tuse bebelus, neinsotita de alte simptome

18-09-2012
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Buna seara,

am o fetita de 5 luni, care de vreo 2 saptamani tuseste foarte des (de cate ori intr-o ora)
am fost la medicul de familie, a ascultat-o la plamani, s-a uitat in gat, a spus ca nu are nimic. ne-a trimis la orl, acolo doctorul s-a uitat in urechi, in gat, a palpat-o dupa ureche si a zis ca nu are nimic.
fetita e vioaie, rade, se joaca, mananca.
ii cresc dintii si cred ca uneori se si ineaca cu saliva, dar chiar atat de des?
va rog sa-mi sugerati care ar putea fi cauzele tusei sau sa ma sfatuiti ce controale sa-i fac pentru a depista ce se intampla.

multumesc mult!
2 comentarii
0
18-09-2012, ora 20:03
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

La copii tusea, in special seaca, poate insemna o alergie, sau a ramas cu tusea dupa vreo raceala anterioara.
Sfatul meu consultati un medic alergolog.

Toate cele bune!
0
18-09-2012, ora 20:20
lagunaalbastra
Nu este medic/terapeut
lagunaalbastra
Daca 2 medici deja nu au descoperit nimic mai aveti rabdare caci poate sa treaca de la sine, mai ales ca nu toate cauzele tusei sunt cunoscute si recunoscute, mai ales cand este vorba de un sugar. Daca cautati neaparat cauza cu lumanarea o sa dati poate de un medic care ii prescrie ceva gresit bazat pe o presupunere eronata.
Faceti cumva sa doarma la 20-30 de grade cu orizontala astfel incat capul sa fie ceva mai sus decat restul corpului si saliva sa se scurga altfel in gat. In caz ca aceasta este cauza veti constata amelioare.
Ce nu ati precizat insa este cand anume tuseste ? In ce pozitie, situatii, ziua, noaptea ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul