tuse cronica?

06-03-2011
marinela matei
Nu este medic/terapeut
marinela matei
Buna ziua Am o mare problema cu fiul meu are 11 ani si are o deviatie severa de sept iar in urma unei raceli puternice oin urma cu 1 an a ramas cu o tuse urita de parca i s-ar rupe ceva in git dar nu are secretii Am fost cu el la alergolg si nu are alergii am fost si la pneumolg si e in regula LA orl ni s-a spus ca din cauza deviatiei de sept nu isi elimina secretiie si ni s-au recomandat aerosoli cu flixotide si apoi cu acc dexametazona si gentamicina Dupa flixotide a eliminat multe secretii dar tuseste in continuare iar noi suntem disperati si nu stim ce sa mai facem Mentionez ca inainte sa adoarma tuseste cel mai rau Noi suntem din C de Arges dar am fost la Bucuresti la medici la cabineta private insa acum nu mai stm unde sa mergem NE puteti ajuta?
7 comentarii
0
06-03-2011, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie exclusa si posibilitate ca tuseste din cauza iritatiei faringiene
1. regim de 3 saptamani strict fara acru ( muraturi, , otet, bors) bauturi acidulate, , fructe citrice si acre( mar)
2.trebuie sa facti inhalatii cu ceia de musetel fierbinte + cate 2 pic de ulei volatil de eucalipt si de busuioc
se face 10 minute dupa care se fac spalaturi nazale cu acelas ceai si cu restul gargara de 2-3 ori pe zi
3 Bioparox spre i in nas 2 puf si in gat 2 puf din 4 in 4 ore
4.Eurespal sirop 3 pe zi
4 Aerius 1 lingurita seara
0
07-03-2011, ora 18:37
marinela matei
Nu este medic/terapeut
marinela matei
Multumim frumos cit dureaza tratamentul ?
0
07-03-2011, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul 3 saptamani panala 3 luni
tratamentul 10 zile strict.. dupa care se redece sau se intrerup medicamentele
dar inhalatii si gargara pana la 3 saptamani
0
08-03-2011, ora 11:03
nick123
Nu este medic/terapeut
nick123
buna ziua,
in urma cu aproximativ 1 an, am inceput sa tusesc fara un motiv anume. dupa mai multe controale si tratamente nu mi-a trecut. am ajuns si la orl unde mi-au spus ca am o deviatie de sept. Acum urmez un tratament cu avamys, rhinoil si telfast. Totodata mi s-a spus ca operatia este solutia sa scap de aceasta tuse deoarece am cate o nara infundata si respiratia nu se face corespunzator, dar pe mine nu ma deranjeaza acest lucru deoarece respir bine.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca intr-adevar aceasta operatie este singura solutie sau ce altceva pot face sa scap de aceasta tuse.
Multumesc anticipat!
0
08-03-2011, ora 13:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Operatia o sa va ajute sa respirati mai bine penas..
dar nu vindeca automat si tusea
trebuie sa mai mergeti la Gastrologie sa vedeti daca nu este un reflux gastroesofagian
si tre sa mergeti la Pneumoftizio sa vedeti daca tusea nu e de la traheie sau bronhii
0
17-04-2011, ora 19:56
marinela matei
Nu este medic/terapeut
marinela matei
A mers bine cu tratamentul dar cum a venit frigul a inceput iarasi sa tuseasca are o legatura?
0
17-04-2011, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
are legatur asi frigul dar si regimul alimentar. analizati cu ce ati gresiti in alimentatie si cele produse trebuie excluse pentru un timp foarte lung
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  •