tuse chinuitoare

08-12-2011
billie_0700
Nu este medic/terapeut
billie_0700
Buna ziua,
De cateva nopti nu mai reusesc sa dorm din cauza tusei. Simt o presiune in piept...am nasul infundat, ma doare si capul...nu ma simt deloc bine. Singura parte buna e ca am observat ca febra totusi nu am...deci nu ar fi o infectie (sau cel putin asa cred).
Pana reusesc sa ajung la medic (am programare abia saptamana viitoare, ca nu avea liber mai devreme  ), ce ma sfatuiti sa fac? Stiti vreun tratament / medicament care sa trateze aceste simptome, fara a fi prea agresiv cu organismul?
3 comentarii
0
08-12-2011, ora 20:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai se spune din batrani ca ceaiul din coji de nuca si foi de ceapa este foarte bun, indulcit cu putina miere!
0
13-12-2011, ora 11:49
billie_0700
Nu este medic/terapeut
billie_0700
Multumesc mult pentru sfat!
Am fost pana la urma ieri la doctor si mi-a recomandat cateva ceaiuri de plante si infuzii. Iar pentru tuse mi-a zis sa iau Fluimucil 600 - e o pastila efervescenta care se dilueaza in putina apa si se bea dupa aceea. Pana acum am luat deja de 2 ori (se ia o data pe zi), am baut si ceaiurile recomandate...si pot zice ca e mult mai bine.
Sanatate multa si voua si...Sarbatori fericite!
0
20-12-2011, ora 04:12
cori83
Nu este medic/terapeut
cori83
Buna seara.va rog frumos poate puteti sa ma ajutati si pe mine.de vreo 3 zile am ceva in gat, parca e lipit acolo si noaptea nu pot nici sa respir.simt cum imi vine pana in gat dar nu pot sa-l dau afara.din cauza asta imi vine si sa tusesc.cand inghit mi se duce in jos iar in cateva secunde revine inapoi si cand ma culc la fel patesc si simt ca si cum s-ar umfla si nu mai am aer apoi.va rog frumos ajutati-ma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •