este medic/terapeut
adi_m
D-le Doctor, am inceput sa fac inhalatii 1/zi (e suficient 1 pe zi??) si sa iau eurespal 3/zi. A doua zi de cand am inceput tratamentul a inceput sa mi se infunde nasul, dupa aia mi-a curs nasul, acum simt ca o parte din flegma din piept s-a ridicat in gat, am reusit sa elimin putina flegma. Ceea ce ma nelinisteste e faptul ca acum ma simt parca mai ïnfundat"ca inainte. Oare de ce? Va multumesc!
0
28-03-2009, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa.. trebue sa se curate complet.. ca sa te simti mai liber
faci si inhalatii de 2-3 ori pe zi...
0
04-05-2009, ora 18:46
gloria77
Nu este medic/terapeut
gloria77
va rog sa-mi spuneti ce este pneumonia interstitiala, sotul meu a fost diagnosticat cu aceasta boala.multumesc.
0
25-09-2009, ora 08:57
cicipaco
Nu este medic/terapeut
cicipaco
buna ziua
sunt fumatoare si am bronsita
am fost la dr. de fam. si am ca tratament : erdomed 3/zi, eurespal 2/zi, aerius 1 seara si sirop stodal 3 lg/zi
timp de 7 zile
este buna combinatia erdomed + eurespal ??????
0
17-04-2010, ora 12:00
costea
Nu este medic/terapeut
costea
buna ziua nu sunt fumatoare am 36 ani si de ceva timp ma trezesc noptea cu o tuse foarte urita si ma inec ca daa nu beau apa in acel moment simt ca ma sufoc, se intimpla de citeva ori pe noapte, vreau sa specific casunt bolnava de litiaza renala
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Răgușeala cronică (de mult timp) - cauze și afecțiuni posibile
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  •