tuse de mai mult timp - fetita de 3 ani

05-12-2011
mihaelatim
Nu este medic/terapeut
mihaelatim
Buna ziua!
Fetita mea are otuse din luna august 2011. Acum suntem in decembrie 2011. Intre timp tusea afost mai frecventa sau mai rara. A avut 3 -4 nopti in luna august cand a tusit sec. Doctorul i-a prescris 10 zile Singulair si 5 zile Biotus in septembrie. In cele 5 ziel cu Biotus, tusea is-a oprit, dupa care a reinceput. Apoi i-am dat Ospamox - si s-a mai domolit tusea -a spus Dr ca avea bronsita. Dar dupa 5 zile tusea a revenit. I-am facut apoi aerosoli cu ACC si i-am dat Sumetrolim. Tusea s-a mai domolit dadr nu a disparut. I-am dat so ridiche neagra si siropuri de tot felul. Acum i-am dat in decembrie Klacid- tusea s-a mai ameliorat. Noaptea atusit doar 3-4 nopti in august si 3-4 nopti in noimebrie, mai mult sec dar pana la urma se rupea. Am fost la alrgolog si i-am facut analize de sange - paler pediatric. I-a esit alergie la cazeina sitoate componenetele di produse lactate+albus ou. Alergoloaga mi-a zis sa ii dau Flixotide daca se agraveaza tusea si sa opresc lactatele. Ce trebuie sa fac. Multumesc!
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:18
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Trebui să urmați indicațiile alergologului, adică înlocuirea produselor lactate cu produse fără lactoză, și tratamentul cu Flixotide. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.